Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: brak informacji turystycznej [LIST]

Jakub Hubert, Czytelnik
Rzeka Linda
Rzeka Linda Czytelnik
Poniższa historia opowiada o tym jak mieszkaniec Łodzi przekonał się, że turystyka w naszym regionie jest w powijakach i najlepszym sposobem na spędzenie czasu wolnego w sobotę jest pójście... do kina.

W zeszłym tygodniu urząd Marszałkowski organizował całodniową wycieczkę do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Miałem ochotę wybrać się tam z dziewczyną, ale niestety 250 biletów rozeszło się podobno w ciągu 10 minut. Byłem zły, ale pomyślałem sobie, że w końcu za miasto nie koniecznie trzeba wyjeżdżać w ramach zorganizowanej imprezy.

CZYTAJ TAKŻE:
Tłum do "Koleją w Łódzkie"

Zacząłem więc poszukiwania w internecie czy w pobliżu Łodzi są jakieś ciekawe tereny przyrodnicze. Ku mojemu zaskoczeniu znalazłem ich mnóstwo. Z dostępnych opisów szczególnie jeden wydawał mi się idealny do odwiedzenia: rezerwat przyrody Grądy nad Lindą. W dodatku jest dołączony do unijnego programu Natura 2000. A oto jego krótki opis (cytaty ze strony internetowej nadleśnictwa):

"Rezerwat Grądy nad Lindą został utworzony 25.07.1997 r. Obejmuje on obszar 55,83 ha w l-ctwie Lućmierz n-ctwa Grotniki. W skład rezerwatu wchodzą lasy: grądy i łęgi jesionowo-olszowe, torfowiska oraz fragment rzeki Lindy, jej dopływy i źródliska -w/w są celem ochrony. Najwyższe wzniesienie rezerwatu znajduje się na wschodzie w oddz. 180j i wynosi 197m, a najniższe na zachodzie przy wypływie Lindy z rezerwatu-165m. Cały rezerwat położony jest na wysoczyźnie lekko pochylonej w kierunku doliny Lindy. Koryto rzeki(spadek ponad 5%) wcina się w wysoczyznę miejscami na głębokość 20 m. (...) W bogatym runie występują m.in.gatunki chronione: bluszcz, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, barwinek i 3 gat. storczyków(...) Osobliwością florystyczną rezerwatu jest gatunek górski, reglowy- kokoryczka okółkowa. Tradycyjna fauna leśna wzbogacona jest o gat wodne takie jak: minog strumieniowy, traszki, żaby, jaszczurki, kaczki krzyżówki."

No i fajnie - nieduża bardzo czysta rzeczka, wijąca się przez lasy i bagna, w dodatku tworząca czasem wąwóz, różne niespotykane rośliny, a może uda się gdzieś zobaczyć traszkę. W dodatku wszystko w terenie pagórkowatym. JEDZIEMY!

Obszar jest położony obok Grotnik, więc niedaleko od Łodzi, na jego terenie zgodnie z innymi informacjami znalezionymi na internecie jest poza samym rezerwatem i trasą turystyczną przebiegająca przez niego w pętli (idealnie! wyjdę z miejsca gdzie zaparkuje auto, a potem wrócę do niego inną drogą) także ścieżka edukacyjna długości ok 1,5 km. Dobrze oznaczona (7 "stacji" edukacyjnych pokazujących jak żyje las). Czyli jeśli rezerwat nie będzie się podobać, to może chociaż ta ścieżka.

Pierwszy problem jaki się pojawił to brak informacji jak tam dojechać. Co turyście po informacji jak teren jest wspaniały, skoro nie ma informacji jak do niego dotrzeć i jak z niego "skorzystać". Pamiętam jak z ojcem, przodownikiem turystyki, chodziłem na różne wyprawy. Było to jeszcze za czasów socjalistycznych. Wtedy mieliśmy przewodniki, gdzie każda potencjalna wycieczka była opisana mniej więcej tak: "W mieście X wsiądź do PKS w kierunku miasta Y, wysiądź na przystanku we wsi A, następnie droga asfaltową idź w kierunku północnym, po 15 minutowym marszu (ok 5 km) skręć w prawo w las w ścieżkę leśną oznaczoną czerwonymi znakami. Następnie szlakiem czerwonym poruszaj się zgodnie z załączoną mapą". Itd itp.

Oczekiwałem czegoś podobnego. Wyprawę ułatwiłaby mi też informacja gdzie mogę bezpiecznie zostawić auto. Ale chciałbym przynajmniej wiedzieć gdzie dokładnie zaczyna się wspomniana 1,5 km ścieżka edukacyjna i jak prowadzi trasa przez rezerwat Grądy nad Lindą. Po bardzo długich poszukiwaniach na internecie niczego takiego nie znalazłem. Każda strona która odwiedziłem chwali tylko sam teren. Jak z niego "skorzystać" - żadna. Zadzwoniłem więc do nadleśnictwa Grotniki, które
terenem zwiaduje. Była sobota około południa. Telefon odebrał pan, jak się okazało stróż. Telefon przekazał pracownikowi (jak się wyraził) "merytorycznemu". Po zadaniu pytania gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna na terenie ich lasów oraz jak dotrzeć do rezerwatu usłyszałem, że pani jest tylko od przyjmowania informacji i o pożarach lasów. Naciskałem, że przecież to ich lasy i w dodatku pani pewnie mieszka, jeśli nie tylko pracuje w okolicy, więc na pewno wie "proszę pana, ja tu nie jestem informacją turystyczną". Czy coś podobnego.

Jak się później okazało, rezerwat przyrody otacza sam budynek nadleśnictwa, a tablica z mapą tego rezerwatu jest na przeciwko bramy wjazdowej na teren nadleśnictwa. Mimo tego urzędnik z minionych czasów uznał, że jest poniżej
jego godności osobistej pracować jako informacja turystyczna.

Teoretycznie wiedziałem gdzie powinienem szukać rezerwatu. Na mapie widziałem gdzie przebiega rzeka Linda. Grotniki - wydawało mi się - są na tyle turystyczną miejscowością, że przecież "tubylcy" muszą o rezerwacie i ścieżce dydaktycznej coś wiedzieć. Więc pojechałem w ciemno.

Do Grotnik nie było trudno dojechać. W Grotnikach zatrzymałem się przy dużej mapie na której na szczęście była strzałka z kierunkiem do rezerwatu, chociaż sam rezerwat jest położony poza zasięgiem mapy. Ale jeszcze ta ścieżka edukacyjna... Zatrzymałem się więc przy małym sklepiku spożywczym. Bardzo uprzejmy sprzedawca wskazał mi gdzie zaczyna się leśna edukacyjna, z samym rezerwatem miał większy problem, ale wynikający tylko z tego, że trudno było mu wytłumaczyć jak dojechać do miejsca położonego jednak dość daleko. Ale wiedział gdzie. Był też optymistą, że ludzie w pobliżu rezerwatu
będą w stanie lepiej mnie pokierować.

Pojechaliśmy więc na początek ścieżki edukacyjnej. Wskazówki Pana sprzedawcy były precyzyjne. Był nawet parking. Początek ścieżki był idealny, kilka wielkich tablic o tym jak się zachowywać w lesie, jak reagować na pożar itd. Była też duża mapa okolicznych lasów.

No to idziemy... tylko... gdzie ?! Od tego miejsca w las prowadzą cztery różne drogi... I nie ma ŻADNEJ wskazówki którędy należy iść. Zresztą widziałem że z tego miejsca zawracali też inni turyści/spacerowicze. Nie tylko my nie wiedzieliśmy gdzie biegnie ścieżka.

Ale.. przecież jest mapa. Dla pewności przestudiowałem ją 3 razy. Po prostu nie mogłem uwierzyć, że na wielkiej i szczegółowej mapie nadleśnictwo rozpisało wszystko, poza oczywiście trasą ścieżki, przy której początku mapa
stała... Po prostu paranoja.

Ok. Skoro ścieżka nam odpadła, to może chociaż sam rezerwat Grądy nad Lindą? Pojechaliśmy w kierunku który pokazywała mapa w Grotnikach. Trudność polegała na tym, że znaliśmy tylko kierunek, ale jak daleko mamy tam jechać i czy
gdzieś nie zakręcić, tego już na mapie nie było. Przy ubitej, ale nie asfaltowej drodze którą jechaliśmy było kilka domów.
Nagle skrzyżowanie a za nim droga schodzi mocno w dół i wyraźnie jest mniej uczęszczana. Więc skręciliśmy w prawo. Przy tej ulicy było także wiele domów i różnych ośrodków czasowych. Stanęliśmy przy hotelu. Pomyślałem sobie, że musimy być gdzieś w pobliżu rezerwatu, a obsługa po prostu musi wiedzieć coś więcej, bo przecież to ich czysty biznes - rezerwat powinien być dla nich atrakcją turystyczną. NIC nie wiedzieli. Zostawiliśmy więc auto w pobliżu i postanowiłem wrócić na piechotę do drogi która schodziła gdzieś w dół. GPS na telefonie komórkowym pokazywał, że Linda powinna być bardzo blisko. I
rzeczywiście. Droga, która schodziła w dól przecinała samą Lindę. Małą i uroczą rzeczkę (w załączeniu parą zdjęć). W tym miejscu przez rzeczkę trzeba było przejść "wpław", tzn zdjąć po prostu buty - głębokość do kostek.

Ale co dalej? Rzeka jest... czy jesteśmy już na terenie rezerwatu czy nie? A jeśli tak, to gdzie dalej? Poszliśmy kawałek dalej drogą odchodząc od rzeczki i doszliśmy do szerokiej, ubitej białym tłuczniem szutrowej drogi...

Pamiętając jak idzie rzeka poszliśmy tą drogą, mając Linde gdzieś po prawej, licząc, że napotkamy jakąś tablicę, kolor szlaku turystycznego czy... no cokolwiek. Choćby jakiegoś człowieka. Po kilkuset metrach weszliśmy jednak w jakąś boczną ścieżkę ponownie w kierunku rzeki. I tu sukces. Dotarliśmy do ścieżki idącej obok rzeki. Czasem rzekę było widać, czasem odchodziły
dodatkowe ścieżki i do Lindy można było podejść. To pewnie to...! Ale wciąż brak jakichkolwiek oznaczeń.

Ostatecznie dotarliśmy do miejsca, w którym Linda zakręcała do dużej drogi z której zeszliśmy, więc do drogi wróciliśmy. Pamiętałem, że Linda powinna tworzyć tu mały zalew i sam rezerwat powinien być także po drugiej stronie drogi. I tu zaskoczenie. Sam zalew, jak i duży teren po drugiej stronie drogi jest ogrodzony, po środku w oddali wielki budynek nadleśnictwa (które nie chciało udzielić żadnej informacji o rezerwacie). Więcej, ku naszemu zadowoleniu zobaczyliśmy dużą mapę. Dodatkowo ucieszyliśmy się, że na mapie wreszcie jest zaznaczony obszar rezerwatu, ale... Mapa okazała się wspaniałym dowcipem. Próbowaliśmy zorientować się gdzie jesteśmy, żeby wiedzieć w której części rezerwatu już byliśmy... Może jakiś punkt "tu jesteś". Nie ma, po co... No dobrze, obok widzę jezioro - to może na mapie jest jezioro? Nie, nie ma, rzeczki też nie ma, bo to mapa... LASÓW! Idiotyzm sytuacji był naprawdę poważny i ręce nam opadły. Dzięki mapie mogliśmy oglądnąć sobie podział administracyjny lasów... Samo nadleśnictwo natomiast było zamknięte na 4 spusty.

Tak oto zakończyła się wyprawa krajoznawczo turystyczna do obszaru chronionego Natura 2000, tj. rezerwatu przyrody Grądy nad Lindą. Odniosłem wrażenie, że turyści są elementem niepożądanym, których trzeba się za wszelką cenę pozbyć. Tak wygląda turystyka w naszym regionie. Regionie, który z opisów wydaje się być wyjątkowo bogaty przyrodniczo, szkoda, że nie można tego sprawdzić.

Dodam, że w zeszłym roku wybraliśmy się do parku dorzecza Widawki... i nic nie zobaczyliśmy - mieliśmy identyczne problemy.

Poniżej linki do najważniejszych stron opisujących rezerwat Grądy nad Lindą. Na żadnej nie ma żadnego opisu użytecznego dla potencjalnych turystów. Jeśli znajdziecie Państwo jakąś stronę na której istnieją potrzebne mi informacje, to proszę o ich przesłanie... To taki smutny żarcik na koniec, bo takich stron raczej brak.

pozdrawiam,
Jakub Hubert
wkurzony łodzianin

1. Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska...
W zakładce "NATURA 2000" i dalej "Obszary Mające Znaczenie dla Wspólnoty" znajdują się tez Grądy nad Lindą.
BIP Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
Jest nawet link do mapy... oczywiście nie działa, bo po co... obszar zapewne jest ważny dla Wspólnoty, natomiast dla turystów nie powinien być ważny - jest ukryty.

2.Portal Natura 2000

Doskonały i drobiazgowy opis. Po jego przeczytaniu zdecydowałem się pojechać do tego rezerwatu. Ok... ale czy na pewno ten opis jest dostatecznie drobiazgowy? Proszę zerknąć na opis turystyczny. Czy przy jego pomocy da się trafić na ścieżkę dydaktyczną o której czytamy? Czy przy jego pomocy da się dotrzeć do jakiegoś szlaku turystycznego czy ścieżki przechodzącej przez rezerwat? Czy może po prostu trzeba wybrać się grupą kilkudziesięciu osób i przeczesać obszar o promieniu 3 km od stacji benzynowej??

3. Rezerwat Grądy nad Lindą

Tu jest nawet mapa... i co? Wiadomo gdzie stanąć autem? A nawet jak dojdę tam na piechotę - mam iść po prostu w las? Tu też jest napisane o ścieżce, ale ani w opisie, ani ma mapie nie ma informacji gdzie się ona zaczyna i którędy biegnie. Jak do cholery na nią wejść?

4. Gmina Zgierz
piękne opisy, wskazujące, że w okolicy Łodzi jest naprawdę WIELE miejsc wartych oglądnięcia... Tylko jak do nich trafić ?

5. Nadleśnictwo Grotniki
wspaniały opis, znowu ochota zobaczyć rezerwat... tylko gdzie on jest?

6. itd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki