Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na jedzenie muchomorów. Na intensywnej terapii są pierwsze ofiary muchomorów czerwonych 17.10.2022

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów czerwonych. W Łodzi już kilka osób trafiło do szpitala.
Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów czerwonych. W Łodzi już kilka osób trafiło do szpitala. pixabay.com
Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów czerwonych. W Łodzi już kilka osób trafiło do szpitala.

Moda na jedzenie muchomorów

W tym sezonie pod wpływem internetowych celebrytów wśród młodszych grzybiarzy zapanowała groźna moda na jedzenie muchomorów czerwonych. O tym, że grzyby te są trujące wie w Polsce każde dziecko. Po co więc ludzie po nie sięgają?

Chodzi o jedną z substancji zawartych w grzybie – toksyczny kwas ibotenowy, który w procesie długiego suszenia grzybów zamienia się w muscymol, który wśród działań toksycznych ma też działanie odurzające. Niektórzy zbierają je dla siebie, inni – na sprzedaż w internecie.

Miłośnicy zbierania muchomorów czerwonych pojawili się też w województwie łódzkim. Mykolog Sebastian Piskorski, członek Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zauważył ich ślady w tym sezonie grzybowym w Lesie Łagiewnickim w Łodzi.

- Wielokrotnie widziałem pourywane i pozabierane kapelusze muchomorów czerwonych. W lesie zostają same trzony – mówi mykolog.

Pierwszych pacjentów zatrutych muchomorami czerwonymi miał już oddział toksykologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. W tym sezonie trafiło tam już trzech stosunkowo młodych pacjentów.

- Nie były to zatrucia śmiertelne, ale wymagały hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. – mówi prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego. - Było to spożycie celowe, z zamiarem spowodowania odurzenia – wyjaśnia. Jego zdaniem takich zatruć będzie w tym roku dużo więcej, bo sezon grzybowy dopiero się zaczyna.

Profesor Machała ostrzega jednak przed eksperymentowaniem z muchomorem czerwonym.

- Jest to grzyb niejadalny, którego przyjęcie może zakończyć się śmiercią – ostrzega lekarz.

Groźne mogą być zarówno natychmiastowe skutki spożycia większej ilości muchomorów, jak i długofalowe odkładanie się substancji toksycznych przy regularnym spożyciu małych dawek.

Większość zatruć grzybami w Łódzkiem to jednak nadal fatalne w skutkach pomyłki. W razie wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny czy nie, można skonsultować się z grzyboznawcą, który dyżuruje w dni robocze w godz. 8-14.30 w wojewódzkiej stacji sanepidu przy ul. Wodnej 40 w Łodzi, tel. 42 253 63 60/69.

Najczęściej z rodziną muchomorów kojarzy się ten czerwony, inne jednak też są groźne. Muchomor zielonawy sromotnikowy stwarza szczególne zagrożenie. Jego cechy charakterystyczne to oliwkowa barwa kapelusza, blaszki pod spodem i smukły trzon. Warto uważnie oglądać niektóre okazy, zwłaszcza jadalne, bo przypominają go z wyglądu. Wśród nich są gąska zielona i gołąbek zielonawy.

Atlas grzybów 2023. Na niektóre z nich trzeba uważać! Grzybo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki