Mobica, międzynarodowa firma tworząca aplikacje mobilne między innymi na telefony komórkowe i smartfony, oficjalnie otworzyła we wtorek nowe biuro w Łodzi.

Mobica przeprowadziła się z niewielkiej siedziby przy ul. Piramowicza na szóste piętro biurowca University Business Park przy ul. Wólczańskiej 178. 150 pracujących tam inżynierów, bardzo często absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej, sprawia, że biuro przy ul. Wólczańskiej jest największym w całej firmie. Michael Gibbons, jej prezes, zapowiedział we wtorek dalszy wzrost zatrudnienia.

- Dziękuję Łodzi za dostarczanie bardzo dobrych kadr - mówił Gibbons w obecności Marka Cieślaka, wiceprezydenta Łodzi i gości z PŁ oraz UŁ.

Mobica otworzyła pierwsze biuro w Wielkiej Brytanii przed dziewięciu laty, jednak następne lokowała za granicą tego kraju. W Łodzi firma jest obecna od 2006 r. (w Polsce działa także w Warszawie, Szczecinie i Bydgoszczy), od roku ma przedstawicielstwo w Dolinie Krzemowej. - Zaczęło się od tworzenia aplikacji na powoli zapominany już system operacyjny Symbian, a teraz tworzymy produkty na wszystkie rozwijane obecnie platformy - opowiadał Tomasz Krawczyński, dyrektor zarządzający Mobica w Polsce.

Firma jest obecna na rynku nawigacji, nie tylko samochodowych, ale i samolotowych, tworzy aplikacje służące sterowaniu radiem i telewizją odbieraną przez internet, obsługujące dekodery i sterujące sprzętami w domu przez komórki. Hitem w Wielkiej Brytanii jest aplikacja umożliwiająca rezerwowanie biletów kolejowych za pomocą smartfona, która wskazuje także jak dostać się na dworzec - miejsce odjazdu naszego pociągu. Mobica jest obecna na rynku aplikacji związanych z płatnościami przez internet.

- Pracujemy nad rodzajem batyskafu z podwodą kamerą, zaś od pewnego czasu "podchodzimy" z naszymi produktami do firm z branży kosmicznej - mówił we wtorek Tomasz Krawczyński.

Przy okazji premiery nowego biura Mobica wręczyła nagrody w konkursie dla studentów, polegającym na stworzeniu takiej aplikacji na komórkę, która najskuteczniej doprowadzi użytkownika do siedziby firmy. Wyróżnienia zdobyły dwie aplikacje naszych studentów: Witolda Olejniczaka z Politechniki Łódzkiej oraz Michała Gmerka z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ich projekty oceniono jako szczególnie funkcjonalne, estetyczne i przyjazne dla użytkownika. Gmerek i Olejniczak odebrali nowoczesne smartfony i mogą skorzystać z oferty firmy, która zaproponowała im płatny staż. Do konkursu zgłosiło się ponad 80 osób, jednak prace przysłało 20. Laptop, czyli główna nagroda, trafił do studenta ze Szczecina.