ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wielkie krety wywiercą tunel pod Łodzią

  Rozwiń
  Minister Piotr Gliński o łódzkiej kulturze, kradzieżach i...

  Minister Piotr Gliński o łódzkiej kulturze, kradzieżach i Muzeum Książki Artystycznej

  Łukasz Kaczyński

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Minister Piotr Gliński o łódzkiej kulturze, kradzieżach i Muzeum Książki Artystycznej
  1/40
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oficjalnie podpisał dziś z dyrektorami instytucji kultury, reprezentantami uczelni i szkół artystycznych dokumenty przekazujące dotacje pozyskane w ramach pierwszej tury unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
  Operatorem programu jest resort kultury, a suma dotacji dla pięciu łódzkich wniosków to ponad 65 mln zł. Podczas drugiej części konferencji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi przedstawiciele łódzkiej kultury i sztuki mogli powiedzieć ministrowi o problemach i zapytać o plany ministerstwa. Przyjazd ministra miał związek z dalszymi rozmowami z władzami miasta na temat starań o organizację wystawy Małe Expo 2022.

  Na 18 dofinansowanych projektów pięć zgłoszonych było przez łódzkie instytucje i, zdaniem ministra Glińskiego, był to wioski dobrze napisane i potrzebne. A konkurencja była niemała, bo do pierwszej tury POGiŚ napłynęło ponad 50 zgłoszeń z całego kraju, z których po ocenie formalnej do dalszego etapu skierowano 30.

  Piotr Gliński w Łodzi. Wicepremier oraz minister kultury będzie gościł w bibliotece im. Piłsudskiego

  - Łódź się tu wykazała, o czym jest mi miło powiedzieć także jako posłowi wybranemu do Sejmu w tym mieście - powiedział minister Gliński. - A także jako szefowi resortu, któremu podlegają dwie z tych instytucji, a dwie są przez niego współprowadzone.

  Największym beneficjentem będzie Muzeum Sztuki w Łodzi, które wystąpiło o rozbudowę i przebudową budynku „J” (ul. Więckowskiego 36) - całkowity koszt to 9,4 mln zł (dofinansowanie to 6,5 mln zł) i o modernizację biblioteki oraz o rewitalizację infrastruktury muzeum w budynków B i C - koszt to 17,6 mln zł (dofinansowanie to 12,2 mln zł). Akademia Muzyczna im. Bacewiczów dostała ponad 14 mln zł na zakup instrumentów do prowadzenia działalności kulturalnej, a Zespół Szkół Muzycznych im. Moniuszki 14 mln zł na budowę nowej sali koncertowej z pokojami do prób (całkowity koszt to niespełna 21 mln zł). Natomiast ponad 18 mln zł dofinansowanie (z całkowitego kosztu 45 mln zł) ma dostać Instytucja EC1 - Miasto Kultury na wyposażenie powstającego Centrum Nauki i Techniki w elektrociepłowni EC1-Zachód w ścieżki dydaktyczne.

  Omawiając wniosek Muzeum Sztuki minister Gliński zwrócił uwagę, że piątą achillesową współczesnego polskiego muzealnictwa jest kurcząca się lub niewystarczająca przestrzeń magazynowa. Dziękując za dotację na dwie inwestycje w infrastrukturę, dyrektor Muzeum Sztuki, Jarosław Suchan, nadmienił, że "nasze apetyty nie są jeszcze zaspokojone".

  Zdaniem ministra jedną z barier z kolei na drodze edukacyjnej młodych muzyków jest brak dostatecznie dobrych (najwyższej klasy) instrumentów. Za ten stan obarczył m.in. "złodziei", którzy ogołocili polskie zbiory podczas II wojny światowej. Za dotację dla Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki dziękowała jego dyrektor, Małgorzata Bosek, której towarzyszyła para elegancko ubranych kilkuletnich dzieci, które przekazały ministrowi kwiaty.

  Wicepremier Piotr Gliński spotkał się z prezydent Łodzi. Robocze spotkanie w sprawie Expo 2022

  Jako pierwsza z pytaniami do ministra kultury zgłosiła się Jadwiga Tryzno, która z mężem założyła i prowadzi w Łodzi unikalne Muzeum Książki Artystycznej. Mieści się ono w dawnej willi Henryka Grohmanna, fabrykanta i mecenasa sztuki. Jadwiga Tryzno opowiedziała o tym jak podjęła się poszukiwania zabytkowych skrzypiec Stradivarius należących do Grohmana, przed wojną przekazanych do Muzeum Narodowego w Warszawie, skąd po wojnie zniknęły. Tryzno wskazał trop, jakim pracownicy ministerstwa mogliby pójść, by odnaleźć instrument. Tryzno nie zapomniała też wspomnieć o problemach związanych z zajmowaną siedzibą i próbach ustalenia z miastem zasad, na jakich ma się odbywać korzystanie z obiektu. Przypomnijmy, że władze miasta deklarował eksmisję Muzeum Książki Artystycznej w grudniu minionego roku, którą powstrzymała m.in. interwencja ministra kultury, sprzeciw środowiska i alarm podniesiony przez media (także krajowe). Od tego czasu minie niebawem rok.

  Jak minister odniósł się do poszukiwania instrumentu należącego do łódzkiego fabrykanta, co odpowiedział twórcom Muzeum Książki Artystycznej i jak widzi korzyści dla Łodzi z organizacji Expo 2022 - o tym we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Łódzkiego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dotacje

  Dotacje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Zmiany w dotacjach dla Teatrów Miejskich przyjęte na sesji 31.08.br. Teatr Muzyczny 500.000 Teatr Nowy 300.000 cdn!,Teatr Arlekin 400.000,Teatr Powszechny 300.000.
  Teatr Muzyczny po zwiększeniu ma...rozwiń całość

  Zmiany w dotacjach dla Teatrów Miejskich przyjęte na sesji 31.08.br. Teatr Muzyczny 500.000 Teatr Nowy 300.000 cdn!,Teatr Arlekin 400.000,Teatr Powszechny 300.000.
  Teatr Muzyczny po zwiększeniu ma 8 100 510,Teatr Nowy  5.453 400 ,Teatr Powszechny 4.000.000 i 1.000 000 na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych ,Teatr lalek Arlekin 3.545 .142 ,Teatr lalek Pinokio 3.037 000. Ciekawe dlaczego są tak duże różnice w dotacjach ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co z niepełnosprawnymi w tej bibliotece?

  alekino! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A co? czyżby juz rzeczona biblioteka zrobiła wreszcie podjazd dla niepełnosprawnych?? tyle się mówi o wykluczeniu z korzystania z dóbr kultury w przypadku niepełnosprawnych.. i dalej się mówi! A...rozwiń całość

  A co? czyżby juz rzeczona biblioteka zrobiła wreszcie podjazd dla niepełnosprawnych?? tyle się mówi o wykluczeniu z korzystania z dóbr kultury w przypadku niepełnosprawnych.. i dalej się mówi! A tam potrzebne nie tylko podjazdy, windy też! Teraz mozna montować nawet windy zewnętrzne, jeśli biblioteka nie wie, to niech się dowie... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cytując klasyka "sztuką, na to patrzeć, kulturą, nie klnąć"

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ministrze

  kiploo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Czy do berło? Czy maczuga, co dzierżysz w dłoni blisko siwej skroni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teatr Pinokio!

  łodzianin podatnik apeluje do Piotra Glińskiego o pomoc! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  kiedy pieniądze na nową siedzibę teatru!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Suchan to dożywotni

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  będzie urzędował w MS?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo