MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modelka Michalina M. z zarzutami. Rodzina celebrytki wyłudziła ponad 6,5 miliona?

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Michalina M. zyskała popularność po występie w programie Top Model
Michalina M. zyskała popularność po występie w programie Top Model X-news/TVN / archiwum
Znana modelka Michalina M. wraz ze swoją najbliższą rodziną prawdopodobnie oszukała sąsiadów i innych kontrahentów na ponad 6,5 miliona złotych. Usłyszeli już zarzuty.

Modelka, 26-letnia Michalina M. znana między innymi z telewizyjnego show usłyszała prokuratorskie zarzuty. Kobiecie oraz jej najbliższej rodzinie Prokuratura Okręgowa w Sieradzu zarzuca gigantyczne oszustwo na ponad 6,5 miliona złotych oraz ukrywanie majątku przed wierzycielami.

Wszystko zaczęło się w październiku 2010 roku kiedy rodzina M. założyła w Szadku firmę. Przedmiotem ich działalności była budowa domów z drewna. Dwa lata później we wpisie ich działalności gospodarczej pojawiły się dodatkowo w nazwie firmy imię i nazwisko, wówczas 22-letniej Michaliny M., która rozpoczynała telewizyjną karierę modelki. Miała być gwarantem sukcesu. Była już bardzo rozpoznawalną osobą, gdyż w 2011 roku wystąpiła znanej modowej imprezie w Paryżu, a później wzięła udział w telewizyjnym show.

Firma rodziny M. podpisała intratny kontrakt z kontrahentem z Lutomierska - Przemysławem K. Rodzinna firma miała wybudować dla przedsiębiorcy drewniane domy, które następnie miały być wywiezione do Szwecji. Tam przedsiębiorca miał stworzyć osiedle drewnianych bliźniaków. Łącznie miało powstać 66 domów (33 bliźniaki).

Kontrakt opiewał na trzy lata, a firma miała dostarczać po 11 bliźniaków rocznie - mówi Józef Mizerski, rzecznik Prokuratora Okręgowego w Sieradzu.

Inwestor zaciągnął kredyt o równowartości 5 milionów złotych i przekazał pieniądze firmie z Szadku. Środki na zakup materiałów budowlanych, głównie drewna, przekazywane były sukcesywnie na konto firmy z Sadku. Łącznie rodzina otrzymała od inwestora 5 milionów 304 tysiące 200 złotych. Bardzo szybko okazało się, że pieniędzy nie wystarczy. Zleceniodawca znalazł dodatkowego partnera do biznesu, był nim Dariusz M.. Współinwestor przekazał rodzinie z Szadku blisko 1,5 miliona złotych (dokładnie 1 milion 400 tysięcy złotych). Pieniędzy jednak dalej brakowało.

W 2014 roku policjanci otrzymali informację, że doszło do wyłudzenia kilku milionów złotych na rzekomą inwestycję w Szwecji. Sprawcami miała być rodzina M. z Szadku - mówi kom. Adam Kolasa z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w Łodzi.

Firma otrzymywane pieniądze inwestowała tylko w części na zakup materiałów do realizacji inwestycji w Szwecji. Znaczną część pieniędzy rodzina wydawała na spłatę wcześniejszych długów, a także na zakup luksusowych dóbr, w tym między innymi zakup drogich kompletów bielizny.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Zobacz skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w skrócie
25 - 31 stycznia 2016 roku

Śledczy zaczęli również analizować prawidłowość opłacanych przez firmę zobowiązań podatkowych. Funkcjonariusze zgromadzili dowody na nieprawidłowości firmy w rozliczeniach podatku VAT. Sprawę przekazano natychmiast do urzędu skarbowego, który wszczął procedurę odzyskania nierozliczonych przez firmę pieniędzy.

Zgromadzony przez śledczych materiał pozwolił na postawienie czteroosobowej rodzinie szeregu zarzutów. Matka Michaliny, 52-letnia Jadwiga M. usłyszała zarzut oszustwa znacznych rozmiarów na sumę 6,5 miliona złotych. Grozi jej za to do 10 lat więzienia. Dodatkowo kobieta, która była pełnomocnikiem firmy odpowie za wyłudzenie kredytu. Pół miliona złotych pozyskała z jednego z poznańskich banków.

Wiadomo, że Michalina doskonale wiedziała, co się dzieje w działalności gospodarczej, która jest na nią założona. Śledczy postawili jej zarzut ukrywania mienia przed wierzycielami. Po analizie postępowań komorniczych, prowadzonych przez kilkadziesiąt kancelarii w całej Polsce, okazało się bowiem, że Michalina i jej rodzina ukrywali pieniądze przed wierzycielami. W tym celu dokonywali np. szeregu umów darowizn tak, aby nie mieć fizycznie dostępu do powierzonych im pieniędzy przez inwestorów. Podejrzani przepisywali i przekazywali dalej nie tylko gotówkę, ale również i różnego rodzaju nieruchomości i ruchomości.

Zarzut ukrywania mienia i unikania spłaty zobowiązań usłyszeli: 26-letnia Michalina M., jej 29-letnia siostra Anna M. oraz 54-letni ojciec Krzysztof M. Każdemu z nich grozi do 5 lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zarzutów dla członków rodziny M. Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa.

W stosunku do Jadwigi M. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Natomiast pozostałe osoby odpowiadają z tzw. wolnej stopy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki