- Według szacunków tego resortu miesiąc działania takiej przestępczej spółki – słupa to strata 1,6 mln złotych. Słupy działają na ogół 3-4 miesiące i znikają zanim nasz zajęty rozliczaniem PIT-ów emerytów lub organizowaniem loterii paragonowych aparat skarbowy się w ogóle zorientuje, że taka spółka istniała – twierdzi Mariusz Pawlak, główny ekonomista ZPP.
Według Związku, Urzędy Skarbowe zbyt opieszale podejmują czynności mające na celu weryfikację zarejestrowanego podatnika VAT, a następnie ewentualne skreślenie go z rejestru. Zanim skarbówka podejmie działania firma - słup znika. Jak tłumaczy Pawlak skarbówka nie radzi sobie z przestępcami, a jednocześnie musi wykazywać jakąś aktywność i skuteczność. W efekcie powstają takie dokumenty, w których MF zaleca, żeby 80 proc. kontroli skarbówek, w tym roku ma skończyć się dla przedsiębiorcy dopłatą. - Zamiast skoncentrować się na tych wielomiliardowych stratach – niektórzy twierdzą, że to wręcz 2 proc. polskiego PKB, MF zajmuje się głupotami oraz prześladowaniem uczciwych przedsiębiorców, bo oni są – nie znikają, nie przepadają, nie ukrywają się. Dodatkowo z ich strony urzędnikom skarbowym nic nie grozi – mówi prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak. Eksperci zaznaczają, że wykrywalność tego rodzaju przestępstw jest znikoma, a wielu świadomych uczestników tego procederu, spokojnie korzysta ze zdobytych tym sposobem środków.
- Temat karuzeli VAT - mimo swej aktualności - nie przyciąga szczególnej uwagi zarówno opinii publicznej (co ze względu na pewien stopień skomplikowania omawianej materii można zrozumieć), jak i Ministerstwa Finansów (w tym przypadku nie da się już znaleźć satysfakcjonującego wytłumaczenia braku zainteresowania) - dodaje Jakub Bińkowski analityk ZPP.
Karuzele podatkowe VAT, ta metoda polega na wyłudzaniu zwrotu podatku poprzez dokonanie szeregu faktycznych i pozornych transakcji, w których uczestniczy kilka firm - słupów (często powiązanych ze sobą kapitałowo lub osobowo). Ostatecznie jedna z nich n nie wpłaca podatku VAT do Urzędu Skarbowego, a następnie znika. Istotą mechanizmu karuzelowego jest wykorzystanie faktu, iż wewnątrz wspólnotowa dostawa towarów objęta jest specjalną stawką VAT 0 proc., w związku z czym ostatecznie podatek deklarowany, choć niewpłacony, zostaje zwrócony na tym etapie przedsiebiorstwu dokonującemu transakcji.
Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze