Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MojeIKP. Aplikacja pacjenta ma coraz więcej opcji. Teraz pomoze w udzielaniu pierwszej pomocy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Aplikacja dla pacjentów mojeIKP ma coraz więcej możliwości. Już nie tylko pozwala na zarządzanie receptami i wizytami lekarskimi. Pomoże też udzielać pierwszej pomocy.

Aplikacja mojeIKP. W czym może pomóc pacjentowi?

MojeIKP to przygotowana przez Centrum e-Zdrowie bezpłatna aplikacja na telefon, która pozwala na łatwy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, a przy okazji posiada wiele dodatkowych funkcji, które pomogą zadbać o zdrowie.

W aplikacji mojeIKP pacjent znajdzie wszystkie swoje elektroniczne recepty i skierowania, a do tego kod QR, który może pokazać w aptece przy wykupywaniu recepty zamiast podawania farmaceucie numeru PESEL. Później aplikacja może przypomnieć mu o godzinie wzięcia leku. Przez aplikację można też umówić się na szczepienie przeciw COVID-19 i mieć zawsze w telefonie Unijny Certyfikat COVID. Dzięki aplikacji mojeIKP można też łatwo udostępnić swoje dane medyczne osobom bliskim oraz medykom. W aplikacji znajdziemy też zachętę do zdrowego trybu życia.

- Zachęcam tych, który chcą żyć zdrowiej i jeść smaczniej do zainstalowania aplikacji, jest tu krokomierz oraz kompletny program treningowy NFZ dla osób początkujących i seniorów 8 Tygodni do Zdrowia, są przygotowane przez NFZ zdrowe plany dietetyczne – podkreśla Anna Leder rzeczniczka ŁOW NFZ.

Pierwsza pomoc teraz w aplikacji mojeIKP

W aplikacji wciąż pojawiają się nowości. Teraz aplikacja w razie wypadku poprowadzi nas przez proces udzielania pierwszej pomocy u osoby dorosłej i u dziecka. Podpowie jak udrożnić drogi oddechowe, jak ułożyć w poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Pokaże też, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i odliczy w jakim rytmie wykonywać masaż serca. Zablokuje też ekran, żeby podczas reanimacji nie trzeba było dotykać telefonu. Pozwoli też łatwo połączyć się z numerem alarmowym 999 i wezwać pogotowie.

O tym jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy przypomina Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

- Trzeba sobie zdać sprawę, że w przypadku zatrzymania krążenia w ciągu 5-6 minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, które uniemożliwiają powrót do pełnej sprawności fizycznej. Zaniechanie reanimacji niejednokrotnie uniemożliwia przeżycie poszkodowanemu– podkreśla.

MojeIKP. Jak zainstalować aplikację?

Aplikację mojeIKP można zainstalować na telefonach z systemem Android lub iPhone. Wystarczy skorzystać ze sklepu Play lub App Store. Instalacja jest bezpłatna i trwa kilkanaście sekund.

Tu znajdziesz aplikację mojeIKP na tablet lub telefon z systemem Android

Tu znajdziesz aplikację na urządzenia iPhone oraz iPad firmy Apple

Aplikacja dostępna jest także w języku ukraińskim. Dostosowuje się automatycznie do języka ustawionego w telefonie użytkownika.

MojeIKP. Aplikacja pacjenta ma coraz więcej opcji. Teraz pomoze w udzielaniu pierwszej pomocy
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki