Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej cukru w cukrze? Krajowa Spółka Cukrowa zbadała polaryzację buraków

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
KSC/nadesłane
Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. w Toruniu jeszcze na początku listopada (6.11.2020) ustaliła z Krajową Spółką Cukrową S.A. z siedzibą w Toruniu, że jeden z największych w Polsce producentów cukru przeprowadzi badania sprawdzające polaryzację buraków cukrowych. Część plantatorów nie dowierzała w najniższą od lat zawartość cukru w dostarczanych burakach w sezonie 2020/2021. Są wyniki badania.

Obie strony zgodziły się, że badanie polaryzacji powinno się odbyć w niezależnym laboratorium

Jeszcze przed badaniem KSC zapewniała: "zawartość cukru w burakach jest badana przez Spółkę zgodnie z wszelkimi normami prawnymi obowiązującymi w cukrownictwie". Odnosząc się wówczas do Cukrowni Werbkowice KSC informowała, że laboratoria surowców działają według "Instrukcji odbioru buraków cukrowych", a zgodnie z nią wszystkie urządzenia w laboratorium muszą posiadać wszystkie atesty i certyfikaty. "Wymaganej atestacji i certyfikacji podlegają podobnie, jak we wszystkich Oddziałach Spółki również urządzenia w Cukrowni Werbkowice".

KSC: Rok 2020 jest rokiem bardzo trudnym w rolnictwie, niesprzyjające warunki wegetacji oraz duża presja szkodników i chorób buraka cukrowego miały olbrzymi wpływ na osiągane wyniki produkcyjne na polu, w tym na zawartość cukru w burakach.

To też może Cię zainteresować

Ustalenia spotkania 6.11.2020:

  1. Zarząd KSC S.A. i Rada Związków Plantatorów ustalili, że KSC S.A. przeprowadzi badania sprawdzające polaryzację buraków cukrowych dostarczanych przez Plantatorów w roku gospodarczym 2020/21 w niezależnym laboratorium, specjalizującym się w badaniu polaryzacji buraka cukrowego. Badanie sprawdzające polaryzację buraków cukrowych przeprowadzone będzie z udziałem przedstawiciela Związków Plantatorów (20 prób w każdym Oddziale).
  2. Zarząd KSC S.A. przedstawił propozycję premii lojalnościowej dla Plantatorów w wysokości 1 euro netto za tonę fizyczną buraków kontraktowanych dostarczonych w kampanii 2020/2021, w przypadku zawarcia umowy kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022. Wypłata premii nastąpi w terminie 14 dni od podpisania umowy na dostawy na rok 2021. Rada Związków zaakceptowała propozycję.
  3. Związki Plantatorów przedstawiły propozycję ceny buraków kontraktowanych w umowie kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022 o zawartości cukru 16%, w wysokości nie mniej niż równowartość 28 euro netto za tonę. Negocjacje w tej sprawie będą kontynuowane.
  4. KSC S.A. i Rada Związków Plantatorów przystąpią do prac dotyczących aktualizacji Instrukcji odbioru buraków cukrowych KSC S.A.

Zawartość cukru w cukrze. Polaryzacja badana różnymi metodami

Niska zawartość cukru (czyli wspomniana polaryzacja) w burakach dostarczanych w trwającej kampanii budzi zastrzeżenia częsci plantatorów, wyrażone przez Radę Związków Plantatorów Buraka Cukrowego. Jak odnosi się do tego Krajowa Spółka Cukrowa?

  • W poprzednich latach polaryzacja buraków cukrowych badana była na tych samych urządzeniach, co w roku bieżącym. Równocześnie należy podkreślić, że Spółka i oddziały produkcyjne, w tym Oddział Cukrownia Werbkowice, dwa razy do roku są kontrolowane przez instytucje do tego uprawnione w zakresie skupu surowca i wielkości produkcji cukru.
  • Badania zawartości cukru prowadzone są w oparciu o metodę polarymetryczną, która jest powszechnie uznana w cukrownictwie nie tylko w Polsce, ale również w Europie.
  • Oprócz metody polarymetrycznej innym sposobem, ale nie stosowanym w cukrownictwie jest metoda refraktometryczna. Wyniki z tych analiz mogą się istotnie różnić. Dlatego, żeby można było porównać wyniki analiz wszelkie porównania zawartości cukru, muszą być robione taką samą metodą, przy zachowaniu takich samych warunków oraz na tej samej próbie.

Zwracamy również uwagę, że wyniki polaryzacji w Cukrowni Werbkowice są uzyskiwane przy użyciu tej samej metody od wielu lat i nigdy nie były kwestionowane przez Plantatorów ani jakiekolwiek organy kontrolne.

W dniach 18-20 listopada 2020 r. przeprowadzono badania sprawdzające polaryzację buraków we wszystkich Cukrowniach KSC S.A.

Spółka przekazuje: "We wszystkich Oddziałach, w obecności przedstawicieli Plantatorów, pobrane zostały próby miazgi korzeni i przekazane do badań w dwóch niezależnych laboratoriach chemicznych. Uzyskane wyniki potwierdziły właściwe określanie polaryzacji i poprawność analiz wykonywanych we wszystkich laboratoriach surowcowych na liniach oceny surowca w poszczególnych Oddziałach KSC S.A.

Szczegółowe wyniki zostały przedstawione przedstawicielom Plantatorów i Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A.

Według Głównego Urzędu Statystycznego zbiory buraków cukrowych wyniosą w 2020 roku ok. 15,0 mln t, a to o około 8% więcej od produkcji uzyskanej w 2019 r. (Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2020 r.)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mniej cukru w cukrze? Krajowa Spółka Cukrowa zbadała polaryzację buraków - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki