Ministerstwo kultury zakupiło mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi dla muzeum w Sulejówku

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dyrektor Robert Andrzejczyk i wicepremier Piotr Gliński z podpisanym aktem notarialnym
Dyrektor Robert Andrzejczyk i wicepremier Piotr Gliński z podpisanym aktem notarialnym Krzysztof Szymczak
Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podpisał we wtorek w Łodzi akt notarialny zakupu dawnego mieszkania Józefa i Marii Piłsudskich przy ulicy Wschodniej 19. Obiektem zaopiekuje się Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na zakup siedmiu lokali w kamienicy przy ul. Wschodniej 19 przeszło 1,4 mln zł. Dawne mieszkanie małżeństwa Piłsudskich jeszcze przed II wojną światową było izbą pamięci- teraz stanie się oddziałem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

- Oddział znajdzie się w miejscu historycznym, gdzie był drukowany „Robotnik” i gdzie aresztowano Józefa i Marię Piłsudskich - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. - Była tutaj izba pamięci z pamiątkami po Józefie Piłsudskim, później wybuchła wojna, a w czasach PRL miejsce to ostatecznie zdewastowano i podzielono na kilka lokali mieszkalnych.

Właściciel kamienicy przy ul. Wschodniej zwrócił się do ministerstwa kultury z propozycją wykupu mieszkania Piłsudskich w maju zeszłego roku. Teraz w zakupionych lokalach trwa remont, muzeum ma rozpocząć działalność na przełomie 2023 i 2024 roku.

- Uczyniliśmy kolejny krok w realizacji naszej misji - zapewnia dr Robert Andrzejczyk, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - A jest nią badanie, utrwalanie i propagowanie dziedzictwa Józefa Piłsudskiego. To w Łodzi rozpoczęła się budowa jego legendy - aresztowaniem, uwięzieniem, a następnie przewiezieniem więźnia do warszawskiej Cytadeli. Pracujemy nad tym, by zachować jak najwięcej substancji zabytkowej w obiekcie przy ulicy Wschodniej. W nowym muzeum zamierzamy prowadzić działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Będziemy współpracować z łódzkimi instytucjami, już zresztą prowadzimy taką działalność z Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Pragniemy bowiem jak najlepiej opowiedzieć losy Józefa Piłsudskiego podczas jego pobytu w Łodzi.

W muzeum mają się znaleźć pamiątki związane z działalnością Józefa Piłsudskiego, także rozmaite dokumenty dotyczące okresu, w którym mieszkał w naszym mieście.

- Nawiązujemy do tradycji i przywracamy pamięć o tym ważnym w działalności Józefa Piłsudskiego miejscu - dodał minister Piotr Gliński.

Józef i Maria Piłsudscy przyjechali do Łodzi jesienią 1899 roku. Zamieszkali (pod przybranym nazwiskiem Dąbrowscy) w lokalu na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Wschodniej. Działała tu również tajna drukarnia „Robotnika”, organu PPS, prowadzona przez Józefa Piłsudskiego. W nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku Józef Piłsudski wraz żoną zostali aresztowani przez carską Ochranę, a drukarnię zlikwidowano.

Józef Piłsudski został osadzony w więzieniu przy ówczesnej ul. Długiej (obecnie Gdańska) w Łodzi, gdzie prowadzono wstępne śledztwo. W kwietniu 1900 roku przewieziono go do celi w Cytadeli Warszawskiej. Tam zaczął symulować chorobę psychiczną, co skończyło się przeniesieniem na dalsze badania do petersburskiego szpitala św. Mikołaja Cudotwórcy. 14 maja 1901 roku - dzięki pomocy polskiego lekarza i działacza PPS Władysława Mazurkiewicza - Józefowi Piłsudskiemu udało się zbiec ze szpitala.

W listopadzie 1981 roku na kamienicy przy ul. Wschodniej zawieszono tablicę pamiątkową z napisem: Józef Piłsudski zamieszkał w tym domu w 1889 r. Tu redagował i drukował organ PPS „Robotnik”. Aresztowany 21 II 1900 r. „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”.

Kamienica przy ul. Wschodniej 19 została wzniesiona w roku 1896 według projektu Gustawa Landau-Gutentegera dla Moszka Wienera.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie