Ministrowie przyjechali do Skierniewic
Działającą pod Skierniewicami firmę „Jagoda” wybrano na miejsce ogłoszenia nowego konkursu dla przedsiębiorców oraz konsorcjów, który finansowany będzie z pieniędzy unijnych. „Szybka ścieżka Agrotech” ma spowodować, że rolnictwo stanie się o wiele nowocześniejsze.
- Badania wskazują, że w roku 2050 świat będzie potrzebował o 70 procent więcej żywności i dlatego już dziś musimy wdrażać rozwiązania, które pozwolą nam wyprodukować tak wielką jej ilość – mówiła podczas inauguracji nowego projektu Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Do Pamiętnej przybyli również wiceszefowie resortów rolnictwa i nauki: Ryszard Kamiński i Wojciech Murdzek, a także Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Andrzej Soldaty – prezes zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Wszyscy oni przekonywali, że uruchamiane właśnie pieniądze pozwolą unowocześnić polskie rolnictwo. Pojawiły się też zapewnienia o planach zmian w dostarczaniu żywności bezpośrednio do konsumentów.
Koronawirus pokazał, że trzeba inwestować w rolnictwo
- Pandemia pokazała, jak wartościowe są krótkie łańcuchy dostaw żywności. My nie chcemy walczyć z sieciami handlowymi, ale zamierzamy stworzyć alternatywny system dystrybucji żywności, który pozwoli skrócić jej drogę od rolnika do konsumenta. Zarobi na tym klient, a także producent, któremu zostanie większa część marży – wyjaśniał rządowe plany Ryszard Kamiński.
Wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów będzie można składać od 10 września za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze przeznaczyć będzie można przede wszystkim na robotyzację i mechanizacje rolnictwa, a także na rolnictwo precyzyjne oraz na bioenergię. Z podobnych źródeł finansowania korzystał już wcześniej gospodarz dzisiejszego spotkania, czyli firma Jagoda spod Skierniewic.
Firma powstała w garażu
- Firma powstała 23 lata temu, kiedy rozpadł się w Skierniewicach zakład mechanizacji i jego byli pracownicy w garażu zajęli się serwisowaniem maszyn, a następnie ich produkcją. Dziś firma tworzy wiele innowacyjnych maszyn rolniczych, korzystając oczywiście z dofinansowań – wyjaśnia Magdalena Placek, współwłaściciel firmy Jagoda.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?