Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlitwa przed podróżą zmniejszy liczbę wypadków? Duchowni i policja przypominają dekalog kierowców

Matylda Witkowska
Mikołaj Nowacki/archiwum Polska Press
Modlitwa przed podróżą może zmniejszyć liczbę wypadków - uważa krajowy duszpasterz kierowców oraz łódzka policja. Z okazji trwającego właśnie Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy przypominają o konieczności przestrzegania przepisów i modlitwie do św. Krzysztofa.

Ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców, zaapelował do kierowców o modlitwę przed podróżą i rachunek sumienia po powrocie.

- Wiele wypadków zdarza się na pierwszych i ostatnich kilometrach jazdy - tłumaczy ks. Midura. - Modlitwa przed podróżą oprócz prośby o Bożą opiekę daje też chwilę do zastanowienia się. Kierowca ma czas zapiąć pasy, uświadomić sobie, że będzie prowadził. Nie rusza w roztargnieniu i szaleństwem, lecz z namysłem - dodaje.

Apel ks. Midury trafił do parafii w całej Polsce. Duchowni czytają go w czasie mszy św.

Także łódzka drogówka postanowiła sięgnąć po argumenty metafizyczne. Wraz z ks. Kazimierzem Zaleskim, duszpasterzem policji z Łodzi, przypominają Dekalog kierowcy (patrz ramka).

- Dekalog kierowcy to w większości zalecenia, które policja od wielu lat przekazuje kierowcom - mówi Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki. - Jedyną różnicą jest nakaz modlitwy. Osoby niewierzące zamiast modlitwy mogą przed podróżą dać sobie czas na zastanowienie się i skupienie na czekającej ich jeździe. Po dojechaniu do celu warto zastanowić się, jak przebiegała podróż i czy nie złamało się przepisów - dodaje.

Jest o co walczyć. Tylko od początku wakacji na drogach regionu było 279 wypadków w których zginęło 16 osób, a 337 zostało rannych. Rok temu było trochę gorzej: 312 wypadków, 18 zabitych i 406 rannych. Główną przyczyną była nadmierna prędkość.

Ks. Marian Midura jest w stosunku do kierowców dobrej myśli. Jego zdaniem coraz więcej katolików ma świadomość, że łamanie przepisów narusza przykazanie "Nie zabijaj" i obciąża ludzkie sumienie. - W skrajnych przypadkach łamanie przepisów może być nawet grzechem ciężkim - tłumaczy ks. Midura. Jak podkreśla wiele się w tej materii zmieniło.

- Jeszcze w latach 60-tych święciło się samochód żeby dobrze jeździł, nie miał wypadku i żeby milicja na drodze nie łapała. Wykiwanie drogówki było zaszczytem. Teraz mało kto się tym chwali - dodaje.

NA NASTĘPNEJ STRONIE: DEKALOG KIEROWCY

Zobacz też:

GITD przetestuje nowy bat na szybkich kierowców: - Kierowcy powinni być do tego przyzwyczajeni. Źródło: AIP/X-news

Dekalog kierowcy:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze.
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować.
  4. Szanuj pieszych.
  5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy.
  6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny.
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Dekalog kierowcy został przygotowany przez stowarzyszenie MIVA Polska (Mission Vehicle Association) , zajmujące się dostarczaniem misjonarzom samochodów i innych środków transportu. MIVA przygotowała też modlitwę kierowcy i wezwanie do św. Krzyszofa.

Obecnie MIVA Polska zachęca do włączenia się w akcję "Św. Krzysztof - 1 grosz za 1 km". Kierowcy składając 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy, przekazują ofiarę na środki transportu dla polskich misjonarzy i misjonarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki