Mistrzowskie wiklinowe rzeźby przy willi Leona Plihala w...

  Mistrzowskie wiklinowe rzeźby przy willi Leona Plihala w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Bernard Borzęcki wraz ze swą pracą
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński

  Ogród przy modernistycznej willi należącej przed wojną do łódzkiego fabrykanta Leona Plihala wzbogaci się o kolejne wiklinowe rzeźby. To zasługa dziesiątej edycji Międzynarodowego Pleneru "Przestrzenne Formy z Wikliny", którego celem jest promocja nowych twórców i form w sztuce wikliny. W środę w willi Poleskiego Ośrodka Sztuki ogłoszono wyniki towarzyszącego imprezie konkursu.
  I nagrodę w wysokości 3 tys. zł otrzymał za pracę "Wpływ" Bernard Borzęcki, rocznik 1976, mistrz koszykarstw, z powodzeniem zajmujący się też wikliniarstwem, plecionkarstwem i tkactwem. Jest absolwentem Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie i organizatorem warsztatów wikliniarskich na terenie całej Polski. W 2007 roku zdobył I. miejsce w konkursie na Najpiękniejszą Formę Wiklinową w Nowym Tomyślu.

  Pozostałe nagrody trafiły do artystów łódzkich. II. nagrodę i 2 tys. zł przyznano Magdalenie Owczarek z Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej za pracę "Nieskończoność". III nagroda trafiła do Izabeli Walczak, absolwentki ASP w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Dywanu i Gobelinu prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, obecnej rektor ASP), związanej z macierzystą uczelnią zawodowo. Izabela Walczka jest również laureatką pierwszej nagrody IX. edycji pleneru "Przestrzenne Formy z Wikliny". Nagrodzone kompozycje będą wyeksponowane na całorocznej wystawie w ogrodzie Poleskiego Ośrodka Sztuki.

  W jury konkursu zasiedli: prof. Jędrzej Stępak, artysta plastyk, wychowanek Magdaleny Abakanowicz, opiekun artystyczny pleneru, Norbert Zawisza (przewodniczący), wieloletni dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Zbigniew Dudek, dziekan Wydział Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, Dorota Sak, artystka i pedagog, Barbara Dzięcioł, dyrektor Galerii Opus, Małgorzata Uptas, dyrektor POS, prof. Włodzimierz Cygan (artysta plastyk) i ceniona duńska artystka sztuki wikliny Jette Mellgren.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo