Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej za przejazdy autostradami. A2 tańsza o połowę

Marcin Bereszczyński
Urządzenie do elektronicznego poboru opłat w osobówkach jest małe jak pudełko zapałek
Urządzenie do elektronicznego poboru opłat w osobówkach jest małe jak pudełko zapałek Jakub Pokora
Już od 12 maja za korzystanie z autostrady A2 ze Strykowa do Konina zapłacimy o połowę mniej. Kierowcy zamiast 20 groszy za kilometr zapłacą 10 gr, zaś motocykliści zamiast 10 zapłacą 5 gr. Od 1 czerwca takie same stawki obowiązywać będą na autostradzie A4 między Bielanami Wrocławski i Sośnicą, czyli na trasie Wrocław-Gliwice.

Dobrą wiadomością jest również możliwość przejazdu przez bramki na autostradzie bez konieczności zatrzymywania się i płacenia gotówką za przejazd. Od 1 czerwca kierowcy samochodów osobowych mogą dołączyć do elektronicznego systemu poboru opłat viatoll.

Kierowcy nie będą już musieli płacić "na bramkach" gotówką. Będą mogli przejechać przez bramki bez zatrzymywania się. Wystarczy, że kupią za 135 zł urządzenie viaauto, które rozmiarami przypomina pudełko od zapałek. Później wystarczy nakleić je na wewnętrzną, górną część szyby i można bez gotówki wyruszyć na autostradę. Urządzenie nie wymaga zasilania. Bateria w urządzeniu powinna wystarczyć na 7 lat. Dystrybucja elektronicznego pudełka rozpocznie się 23 maja. Można je kupić m.in. Miejscu Obsługi Klienta przy węźle autostradowym w Strykowie.

To jedyne dobre informacje związane z korzystaniem z dróg krajowych i autostrad. Pojazdy o masie ponad 3,5 tony od 1 lipca będą obciążone opłatami za korzystanie z dróg krajowych nr 91, 92, i 94 oraz odcinka drogi ekspresowej S7. W województwie łódzkim chodzi o opłaty za drogę krajową nr 92 z Łowicza (od skrzyżowania dróg krajowych nr 2 i 14) do granic Konina, a także dalej - od Konina do Wrześni. To trasa o łącznej długości 169 km.

- Dołączenie fragmentów dróg krajowych nr 91 i 92 do systemu płatnych dróg spowoduje równomierny rozkład ruchu ciężkiego pomiędzy drogi krajowe i równoległe autostrady - powiedział Stanisław Dojs z biura prasowego viatoll. - Dotychczas te odcinki dróg krajowych były bezpłatną alternatywą dla równoległych autostrad.

Dotychczas, czyli od 3 lipca ubiegłego roku, gdy wprowadzono viatoll, płatne były drogi o łącznej długości 1,6 tys. km. Od lipca przybędzie 325 płatnych kilometrów. Przypomnijmy, że viatoll jest obowiązkowy dla pojazdów powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich masy. Wpływy z e-myta po 10 miesiącach obowiązywania elektronicznego systemu poboru opłat sięgnęły 664,5 mln zł.

Więcej w czwartkowym wydaniu "Dziennika Łódzkiego".

CZYTAJ TEŻ:
* System opłat za autostrady wykańcza kierowców
* Możesz zginąć na A2, bo nie wezwą pomocy

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki