Młodzieżowy strajk klimatyczny. Uczniowie z Łodzi, Sieradza i Radomska protestowali w obronie klimatu WIDEO

  • Dziennik Łódzki

Matylda Witkowska

Uczniowie z Łodzi, Radomska i Sieradza wzięli udział w piątek (15 marca) w strajku na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Maszerowali w centrach miast. Ale "strajkującym" oficjalnie towarzyszyli nauczyciele.

W Łodzi około 200 uczniów z I, IV i XXI LO przeszło ulicą Piotrkowską do pasażu Schillera. Towarzyszyli im uczniowie klas 1-6 ze szkoły Fundacji Edukacji Demokratycznej Dmuchawiec. Uczniowie nieśli transparenty z żądaniem powstrzymania zmian klimatu, np. "Ta planeta staje się bardziej gorąca niż Leonardo di Caprio" czy "Stop CO2".

Antonina Zatylna, uczennica I LO w Łodzi przyszła m.in. aby walczyć o lepszą edukację ekologiczną młodzieży. - W gimnazjum i liceum tematy ekologiczne na biologii przewidziane są na koniec roku, gdy oceny są wystawione, a część lekcji się nie odbywa - mówi uczennica.

Uczniowie przygotowali apel do rządzących. -Zmiany klimatyczne już następują. Należy zacząć traktować je jako zbliżającą się katastrofę - mówili.

Do protestujących w Łodzi wyszedł wiceprezydent Adam Wieczorek i przyjął apel. Podkreślił, że Łódź już teraz dba o środowisko.

W Sieradzu około 150 uczniów demonstrowało przed wejściem do urzędu miasta. Wyszedł do nich prezydent Sieradza Paweł Osiewała. W Radomsku na placu 3 Maja pojawiło się około 300 uczniów.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to ogólnopolska akcja zainspirowana strajkiem klimatycznym 16-letniej uczennicy ze Szwecji Grety Thurnberg. Greta przestała chodzić do szkoły, by zmusić rządzących do walki ze zmianami klimatu. Niedawno wystąpiła na COP24 w Katowicach, jest też oficjalną kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla.

 Fot. Dariusz Piekarczyk

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Sieradzu przed Urzędem Mias...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.03.2019, 23:09

Zaburzenia pamięci, snu... Jak chronić się przed elektrosmogiem?

15.03.2019, 22:55

Srałem tam!
Na rzecz klimatu

15.03.2019, 20:21

Mam nadzieję, że nie oddychali ?

Masakra czego w szkołach uczą , że takie pustaki ?

15.03.2019, 20:16

Niech zrezygnują z telefonów, ale i samochodów, telewizorów, ogrzewania mieszkań, a przede wszystkim niech wyłączą wulkany i Słońce (ale wtedy i po opalaniu się nici).
Aha, i ilu z nich posadziło drzewa?

15.03.2019, 19:40

....

15.03.2019, 17:27

To może na początek zrezygnują z telefonów komórkowych. Bo są na prąd a w Polsce prąd jest z węgla

15.03.2019, 16:37

Nie dajcie się zwariować . Aby zatrzymać emisję CO2 trzeba wymusić na wielkich tego świata ,aby zaprzestali sztucznemu postarzaniu produktu .Niech pralka służy nam 15 lat a samochód 20 . Mleko niech wróci do szklanych butelek i niech będzie mlekiem ,a nie białym płynem UHT . A pasta do zębów niech będzie sprzedawana bez pudełka.

15.03.2019, 16:18

Sram na Eurolewactwo

15.03.2019, 16:17

Nie widziałem nigdzie CO 2

15.03.2019, 15:49

Głupota goni głupotę

15.03.2019, 15:45

Nie zap!erdalają do Ussraela albo Kitajcom transparenty pod nos podtykają.Jeżeli bliżej chcą to do szfabii niech jadą strajkować - oni trują najwięcej w eurolandzie. A jeszcze bliżej niech tatusiowi wyrwie PETa przed wrzuceniem do pieca albo posprząta güwno po piesku zamiast paradować z plakacikiem.

15.03.2019, 15:11

Pełna zgoda! Ogłupione przez eurolewactwo dzieci.
Mogli wziąć worki, kije ze szpikulcami i oczyścić Las Łagiewnicki z foliowanych śmieci, puszek i butelek.
Natura i Leonardo di Caprio byliby bardziej zadowoleni, niż z tego spacerowego bezsensownego pohukiwania gimbusów na trujące świat, wielkie zagraniczne korporacje przemysłowe, które mają takie protesty gdzieś i dalej robią swoje trując świat...

15.03.2019, 15:07

smog samochodami ? chyba masz raka mozgu/. Smog jest od kominow. doucz sie nieuku

15.03.2019, 14:54

Brawo...w Lodzi potrzeba walki o likwidacje smogu spowodowanego kominami i samochodami.

Monitoring smogu i dzialania natychmiastowe.

A nie elektryczne gniazdka

15.03.2019, 14:51

Najlepiej to przestać oddychać bo z każdym oddechem zwiększamy ilość CO2 , oczywista sprawa jest nas za dużo jako ludności na ziemi i zaczynamy się dusić .

15.03.2019, 14:05

Zastanawiam się, czy nasza młodzież taka niedouczona, czy robią to, co im kazali?

15.03.2019, 13:57

Wiceprezydent Wieczorek ma rację. Łódź już teraz dba o środowisko. Głównie poprzez masowe wycinanie drzew i betonowanie/brukowanie wszystkiego co się da.

15.03.2019, 13:12

Ogłupione przez eurolewactwo dzieci. Proponuję nie oddychać to będzie mniej dwutlenku węgla.

15.03.2019, 13:01

jak będzie u nas cieplej to mniej wydamy na ogrzewanie a może i cytryny będą rosły a te dzieci zamiast odwożone do szkoły samochodami rodziców niech chodzą pieszo