Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej światła w żyrandolach Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczelnie muszą oszczędzać prąd, ale walczą o naukę stacjonarną

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Tegoroczny rok akademicki miał być powrotem do normalności po pandemii. Ale uczelnie muszą ciąć koszty energii.CZYTAJ DALEJ>>>.
Tegoroczny rok akademicki miał być powrotem do normalności po pandemii. Ale uczelnie muszą ciąć koszty energii.CZYTAJ DALEJ>>>. Krzysztof Szymczak
Tegoroczny rok akademicki miał być powrotem do normalności po pandemii. Ale uczelnie muszą ciąć koszty energii.

Najbliższe dni to inauguracje roku akademickiego na łódzkich uczelniach wyższych. Już w piątek swoją inaugurację przeprowadził Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, ale np. Politechnika Łódzka uroczystość dla 3,7 tys. studentów pierwszego roku ma dopiero w środę.

Największe uczelnie regionu: Politechnika Łódzka z 11 tys. studentów oraz Uniwersytet Łódzki z 27 tys. studentów co do zasady wracają w tym roku do nauczania stacjonarnego, odchodząc od obowiązującej jeszcze rok temu nauki hybrydowej.

- Jest to forma zajęć sprzyjająca większej interakcji, zachęcająca do dyskusji. Wiemy, że studenci są obecni, a nie tylko zalogowani. Nie bez znaczenia jest też socjalizacja studentów do wspólnoty uczelni - mówi Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej.

Możliwe są jednak odstępstwa, na przykład Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ będzie jeszcze prowadził zajęcia zdalne dla dużych grup wykładowych od drugiego roku wzwyż. Prof. Mariusz Sokołowicz, prodziekan ds. kształcenia ma nadzieję, że nauczanie zdalne w większym zakresie nie wróci, na przykład z powodu konieczności oszczędzania na energii.

- Może ludziom jest wygodniej studiować zdalnie, ale za 10 lat student będzie żałował, że nie studiował stacjonarnie i nie zdobył przyjaciół na resztę życia – ocenia.

Obawy o możliwe zakłócenia tego roku akademickiego z powodu cen energii nie są bezpodstawne. Jako pierwsza z planem oszczędnościowym wyszła już kilka tygodni temu Szkoła Filmowa. Uczelnia postanowiła przedłużyć ferie świąteczne na cały styczeń, za letnia sesja egzaminacyjna ma odbyć się dopiero w lipcu. Ma to dać realne oszczędności na ogrzewaniu budynku.

W poniedziałek plan oszczędnościowy przyjęła Akademia Muzyczna. Z jej prognoz wynika, że w 2023 roku rachunki wzrosną czterokrotnie: z pół miliona złotych do 1,9 mln zł. Uczelnia chce wyłączyć część oświetlenia, m. in. żyrandole w większych salach, skrócić wieczorne godziny otwarcia uczelni, a także zamknąć ją w długie weekendy i okres świąteczny. Odbywające się w tym czasie zajęcia niestacjonarne mają być, z małymi wyjątkami, prowadzone zdalnie. Skrócony został też plan koncertów. Uczelnia chce też zdobyć środki na panele fotowoltaiczne na dachu sali koncertowej przy ulicy Żubardzkiej.

Oszczędzającą prąd inwestycję przeprowadziła też Politechnika Łódzka. Na kampusie A pojawiło się energooszczędne i inteligentne oświetlenie.

W tym roku studenci będą też korzystać z nowego gmachu Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ oraz Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ. Nowością jest też niepubliczne przedszkole, które dla dzieci studentów i pracowników otworzyła Politechnika Łódzka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki