Mniej ważne ludobójstwo

  Mniej ważne ludobójstwo

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z rzezią wołyńską - jedną z największych zbrodni II wojny światowej - zostaliśmy sami. Świat się nią nie interesuje, gdyż nie ma powodu. Tak się złożyło, że gdy my upamiętniamy 70. rocznicę wymordowania 100 tysięcy Polaków przez ukraińskich nacjonalistów, światowe media pochylają się nad masakrą w Srebrenicy, gdzie w lipcu 1995 roku serbskie bojówki wymordowały 8 tysięcy bośniackich muzułmanów.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Mord w Bośni jest dla cywilizowanego świata wyrzutem sumienia, bo doszło do niego przy biernej postawie holenderskich żołnierzy pod flagą ONZ i stało się to stosunkowo niedawno. Obchodom rocznicy zbrodni towarzyszył pogrzeb 409 dopiero co zidentyfikowanych ciał ofiar i informacja, że do trybunału w Hadze trafił akt oskarżenia o ludobójstwo przeciwko Radovanowi Karadzicowi, przywódcy bośniackich Serbów.

  To nic, że liczba ośmiu tysięcy zamordowanych w Bośni to w przypadku zbrodni wołyńskiej błąd statystyczny. One nie obciążają sumienia świata. Ukraińskich zbrodniarzy nikt nie będzie ścigał, ani rozliczał. Ci główni już nie żyją i stoją w panteonie ukraińskich bohaterów narodowych - zginęli po wojnie w walkach z Armią Radziecką.


  No i ta polityka. Dyplomatyczny zwrot o "czystce etnicznej o znamionach ludobójstwa", który znalazł się w sejmowej uchwale, pokazuje w jak trudnej jesteśmy sytuacji. Nie możemy narażać stosunków z Ukrainą, bo życie toczy się dalej. Nie możemy też dopuścić do potraktowania zbrodni jako zamkniętego rozdziału w historii. Zbyt długo nie wolno było o tym mówić i w Polsce, i na radzieckiej wtedy Ukrainie.

  Sławomir Sowa

  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W III RP niczym w PRL lansowanym autorytetem jest Hans Kloss z NKWD i Janek Kos z LWP. Ciągle hołubi

  czł Solidarności (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  W III RP niczym w PRL lansowanym autorytetem jest Hans Kloss z NKWD i Janek Kos z LWP. Ciągle hołubi się zbrodniczą NKWD z Armią Czerwoną oraz UB i LWP. Dopiero PO 20 latach od 1989r Wajda nakręcił...rozwiń całość

  W III RP niczym w PRL lansowanym autorytetem jest Hans Kloss z NKWD i Janek Kos z LWP. Ciągle hołubi się zbrodniczą NKWD z Armią Czerwoną oraz UB i LWP. Dopiero PO 20 latach od 1989r Wajda nakręcił film o sowieckiej zbrodni w Katyniu a Hoffman o Bitwie Warszawskiej, pokazując napaść ZSRR na Polskę w 1920 i 1939r. Zaorskiego film o polskich zesłańcach Sybiru dopiero niedawno wszedł na ekrany kin. O ukraińskim ludobójstwie Polaków na Wołyniu nikt filmu nie nakręcił bo jak nakazuje POprawność POlityczna nie wpada ich drażnić. Te filmy które jednak powstały z opóźnieniem i serial Czas Honoru nigdy nie będą tak POpularane w TVP, TVN, POlsacie jak Stawka większa niż życie z sowieckim agentem NKWD Hansem Klossem, czy Czterej Pancerni z psem. Dla prawdziwych bohaterów i polskich patriotów jak np. Witold Pilecki, żołnierz Armii Krajowej walczący z hitlerowcami i komunistami a zamordowany przez UB w PRL czy Jerzy Iwanowicz-Szajnowicz, walczący na zachodzie z hitlerowcami pod rozkazami brytyjczyków nie ma miejsca w POlskiej telewizji. POdobnie jest z POpularyzacją Żołnierzy Wyklętych walczących od 1939r z komunistami i nazistami a po 1945r z komunistami Stalina i Bieruta. Nie przypadkowo Wałęsa z Michnikiem i Jaruzelski z Kwaśniewskim nie uznają wielkich zasług płk Ryszarda Kuklińskiego w dążeniu do wolności, bo zdradził ich LWP, SB i PZPR oraz Armię Czerwoną. W III RP ciągle obowiązuje POprawność POlityczna z Okrągłego Stołu, gdzie gruba kreska Mazowieckiego i Wałęsy działa, jak chciał Kiszczak, Jaruzelski, Geremek, Urban, Michnik, itp. Dziś dbają o tę POprawność Tusk z Komorowskim i Palikot z Millerem przy POmocy Dworaka z KRRiT i WSI mediów, złym okiem patrząc na IPN, który próbuje dbać o prawdziwą pamięć historyczną Polski. Nie dziwi mnie więc obrzucanie jajkami prezydenta III RP na Ukrainie. I choć nie glosowałem na Komorowskiego i PO, to takie poniżanie polskich władz państwowych jak na Ukrainie obraża mnie jako Polaka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tusk

  wybory! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  sprzedal godnosc i pamiec zamordowanych bestialsko Polakow za jednego judaszowego talara nacjonalistow ukrainskich.

  Jak ktos tak pogardliwy i antypolski moze byc premierem Polski?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna plama Tuska i jego PO

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  "Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci" N. Davies.
  A tak po prawdzie to czego można było się spodziewać po wnuku...rozwiń całość

  "Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci" N. Davies.
  A tak po prawdzie to czego można było się spodziewać po wnuku dziadka z Wermachtu
  i pozostałych dwupaństwowców - tuskoidów.
  Wałęsa był marionetką
  a Tusk jest kukiełką
  w rękach wielkich tego świata.
  Foto:
  http://sklave.manifo.com/galeria
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo