Młodzież z sieradzkiej grupy PaT z wizytą na Ukrainie...

  Młodzież z sieradzkiej grupy PaT z wizytą na Ukrainie [ZDJĘCIA]

  Tadeusz Sobczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Młodzież z sieradzkiej grupy PaT z wizytą na Ukrainie [ZDJĘCIA]
  1/10
  przejdź do galerii

  ©policja

  W ubiegłym tygodniu młodzież zsieradzkiej grupy PaT (Profilaktyka a Ty) wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi inspektorem Dariuszem Banachowiczem odwiedziła miejscowość Kostiuchnówka na Ukrainie.
  Delegacja z łódzkiego garnizonu policji wraz z młodymi aktorami i opiekunem artystycznym Anną Kłaniecką, zaprezentowała na Wołyniu ideę programu prewencyjnego. "Profilaktyka a Ty". Jest on pilotowany przez polską policję. Promuje modę na życie bez uzależnień. Grupie przewodniczył inspektor Dariusz Banachowicz. W jej składzie nie zabrakło przedstawicieli Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, a całe przedsięwzięcie zostało wsparte przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.


  Wyjazd na Ukrainę poprzedziły próby do premierowego spektaklu "Oddech". Został on wymyślony przez opiekunkę PaTowskiej grupy Annę Kłaniecką.

  - Rozpoczęliśmy przygotowania od wybrania przedmiotu, który mógłby być przedstawiony na różne sposoby i symbolizował w każdej scenie coś innego. Najpierw eksperymentowaliśmy z tkaninami. Ale ostatecznie zostały wybrane pałki. Takie trochę przypominające policyjne - opowiada Anna Kłaniecka. - Potem rodziły się pomysły na poszczególne sceny. Czasu na przygotowania premiery mieliśmy bardzo mało. Teraz musimy wszystko doszlifować. Przed nami jeszcze sporo wysiłku.

  Młodzi katorzy z pasją opowiadają o przygotowaniach.

  - Próby rozpoczęły się w sierpniu. Najpierw mieliśmy dwa dni warsztatów. Potem przystąpiliśmy do pracą nadposzczególnymi scenami. Czas naglił. Wcześniej wystąpiłam już w spektaklu w ramach programu PaT. Ale to było przedstawienie z dialogami. Tym razem gramy tylko ciałem i gestami. Nie jest to łatwe - podkreśla Weronika Michalak.

  - Zdecydowanie wolę spektakle mówione - uśmiecha się licealista. - Łatwiej przygotować się do roli. W przypadku "Oddechu" początkowo próby odbywaliśmy w dziesiątce. Potem na sali w komendzie policji. Raz w tygodniu. Dlatego rodzice niektórych koleżanek regularnie odwiedzają komendę, odbierając je po próbach.

  Sieradzką grupę PaT tworzy młodzież gimnazjalna i licealna. Reprezentują różne szkoły. W składzie znaleźli się: Jagoda Piechocka, Dominika Siemińska, Sara Wnuk, Maciej Owczarek, Weronika Michalak, Michał Kudliński, Anna Mucha, Aleksandra Ciepłoch, Mateusz Freus, Igor Kareński, Oliwia Bulzacka, Martyna Jeż, Maja Biernat, Iga Majda i Justyna Chłosta.

  Wyjazd na Ukrainę był dla wszystkich sporym przeżyciem.

  - Był też dużym zdziwieniem, bo wiele osób myślało, że jedziemy do jakiegoś kraju trzeciego świata. Tymczasem wcale tak nie jest - opowiada Oliwia Bulzacka. - Faktem jest, że w tym kraju nie ma normalnych dróg. Pełno kocich łbów. Ale domy są ładne. Choć wieżowców wiele nie mają. Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przyjęci. Język ukraiński jest podobny do polskiego, więc nie było problemu dogadaniem się z rówieśnikami.

  - To, co wszystkich nas zaskoczyło, to wielka otwartość i serdeczność ludzi, których spotykaliśmy. Nie było barier. U nas jest inaczej - wspomina Maja Biernat. - I ta niesamowita wrażliwość. Publiczność podczas spektaklu płakała w tych momentach, gdzie faktycznie sceny do tego nakłaniały. I śmiała się, gdy było coś zabawnego. Takiej reakcji nigdzie nie widziałam. To było coś niesamowitego!

  - Głównymi rewizytami w spektaklu są pałki. W zależności od sceny przedstawiamy je w taki sposób, by znaczyły co innego. Od broni po klawiaturę komputera - zdradza fabułę Igor Kareński. - Bez trudu nawet uczniowie młodsi od nas rozpoznawali, czym w danym momencie są pałki.

  Delegacja zwiedzała Łuck, stolicę obwodu wołyńskiego. Nie obyło się bez wizyty w zamku Lubarta i spotkania z Polonią. Niezwykle ważnym przeżyciem była wizyta na cmentarzu wojennym w Polskim Lasku koło Kostiuchnówki, który jest jednym z największych cmentarzy na Wołyniu oraz na cmentarzu w miejscowości Ostrówki.

  Już niedługo młodzi Ukraińscy z Kostiuchnówki zawitają do Polski. Zostali zaproszeni do udziału w działaniach na rzecz profilaktyki wśród młodzieży przez I zastępcę komendanta powiatowego w Sieradzu, kom. Wojciecha Kuśmierka przy pełnej akceptacji komendanta Dariusza Banachowicza.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo