Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi lekarze otrzymali w Łodzi prawo do wykonywania zawodu lekarza. Gala w filharmonii ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
416 młodych lekarzy i dentystów odbiera w tym tygodniu prawa do wykonywania zawodu. Dwie gale w łódzkiej filharmonii zorganizowała Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi. CZYTAJ DALEJ >>>.
416 młodych lekarzy i dentystów odbiera w tym tygodniu prawa do wykonywania zawodu. Dwie gale w łódzkiej filharmonii zorganizowała Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi. CZYTAJ DALEJ >>>. Krzysztof Szymczak
416 młodych lekarzy i dentystów odbiera w tym tygodniu prawa do wykonywania zawodu. Dwie gale w łódzkiej filharmonii zorganizowała Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi.

Prawo do wykonywania zawodu dla młodych lekarzy. Gala w filharmonii w Łodzi

W czwartek (9 września) prawo do wykonywania zawodu odebrali młodzi lekarze, w piątek (10 września) otrzymają je dentyści oraz absolwenci wydziału wojskowo-lekarskiego. To w sumie 416 młodych ludzi z uprawnieniami do leczenia.

Jak podkreślał dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi podkreślał, że mimo skończenia trudnych studiów młodych lekarzy czeka jeszcze wiele nauki. – Uczyć skończycie się na emeryturze, bo to jest wpisane w nasz zawód – mówił.

Absolwenci złożyli przyrzeczenie lekarskie, a wraz z prawem do wykonywania zawodu dostali kodeksy etyki lekarskiej. Zostali też zaproszeni do włączenia się w działalność samorządu lekarskiego. Teraz czeka ich Lekarski Egzamin Końcowy oraz roczny staż.

Radości z otrzymania prawa do wykonywania zawodu lekarza nie mogła ukryć Julia Kuchnicka, która 1 października rozpocznie staż w szpitalu.

- Od wielu lat chciałam być lekarką – przekonywała absolwentka. Jak podkreślała dobrze zna blaski i cienie zawodu, bo lekarką jest też jej mama. - Chcę pomagać ludziom i zdobywać wiedzę – zapewniała

Podobne odczucia mieli inni młodzi lekarze. - To ciężka praca, ale warto ludziom pomagać – mówił Jakub Hobot, jeden z odbierających prawo do wykonywania zawodu.

Rok temu prawo do wykonywania zawodu otrzymało 466 osób, ale jeszcze pięć lat temu rocznie przybywało na terenie działania łódzkiej izby po około 300 lekarzy.

Dr Paweł Czekalski zwrócił uwagę, że lekarzy w regionie łódzkim nadal brakuje. - Nie ma lekarzy zabiegowych, nie ma chirurgów. Za chwilę nas nie będzie, nie dlatego, że chcemy wyjeżdżać, bo jest dziura pokoleniowa – mówi Czekalski. Jak podkreśla obecnie potrzebni są specjaliści, a ich kształcenie wymaga czasu.

Młodzi lekarze wchodzą do zawodu w szczególnym okresie, po kilku falach pandemii. W sobotę w stolicy odbędzie się protest różnych zawodów medycznych, w którym wezmą udział m.in. lekarze i pielęgniarki z Łodzi. Główne postulaty to wzrost nakładów na służbę zdrowia, wzrost zarobków, podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że mediana zarobków lekarzy w Polsce to 16 682 zł brutto miesięcznie, najwięcej zarabiają mężczyźni i lekarze przed emeryturą.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki