Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo nauki wyliczyło, że Politechnika Łódzka jest popularna

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Politechnika Łódzka, jedna z najpopularniejszych uczelni w Polsce, według wyliczeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Politechnika Łódzka, jedna z najpopularniejszych uczelni w Polsce, według wyliczeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego archiwum
Politechnika Łódzka piątą uczelnią w kraju w najnowszym rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). To zestawienie układane na podstawie liczby zgłoszeń na studia - w przeliczeniu na jedno miejsce w danej uczelni publicznej. Ale nie jest to ranking doskonały.

Zestawienie MNiSW, opublikowane 20 listopada, uwzględnia zgłoszenia od kandydatów w rekrutacji na rok akademicki 2019/2020 – na kierunki pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie, prowadzone w trybie stacjonarnym.

Ranking MNiSW ogłaszany jest każdej jesieni – gdy do resortu z polskich uczelni spłyną pełne dane o ostatnim naborze.

Politechnika Łódzka utrzymała piątą pozycje z zestawienia sprzed roku – teraz zajmuje ją razem z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

PŁ jako jedyna reprezentuje region łódzki w gronie jedenastu uczelni publicznych z przynajmniej czterema zgłoszeniami od kandydatów na jedno miejsce.

Wskaźnik PŁ to 5,5 zgłoszenia na jedno miejsce (przed rokiem – 5,7).

Lepszy wynik odnotowały Politechnika Warszawska (7,1), Politechnika Gdańska (7), Politechnika Poznańska (6,1) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (5,7).

– „Liczba zgłoszeń kandydatów na dany kierunek studiów w uczelni jest wynikiem popularności kierunku i uczelni, ale również uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie nawet na kilka kierunków studiów w jednej lub w kilku uczelniach – zastrzega MNiSW.

Nie bez powodu, bo akurat dla wysokiego miejsca PŁ w resortowym rankingu znaczenie mają przyjazne zasady rekrutacji na tę uczelnię. W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej chętny do studiowania może wybrać w podaniu aż do ośmiu kierunków PŁ i ułożyć je według swoich preferencji (a punkty uzyskane podczas matury decydują, na które studia kandydat trafi).

Lider ministerialnego zestawienia, Politechnika Warszawska, pozwala wybrać w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej do pięciu kierunków. Wicelider – Politechnika Gdańska – nawet wszystkie ze swojej oferty.

Po latach spadków ministerialny ranking odnotował wzrost przyjmowanych na studia w Polsce. W ostatnim naborze na uczelnie w całym kraju przyjęto – według obliczeń MNiSW – 424 tys. osoby (przed rokiem 416 tys.). Prawie 311 tys. z nich zaczęło studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie (przed rokiem – 305 tys.), pozostali - studia drugiego stopnia.

Blisko trzy czwarte z nowych polskich studentów zaczęło zdobywanie wiedzy na uczelniach publicznych, natomiast reszta studiuje na prywatnych.

Podobnie jak przed rokiem na pierwszym miejscu rankingu najchętniej wybieranych kierunków w Polsce znalazła się informatyka. Na ten kierunek studiów dokumenty złożyło ponad 32 tys. osób.
Na drugim miejscu znalazła się psychologia (prawie 26 tys. zgłoszeń), wyprzedzając w ten sposób zarządzanie (ok. 23 tys.).

Jak przebiegał nabór na Politechnikę Łódzką?

W lipcu 2019 r. po zakończeniu głównego etapu rekrutacji na trwający rok akademicki Politechnika Łódzka doliczyła się prawie 19 tys. zgłoszeń na studia pierwszego stopnia (jednak bez precyzowania od ilu osób one pochodziły). Uczelnia przygotowała 4525 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz 890 miejsc na studiach niestacjonarnych. PŁ przyjęła na nie odpowiednio 3620 i 569 osób. Potem prowadziła „dogrywkę” naboru.
Największym zainteresowaniem spośród kierunków PŁ cieszyła się informatyka – np. na studia w języku angielskim było 15 zgłoszeń na miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki