Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Jak wyleczyć bezdech nocny i nadciśnienie?

Dorota Domienik
123RF
Pan Stanisław Janusz, zapytał nas w jaki sposób można wyleczyć bezdech i nadciśnienie. Wybór sposobu leczenia zależy od wielu czynników i może być ustalony indywidualnie z pacjentem wyłącznie na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Dowiedzieliśmy się, jakie badania może zlecić lekarz do postawienia diagnozy oraz jakie terapie stosuje się w leczeniu obu schorzeń.

Bezdech (całkowite zatrzymanie oddechu na dłużej niż 10 sekund) to zjawisko, które zagraża życiu, dlatego nie wolno go zbagatelizować. Jedną z wielu możliwych przyczyn jest właśnie nadciśnienie, dlatego leczenie powinien Pan rozpocząć od zdiagnozowania źródła problemu.

Proszę udać się do lekarza internisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zleci niezbędne badania, m.in. laryngologiczne i przesiewowe za pomocą specjalnych aparatów diagnostycznych. Dopiero na tej podstawie będzie można postawić diagnozę i zaplanować leczenie.

Sposób leczenia będzie zależał od przyczyny bezdechu. W przypadku, gdy badanie laryngologiczne wykaże patologię w obrębie górnych dróg oddechowych (podniebienia miękkiego, migdałków, nosa, nasady języka) może być konieczny zabieg korygujący te narządy. Drożność dróg oddechowych przywraca się niekiedy za pomocą lasera. Konieczna jest także zmiana stylu życia: odstawienie alkoholu i nikotyny, odchudzanie w przypadku osób otyłych.

Podobnie, aby zdiagnozować nadciśnienie, a następnie zaplanować leczenie - lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Na tej podstawie zleci odpowiednie badania, m.in. regularne pomiary ciśnienia, morfologię krwi, badanie ogólne moczu - potas, sód, kreatynina, cukier, badanie dna oczu lub inne, które uzna za konieczne.

Nadciśnienie leczy się farmakologicznie - wybór leku zależy od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta, innych chorób, na które cierpi, ryzyka groźnych powikłań nadciśnienia, tuszy, płci. Dlatego jest dobierany indywidualnie. Leczenie niefarmakologiczne obejmuje redukcje wagi, dietę ubogą w tłuszcze i węglowodany, rezygnację z palenia papierosów i picia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej (np. bieganie, aerobik, spacery).

Dorota Domienik, dział poradników i dodatków “Dziennika Łódzkiego"

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki