Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda Polska odzyska blask w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trwają przygotowania do wystawy „Jerzy Antkowiak - Moda Polska”. Wernisaż zaplanowany jest na 6 października.

Ekspozycja prezentuje dorobek jednego z najważniejszych polskich projektantów, ale odwołuje się również do 60-lecia marki Moda Polska (stołeczna firma posiadała swój oddział m.in. w Łodzi), z którą Jerzy Antkowiak przez długi czas był związany. Specjalnie na wystawę twórca udostępnił stroje z prywatnego archiwum zgromadzonego w piwnicy domu w Komorowie, które po 20 latach znowu zostaną pokazane publiczności. I co ważne, pozostaną w kolekcji łódzkiego Muzeum.

Wystawa powstaje na dwóch piętrach Muzeum i zajmie ponad 900 m kw. Jednak zanim wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających, jej przestrzenie przejdą znaczącą metamorfozę. Dominującymi barwami będą tu czerń oraz amarant, a motywem - symbolem spójnym dla całej wystawy stanie się jaskółka z charakterystycznego logo Mody Polskiej. Nad produkcją architektury wystawy według projektu Szymona Bobrowicza od ponad dwóch tygodni intensywnie pracuje kilkanaście osób. Podczas budowy scenografii zużyto już 230 litrów czarnej farby i prawie 300 płyt kartonowo-gipsowych. Wkrótce rozpoczną się prace nad tworzeniem podestów w kształcie jaskółek, na których staną wystylizowane manekiny. W przestrzeni wystawy zawiśnie także oryginalny neon Mody Polskiej, który przez lata ozdabiał witrynę wrocławskiego salonu.

- Przed nami duże wyzwanie, bo poprzez tę wystawę wyznaczamy nowatorski kierunek pokazywania mody w muzeum i udowadniamy, że prezentowanie jej w oderwaniu od wybiegu, jest jak najbardziej możliwe - przekonuje Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Przygotowywane są też już stylizacje 60 manekinów. To, jakie kreacje i dodatki zostaną zaprezentowane na wystawie, ma pozostać tajemnicą aż do wernisażu.

- Zdradzić możemy tyle, że stylizacje będą spójne z tym, co dziś proponują nam światowe wybiegi i znane marki. Postanowiliśmy skupić się na strojach zaprojektowanych w dwóch ostatnich dekadach istnienia Mody Polskiej, bo aktualnie najmodniejsze trendy to właśnie te, które królowały w latach 80. i 90. ubiegłego wieku - podkreśla współkuratorka wystawy Marta Galik.

Na wystawie zobaczymy zatem ubrania, dodatki, pamiątki, fotografie, rysunki podkreślające wyjątkowość mody, także jako zjawiska kulturowego i społecznego. Ekspozycja w łódzkim Muzeum powinna się okazać sporym wydarzeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki