Młodzi łodzianie mają tworzyć firmy, zamiast ścigać się w...

  Młodzi łodzianie mają tworzyć firmy, zamiast ścigać się w korporacji

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Bio Nano Park w Łodzi

  Bio Nano Park w Łodzi ©materiały promocyjne

  W Łodzi brakuje warunków, aby młodzi naukowcy i przedsiębiorcy wdrażali w życie swoje pomysły. Często ryzykowne, ale czasem mogące przynieść im miliony, a innym - miejsca pracy. Takie słowa padły w czwartek na Politechnice Łódzkiej. Jednak uczelnia chce to zmienić.
  Bio Nano Park w Łodzi

  Bio Nano Park w Łodzi ©materiały promocyjne

  - Zamierzamy stworzyć studentom i doktorantom alternatywną ścieżkę kariery zawodowej zamiast tzw. wyścigu szczurów w korporacji - zapowiadał w czwartek prof. Piotr Kula, prorektor ds. innowacji PŁ.

  Zaraz potem złożył podpis pod umową z łódzkim Technoparkiem. Dotyczy ona powołania Interdyscyplinarnej Szkoły Innowacji PŁ. Jej program przewiduje tworzenie przez studentów tzw. spin-offów. Pod tą nazwą rozumie się firmy wprowadzające do gospodarki wiedzę naukową z uczelni.

  - Na Uniwersytecie Stanforda naukowcy nie robią nic, czego potem nie można próbować sprzedać - mówił wczoraj dr Bartosz Sakowicz.

  To podczas wizyty na uczelni położonej w słynnej Dolinie Krzemowej badaczom z PŁ przyszedł do głowy pomysł utworzenia Interdyscyplinarnej Szkoły Innowacji.

  Nabór ma ruszyć w październiku. W pierwszej edycji będzie 40 miejsc. Nie tylko dla studentów i inżynierów z politechniki, ale także medyków, ekonomistów, marketingowców, prawników. PŁ ma wybrać do swojej szkoły najbardziej kreatywnych kandydatów. Sprecyzowany pomysł na biznes na etapie kwalifikacji nie będzie jeszcze wymagany.

  Po szkoleniach PŁ ma zamiar kojarzyć "ścisłych" naukowców z innymi młodymi ludźmi, znającymi się np. na promocji produktu czy prawie patentowym. Gdy tak dobierane małe zespoły zaczną wpadać na biznesowe pomysły, nastąpi proces ich "inkubacji": wspólnicy założą spółkę spin-off i dostaną miejsce w Technoparku.

  Pewna część udziałów spin-off przypadnie Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej, założyciele będą też szukać innych inwestorów.

  - Obecnie Mark Zuckerberg posiada tylko 20 proc. udziałów w Facebooku, resztę oddał tym, którzy zainwestowali w jego pomysł - mówił dr Sakowicz.

  Kto nie trafi do innowacyjnej szkoły PŁ, może posiłkować się kredytami studenckimi. Obecnie spora część studiujących, która zakłada własne firmy, decyduje się na wzięcie takiej formy pomocy "na rozruch". Miesięcznie student może otrzymać 600 zł, zaś przez cały okres nauki, trwający 5 lat, nawet do 30 tys. zł. Pożyczkę zaczyna spłacać po upływie 2 lat od planowego ukończenia studiów.

  W przyszłym roku program ma się zmienić. Będzie można uzyskać dofinansowanie do 60 tys. zł, zaś po roku działalności dodatkowo 20 tys. zł.

  - Na pierwszy rzut oka program jest dobry - mówi Konrad Tylka, doktorant PŁ oraz właściciel firmy Easy Design. - Jednak należy zwrócić uwagę, iż jest to oprocentowany kredyt udzielany przez zewnętrzne podmioty, który należy spłacić wraz z odsetkami w ściśle określonym czasie. Hamulcem rozwoju młodych mogą być profesorowie, którzy jako pierwsi będą oceniać wstępny biznesplan. Najczęściej są oni teoretykami, a nie praktykami i nie mają pojęcia, jak prowadzenie biznesu wygląda w praktyce. Nierzadko zdarzało się, że innowacyjny i przyszłościowy pomysł był przez nich odrzucany na rzecz racjonalnego i przyziemnego.

  współpraca: Alicja Zboińska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i dobrze

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 29

  Nareszcie ktoś się obudził. Młodzi ludzie myślą, że jak dostaną się do korpo za 2 tyś. miesięcznie to Pana Boga za nogi złapali, ale jak ktoś nie jest korporacyjnym cyborgiem to się w tych...rozwiń całość

  Nareszcie ktoś się obudził. Młodzi ludzie myślą, że jak dostaną się do korpo za 2 tyś. miesięcznie to Pana Boga za nogi złapali, ale jak ktoś nie jest korporacyjnym cyborgiem to się w tych kombinatach tylko męczy i marnuje. Jak ludzie mają pasje i pomysły to powinni je realizować, życie jest tylko jedno. Trzymam kciuki żeby ta inicjatywa się udała mimo jakichkolwiek przeciwności i może zachęci też innych do przedsiębiorczości.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo