Modlitwy o jedność chrześcijan i Dni Judaizmu

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
archidiecezja łódzka
Udostępnij:
Pod hasłem „Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa” rozpoczęły się w regionie łódzkim Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w Regionie Łódzkim. Zakończą się 31 stycznia w kościele Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu.

W minioną niedzielę spotkali się przedstawiciele kościołów chrześcijańskich z terenu archidiecezji łódzkiej. Hasłem spotkania było „Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa” . Wzięli w nim udział pastor Semko Koroza, duchowny kościoła ewangelicko-reformowanego i przewodniczącym łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Stanisław Bankiewicz, proboszcz parafii kościoła starokatolickiego Mariawitów w Strykowie i Grzmiącej oraz ks. Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Łódzkiej, proboszcze parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi, i sekretarz Ekumenicznej Szkoły Biblijnej.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Opowiedzieli o życiu we wspólnocie Kościoła powszechnego. Wytłumaczyli, jak rozumieją biblijne słowa odnoszące się do pomocy wszystkim ludziom i czy byliby w stanie obmyć sobie nawzajem nogi. Duchowni wraz z redaktorami zastanawiali się, jak upowszechniać ideę ekumenizmu wśród osób świeckich. W niedzielę wieczorem odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko – reformowanym w Bełchatowie. Nabożeństwa ekumeniczne odbędą się m.in. w Kościele Rzymskokatolickim i Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Zelowie, Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pabianicach, Autokefalicznym Kościele Prawosławnym w Łodzi, Kościele Chrześcijan Baptystów w Łodzi. Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w Regionie Łódzkim zakończą 31 stycznia nieszpory w katolickim kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Kazanie wygłosi pastor ewangelicko – augsburski ks. Marcin Undas.

Tymczasem w przeddzień ogólnopolskiego Dnia Judaizmu Żydzi oraz katolicy z archidiecezji łódzkiej celebrowali Święto Nowego Roku Drzew. Spotkali się w namiocie ustawionym w miejscu, w którym niegdyś była synagoga bałucka. Rozpoczęło się koncertem Symchy Kellera, kantora, działacza społeczności żydowskiej i byłego przewodniczącego Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Najważniejszą częścią wydarzenia był seder, czyli wieczerza obrzędowa z okazji Paschy. Zanim zebrani spożywali przygotowane produkty, rabin Dawid Szychowski wytłumaczył kolejno symbolikę i znaczenie pszenicy, jęczmienia, wina, oliwek, winogrona, figi i miodu.

- To, co jest dla nas piękne i jest doświadczeniem wieczoru, to jest to, że ta pieśń pochwalna stworzeń rzeczywiście buduje pokój między ludźmi.- mówił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. - Wtedy, gdy chwalimy Boga za stworzenie, czujemy się jedno, czujemy się braćmi, czujemy się tymi, którzy doświadczają Bożego pokoju.

HOROSKOP 2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie