Mój reporter: kiedy zostanie przebudowane Rondo...

  Mój reporter: kiedy zostanie przebudowane Rondo Solidarności?

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  - Pamiętam, że był projekt puszczenia drogi krajowej 14 tunelem i na powierzchni zbudowanie ronda z prawdziwego zdarzenia - pisze nasz Czytelnik, pan Adam. Sprawa dotyczy ronda Solidarności. O odpowiedź poprosiliśmy urzędników Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
  kiedy zostanie przebudowane Rondo Solidarności? - pyta nasz Czytelnik.

  kiedy zostanie przebudowane Rondo Solidarności? - pyta nasz Czytelnik. ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Odpowiedź:
  Anna Aleksandrowicz z biura prasowego ZDiT

  Koncepcje zakładające zmianę rozwiązań drogowych i jednocześnie urbanistyczno-architektonicznych na rondzie Solidarności powstały w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego na zagospodarowanie terenu w rejonie ronda Solidarności, który odbył się w 2008 r.

  Obecnie Wieloletnia Prognoza Finansowa miasta nie przewiduje przebudowy tego skrzyżowania. Czynimy starania, aby zadanie to zostało wpisane w nadchodzącą perspektywę budżetową miasta.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rondo nie zostanie przebudowane

  fdfd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

  bo za wiele przebudów nas już czeka. Niestety. Ale gorzej, że budowa A1 Stryków-Tuszyn stoi praktycznie w miejscu, choć kolejny rok już bliżej końca się ma a o Euro 2012 prawie zapomnieliśmy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niewłaściwe priorytety.

  K111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Niestety będzie przebudowa Piłsudskiego - Mickiewicza na pół gwizdka - bardzo kosztowna, ale niewiele wnosząca dla usprawnienia ruchu, a przebudowa ronda Solidarności na dwupoziomowe...rozwiń całość

  Niestety będzie przebudowa Piłsudskiego - Mickiewicza na pół gwizdka - bardzo kosztowna, ale niewiele wnosząca dla usprawnienia ruchu, a przebudowa ronda Solidarności na dwupoziomowe skrzyżowanieprzesunięta na święty nigdy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierwotna koncepcja Ronda była odważniejsza, niż dzisiejsza, oszczędnościowa.

  Weisskopf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

  Już w latach czterdziestych opracowano studium projektu wielkiego nowoczesnego ronda o średnicy prawie 190 metrów z ruchem drogowym okrężnym, przy którym zbiegałyby się dzisiejsze ulice Pomorska,...rozwiń całość

  Już w latach czterdziestych opracowano studium projektu wielkiego nowoczesnego ronda o średnicy prawie 190 metrów z ruchem drogowym okrężnym, przy którym zbiegałyby się dzisiejsze ulice Pomorska, Kopcińskiego, Uniwersytecka, Strykowska i Źródłowa.
  Zarezerwowano na ten projekt niezbędne działki i budowa miała się rozpocząć w roku 1952, lub 1953. Niestety, kryzys wywołany wojną koreańską spowodował, że wszystkich polskich sił budowlanych starczyło tylko na kontynuację Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej w Warszawie oczywiście. Po kilkunastu latach o koncepcji tego ronda zapomniano i wydano pozwolenie na budowę Kościoła Św. Teresy w pełnym przepychu, monumentalnym stylu bazyliki, która została zbudowana częściowo wewnątrz okręgu projektowanego wcześniej ronda.

  Niedawno dookólna zabudowa ronda Solidarności została uzupełniona o kolejny nowoczesny budynek, więc wraca nadzieja, że do koncepcji wielkiego ronda z połowy ubiegłego wieku ktoś rozsądny w mieście powrócił. Największą zdaje się przeszkodą do ukończenia ronda, czyli zamknięcia kręgu budynków wokół niego jest kilkudziesięcioletnia ruina fabryki stojąca u zbiegu ulic Źródłowej i Alei Palki.

  Na marginesie muszę zauważyć, że przed 70 laty mieliśmy prawdziwych architektów-wizjonerów, którzy potrafili wybiegać myślą daleko w przyszłość. Niestety, dzisiejsi architekci projektują rozwiązania miejskie tak, jakby przez całe życie wychowywali się w kurniku.
  Szkoda.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo