Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi badacze słuchali w Łodzi, jak zdobyć granty

Maciej Kałach
Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ spotkało się w środę około stu młodych naukowców
Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ spotkało się w środę około stu młodych naukowców Grzegorz Gałasiński
Młodzi humaniści i badacze, reprezentujący nauki społeczne, spotkali się na Uniwersytecie Łódzkim, by dowiedzieć się, jak się zdobywa granty.

Dyskusja odbyła się w środę na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, a wśród setki zgromadzonych naukowców dominowali doktorzy i doktoranci. Słuchali rad przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki, odpowiedzialnego za przydzielanie grantów na badania naukowe.

Młodzi badacze najciekawsze spostrzeżenia adresowali do profesora Michała Karońskiego, przewodniczącego rady Narodowego Centrum Nauki.

- Wydaje się, że zespoły oceniające granty i decydujące, które z nich otrzymają dofinansowanie, bardziej preferują tematy "bezpieczne", jak np. historia klasztorów, a obejmujące feminizm albo gender mają mniejsze szanse - mówiła doktor Anna Kronenberg z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Obecni w Łodzi grantodawcy mierzyli się także z wyliczeniami doktora Emanuela Kulczyckiego z Rady Młodych Naukowców, który twierdził, że statystycznie najbezpieczniej jest złożyć projekt o wartości 200-300 tys. zł, bo milionowy ma mniejsze szanse na zyskanie dotacji.

Rada Młodych Naukowców to organ doradczy ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Współorganizowała spotkanie z Krajową Reprezentacją Doktorantów.

Młodzi naukowcy, którzy doprowadzili do środowej debaty, chcieli ułatwić kolegom i koleżankom zdobycie wiedzy o aktualnych konkursach grantowych oraz o specyfice pisania wniosków o dofinansowanie w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.

Nie zabrakło także pytań o prawidłowe uwzględnianie wynagrodzenia autorów badań w projektach, składanych do ministerstwa oraz do Narodowego Centrum Nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki