OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Piotr Habdas pierwszy przejazd zakończył na 37. pozycji, w części finałowej awansował jednak do czołowej trzydziestki. Fot. PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo
Szwajcar Marco Odermatt zdobył złoty medal w slalomie gigancie na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach Courchevel i Meribel we Francji. Drugie miejsce zajął jego rodak Loic Meillard, a trzecie Austriak Marco Schwarz. Piotr Habdas zakończył zmagania na 30. pozycji.

Marco Schwarz prowadził po pierwszym przejeździe

Na półmetku prowadził Schwarz, mając 0,58 s przewagi nad drugim Odermattem. W drugim przejeździe Austriak popełnił jednak kilka błędów, uzyskał osiemnasty czas i łącznie zakończył rywalizację na trzeciej pozycji.

Meillard, który po pierwszym przejeździe był czwarty, najlepiej poradził sobie w drugiej próbie, co pozwoliło mu awansować na drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Znaczący spadek zanotował natomiast Słoweniec Zan Kranjec, który na półmetku był trzeci, ale później poradził sobie o wiele gorzej i wylądował na szóstej lokacie.

Dla Odermatta to już drugie złoto w zawodach w Courchevel i Meribel. Wcześniej wygrał w zjeździe. - Tak naprawdę nie spodziewałem się, że wygram. Marco Schwarz jechał bardzo dobrze w pierwszym przejeździe. Popełnił jednak kilka błędów w drugim, co pomogło mi zdobyć złoto - powiedział Szwajcar.

Piotr Habdas wśród trzydziestu najlepszych alpejczyków

Rozczarowany może być Francuz Alexis Pinturault, który do tej pory podczas imprezy w swoim kraju wywalczył złoto w kombinacji i brąz w supergigancie. W piątek źle poradził sobie w pierwszym zjeździe i chociaż znacznie lepiej pojechał w drugim, notując drugi czas, to ostatecznie pozwoliło mu to na zajęcie zaledwie siódmej lokaty. Jego rodak Mathieu Faivre, który bronił złotego medalu, uplasował się na 19. miejscu.

Nieźle spisał się jedyny reprezentant Polski Piotr Habdas, który na półmetku był 37., ale poprawił się w drugiej części i zakończył zawody na 30. pozycji.

Sobota będzie przedostatnim dniem mistrzostw świata odbywających się we Francji. Tego dnia do rywalizacji w konkurencji slalom przystąpią panie. Początek pierwszego przejazdu o godzinie 10.00.