Mixer Regionalny Łódzkie 2015. Koncerty i inne atrakcje na Piotrkowskiej [PROGRAM]

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Udostępnij:
Mixer Regionalny Łódzkie 2015 wraca na ulicę Piotrkowską w Łodzi.

Województwo Łódzkie zaprasza na Mixer Regionalny Łódzkie 2015 w Łodzi, który odbędzie się w dniach 5-6 września 2015 r. w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. W imprezie będzie można wziąć udział na odcinku od Placu Wolności do Pasażu Schillera oraz w Parku Staromiejskim. Będzie to 12. edycja imprezy. Wstęp na Mixer Regionalny Łódzkie 2015 jest bezpłatny.

Inauguracja Miksera zostanie połączona z finałem Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski. W dniu 4 września w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbędzie się koncert p.t. „ 7 widoków w drodze do Krakowa”. Na scenie wystąpią m.in.:

 • Grzegorz Turnau
 • Dorota Miśkiewicz
 • Orkiestra Kameralna Filharmonii Łódzkiej.

Na reprezentacyjnym deptaku miasta ustawionych zostanie 100 stoisk wystawienniczych, w których zaprezentują się gminy, miasta i powiaty z całego województwa łódzkiego. Dodatkowo na Mikserze zaprezentują się instytucje kultury Samorządu Województwa Łódzkiego:

 • Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne,
 • Teatr Wielki,
 • Teatr im. Jaracza,
 • Łódzki Dom Kultury,
 • szkoły podlegające Samorządowi Województwa Łódzkiego,
 • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego,

instytucje działające na obszarze województwa łódzkiego z zakresu kultury, nauki, gospodarki, turystyki czy ochrony przyrody m.in.:

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego,
 • Centrum Obsługi Przedsiębiorcy,
 • Łódzka Kolej Aglomeracyjna,

Łącznie na Mixerze zaprezentuje się ponad 90 różnorodnych wystawców. Na odwiedzających będą czekały degustacje potraw regionalnych, konkursy, animacje.

Równolegle z imprezą wystawienniczą na ulicy Piotrkowskiej, w Parku Staromiejskim odbędą się wydarzenia towarzyszące. Szczególnie zapraszamy na nie dzieci i młodzież, ale i dorośli znajdą coś dla siebie.

Program koncertów

Sobota, 5 września

 • 13.30 - Ted Nemeth
 • 14.50 - Kortez
 • 16.10 - Koźba & Cyprys (Power of Trinity)
 • 17.30 - Organek (solo)
 • 19.15 - Tymon Tymański
 • 20.35 - Marek Dyjak

Niedziela, 6 września

 • 13.30 - Young Stadium Club
 • 14.25 - Michał Kowalonek
 • 15.30 - Lari Lu
 • 16.50 - Domowe Melodie
 • 18.05 - Skubas

Więcej o części muzycznej na następnych stronach

Muzyczna część tegorocznego Miksera Regionalnego Łódzkie 2015 zostanie zrealizowana w oparciu o niezwykle atrakcyjny i oryginalny format prezentacji wydarzeń artystycznych w tkance miejskiej.
5 i 6 września na ul. Piotrkowskiej pojawią się Trawniki Kultury.

Trawniki Kultury – autorski projekt Fundacji dla Kultury Lightcraft Kemyd, zakładający prezentacje w tkance miejskiej, szeroko rozumianej kultury. Dzięki Trawnikom Kultury ulice miast, skwery, podwórka, pasaże zamieniają się w miejsca spotkań ze sztuką. Dokonuje się transformacja przechodnia w widza a nawet w uczestnika wydarzeń artystycznych. Dzięki bezpośredniemu wpisaniu Trawników w strukturę ulicy, sprawiamy, że przypadkowy przechodzień zostaje niejako „zaatakowany” w miejscach, które na co dzień mija bezrefleksyjnie. Zostaje zaskoczony, zaciekawiony, sprowokowany, tym samym Trawniki spełniają rolę alternatywnego kanału komunikacji, stwarzają płaszczyznę dla dialogu przechodnia i artysty/twórcy. Projekt Trawników Kultury był już w realizowany w Łodzi z dużym powodzeniem w latach 2011/2012.

Trawniki Kultury to znakomity sposób na wyjście z działaniami artystycznymi bezpośrednio do mieszkańców miasta. Oryginalność Trawników i nieszablonowość tego rodzaju prezentacji artystycznej wpisuje się w strategię województwa ujętą hasłem "Łódzkie promuje". Trawnik zanim jeszcze pojawią się na nim artyści, funkcjonuje jako osobliwy miejski mebel, który przykuwa uwagę i jest jednocześnie nośnikiem informacji o wydarzeniach, które będą się na nim odbywać.

Tym razem Trawniki Ulokowane w trzech miejscach – przy Pasażu Schillera, przy Piotrkowskiej 68 oraz przed Domem Handlowym „Magda”, zgromadzą na swoich scenkach reprezentację artystyczną Łodzi i regionu wzbogaconą o kilku artystów powszechnie znanych i cenionych. Wystąpią m.in. Marek Dyjak, Organek Solo , Tymon Tymański, Skubas Lari Lu, Domowe Melodie, Kortez, Patrick The Pan i wielu innych.
Artyści:
ØRGANEK - Solo to klasyczne w brzmieniu, nowatorskie w formie vintage rockowe power trio tu i ówdzie wspomagane organami Voxa. Wyraziste, błyskotliwie opisujące teraźniejszość teksty osadzone w pełnej cytatów i historycznych odniesień muzyce, a także niezwykła ekspresja sceniczna stanowią o wartości zespołu powołanego do życia w 2013 roku przez jego lidera, autora tekstów i kompozycji, gitarzystę i wokalistę Tomasza Organka. Stały skład uzupełniają: basista Adam Staszewski oraz perkusista Robert Markiewicz. Trio okazjonalnie wspomaga obsługujący instrumenty klawiszowe Tomasz Lewandowski. Album „GŁUPI“ zawiera jedenaście autorskich kompozycji czerpiących z tradycji vintage rocka definiowanego przez zespół w sposób nieszablonowy i bezpretensjonalny, tworząc zupełnie nową jakość na polskim rynku. Jakość kojarzoną z niezaprzeczalną oryginalnością zespołu oraz jego siłą i szczerością przekazu.

Marek Dyjak - Sam siebie nazywa barowym grajkiem. Dla fanów jest polskim Tomem Waitsem. "Najbardziej prawdziwym głosem na polskim rynku muzycznym" - tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska.

Kortez 25-cio letni songwriter z końca świata. Niezwykły głos. Wyjątkowy, głęboki i prawdziwy.
Szorstki, ale zarazem piękny. W marcu tego roku zadebiutował piosenką Zostań. Jego płyta, to zbiór stonowanych opowiadań do słuchania na osobności. Tematy dość wyświechtane (miłość, jej brak, samotność), jednak podjętebezwstydnie intymnie…

Tymon Tymański - Tymon Tymański, właściwie Ryszard Waldemar Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.

Skubas -. Kompozytor, gitarzysta i wokalista o pięknej i niepowtarzalnej barwie głosu. Artysta niepokorny i zadziorny. Ceniony za autentyczność, prostotę i talent do tworzenia niebanalnych piosenek. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze. Artysta w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki. Zagrał koncerty na wszystkich znaczących polskich festiwalach. Otrzymał nominację do Fryderyków 2013 i 2014 w kategoriach “ ebiut Roku", "Płyta Roku" oraz "Utwór Roku" za single Linoskoczek i Nie mam dla ciebie miłości.

Domowe Melodie - Trio stanowią: Justyna "Jucho" Chowaniak - pomysłodawczyni, autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski (kontrabas, akordeon) i Kuba Dykiert (perkusja, gitara). Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek. Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór "Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space, w 2014 na Open'er 2014 na scenie Here&now oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

W 2012 zespół własnym sumptem wydał debiutancki album. Ręcznie robione okładki z odciskiem po kubku z kawą zdobyły wyróżnienie w plebiscycie Cover Awarts 2013.

17 grudnia 2014 roku zespół wydał podwójny album zatytułowany "3", na którym znajdują się łącznie 22 nowe piosenki.

Patrick The Pan - Amerykanie z podziwem mówią o takich: self-made man. Piotr Madej skomponował, zagrał, zaśpiewał i nagrał swój debiutancki album w zaciszu swojego krakowskiego pokoju, ale to wystarczyło, by zachwycić najpierw internetowych poławiaczy muzycznych skarbów, a w dalszej kolejności media i publiczność najważniejszych festiwali, od Open’era po OFF. Nic dziwnego: takie połączenie kompozytorskiego talentu i wrażliwości często się nie zdarza. "...niczym jak liśćmi" rozwija to, co zostało zapoczątkowane przez Patricka na jego debiutanckim albumie.

Lari Lu - Jej debiutancki album zatytułowany „11“ zebrał bardzo pochlebne recenzje. Lari Lu uwodzi czarującym głosem i intryguje tekstami piosenek. 14 czerwca utalentowana artystka wystąpiła na Orange Warsaw Festival. Debiutancki album Lari Lu (Anny Józefiny Lubienieckiej) znanej, jako była wokalistka Varius Manx, ukazał się w listopadzie 2014 roku. Artystka zaskoczyła zmianą stylu i niezwykłymi tekstami, co zostało bardzo pozytywnie odebrane przez dziennikarzy. Płyta uzyskała świetne recenzje, w których doceniono kunszt i poziom artystyczny całości projektu. Pojawiły się też wyjątkowo pochlebne opinie odbiorców w Internecie, chwalące artystkę za świetne teksty, oryginalny styl i piękny wokal.

Album „11“ wymyka się typowym kategoriom muzycznym. Jest to mieszanka melodyjnego popu, energetycznej muzyki elektronicznej i brzmienia żywych, różnorodnych, w dużej części - egzotycznych instrumentów. Zawiera również elementy muzyki ambient. Lari Lu zaprezentowała 2 single promujące swój debiutancki album. Jesienią 2014 roku - singiel „Nad ziemią“, do którego teledysk przygotował duet Psychokino, a w marcu 2015 roku – singiel pt. „Ha Ha“ z teledyskiem w reżyserii Michała Brauma. Teledyski osiągnęły łącznie ponad 160 000 wyświetleń na Vevo.

Program wydarzeń towarzyszących Miksera Regionalnego Łódzkie 2015
Miejsce – Park Staromiejski

I.Wydarzenia i atrakcje dla wszystkich
1.Miniatura imprezy – Open Hair Festiwal
Stanowisko stylizacji fryzur, kolorowania włosów za pomocą zmywalnych sprayów, modelowanie, malowanie twarzy, itp.
2.Miniatura imprezy – Święto Ziemniaka ze Świnic Warckich
Warsztaty kulinarne z wykorzystaniem ziemniaków, których efektem będą różnego rodzaju potrawy oparte o podstawowy składnik – ziemniaki.
3.Miniatura imprezy – Święto Truskawki w Buczku
Pokaz kulinarny z użyciem podstawowego produktu, którym będą truskawki i ich przetwory. Pokazy tradycyjnych oraz nowatorskich przepisów.
4.Miniatura imprezy – Święto Róży w Kutnie
Warsztaty florystyczne z użyciem róży jako motywu przewodniego.
5.Miniatura imprezy – pokazy rycerskie z Łęczycy
Pokazy walk rycerskich oraz średniowiecznego stylu życia.
6.Folk Food Design
Konkurs potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wszyscy ci, którzy odwiedzą stoiska KGW również będą mogli spróbować tych regionalnych wyrobów.
7.Rośliny + tkaniny – warsztaty
Warsztaty dla ekofilów i zainteresowanych wykorzystaniem zasobów natury. Drukowanie tkanin przy użyciu naturalnych barwników roślinnych. Podczas warsztatu barwimy batyst – delikatną bawełnę techniką shibori, używając do tego ekstraktów z roślin barwierskich (indygo, marzanna, drzewo niebieskie logwood, annato, katechu, orzech włoski, kurkuma itp.). Poznajemy tajniki stosowania różnych zapraw, które powodują inne reakcje z barwnikami - czego wynikiem jest wiele efektów kolorystycznych.
8.Warsztaty tworzenia biżuterii z recyclingu (upcycling)
Upcycling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty
o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Podczas warsztatów uczestnicy będą wykonywać biżuterię z surowców wtórnych według własnych, niepowtarzalnych wzorów. Uczestnicy impresyjnie, po wcześniejszym wprowadzeniu/szkoleniu. Instruktor pomaga
i dogląda, warsztat ma charakter wspólnego działania.

II.Wydarzenia i atrakcje dla grup: mieszkańcy województwa, dzieci i młodzież, turyści indywidualni krajowi__
1.Zabawy twórcze
Uczestnicy zabawy budują z klocków i plastikowych patyczków zwanych bampami przeróżne budowle. Na dużym ekranie mogą malować rękami przy użyciu farb. Mogą spróbować swoich sił w papieroplastyce np.: samodzielnie wykonać z papieru maskę, czapkę, tulipana, czy też tworząc dzieła przy pomocy marmurkowych farb lub kreatywnego ołówka.
2.Stoisko cyrkowe
Wszyscy chętni pod opieką animatora mogą na chwilę zamienić się w aktora cyrkowego
i spróbować nauczyć się żonglerki talerzami, piłkami, chusteczkami, obręczami, maczugami,
a nawet podrzucania diabolo.
3.Stoisko taneczne
To tańce integracyjne, których wszyscy mogą się szybko nauczyć, czerpiąc radość z rytmicznego ruchu przy melodiach z różnych stron świata.
4.Malowanie twarzy i ciała
Jest to wykonywane na ciele osób chętnych (twarzy, ramieniu, dłoni) rysunków przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych farb aktorskich z atestem.
5.Stoisko zabaw zręcznościowych
Jest to szereg działań rozwijających sprawność, zręczność i koordynację uczestników zabaw. Proponujemy tu naukę chodzenia na szczudłach, skakanie na dużych piłkach zwanych skoczkami lub kangurkami, zabawy kolorowymi piłeczkami z wykorzystaniem plastikowego rurociągu, wyścigi ślimaków, utrzymanie równowagi na równoważni, ponadto przejście „bez skuchy" przez labirynt, pokonanie toru przeszkód, chodzenie na plastikowych wiaderkach itp.
6.Kolorowe spadochrony
To szereg zabaw z kolorową chustą, którą można falować, podrzucać przedmioty, chodzić po niej lub pod nią oraz z tunelem o długości 4 metrów. Uczestnicy zabaw uczą się współpracy ze sobą, chętnie koncentrują swoją uwagę na działaniach proponowanych przez animatora.
7.Gry i zabawy, w tym logiczne
Wspólne gry oraz zabawy muzyczno-ruchowe i logiczne z animatorem – np. gra planszowa, mega dart, przeciąganie liny, skakanki małe i duże, mega bierki, mega warcaby.

III.Wydarzenia i atrakcje dla grup: dzieci i młodzież, studenci__
1.Festiwal Gier Planszowych
Festiwal Gier Planszowych to miejsce, gdzie prezentowane będą najbardziej popularne gry o wielu tematykach i fabułach. Miłośnicy tego rodzaju rozrywki będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Będzie to również szansa na zachęcenie sceptyków i pokazania im, na czym polega fenomen gier planszowych. Niektóre rozgrywki mogą przerodzić się w niesamowity pokaz strategicznego myślenia oraz tworzenia wojennych taktyk.
2.Stanowiska gier komputerowych – Łódzki Klaster Gier
Łódzki Klaster Gier prezentować będzie dzieła takich grup jak: Plastic DEMO Group, Unit9, Westelands Interactive czy też projekt SUPERHOT – jedyną taką grę, w której czas płynie, tylko gdy gracz się porusza! Z chęcią zaprezentują oni gry opierające się na nieszablonowej fabule oraz najnowszych technikach, które z pewnością zaskoczą i zainteresują graczy w każdym wieku.
3.Pokazy chemiczne
Widzowie mają możliwość obejrzenia wielu ciekawych doświadczeń oraz zapoznania się
z tajemniczym światem chemii. Uczestnicy mogą bliżej poznać tajniki chemii, dzięki otwartej, warsztatowej formie.

Więcej na www.mixer.lodzkie.pl

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hm
Droga redakcjo, czy na prawdę nie macie bardziej aktualnych zdjęć niż sprzed kilku lat?????
a
archeolog i etnograf
"Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne" taka trudna i myląca nazwa dla niektórych najwyraźniej, ale muzeum jest jedno.
Dodaj ogłoszenie