Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monnari dzierżawi pałac Steinertów! Co będzie w pałacu przy Piotrkowskiej po remoncie? Powstaną biura, restauracja i pokoje hotelowe

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Renowacja zabytkowego pałacu braci Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 to jedna z najlepszych tego typu realizacji w ciągu minionych 30 lat
Renowacja zabytkowego pałacu braci Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 to jedna z najlepszych tego typu realizacji w ciągu minionych 30 lat Grzegorz Gałasiński
Grupa Monnari Trade wygrała przetarg na 15-letnią dzierżawę jednego z najciekawszych i najpiękniejszych łódzkich zabytków – słynnego pałacu braci Karola i Emila Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272. Za wynajem będzie płacić miastu około 40 tys. zł na miesiąc.

Ta zabytkowa rezydencja z ogrodem została niedawno gruntownie wyremontowana. Najemca urządzi tam biura, pokoje hotelowe i restaurację. Grupa Monnari Trade, która posiada już łódzkie centrum Ogrody Geyera w dawnym imperium przemysłowym Ludwika Geyera i jego potomków między ul. Piotrkowska a ul. Wólczańską, znana jest z produkcji eleganckiej odzieży dla pań.

Pokoje hotelowe, restauracja i biura

- Jeden z najważniejszych i najpiękniejszych łódzkich zabytków zamieni się w tym roku w miejsce tętniące życiem. Na ostatnim piętrze powstaną pokoje hotelowe, na piętrach biura, a na parterze restauracja. Przypałacowy ogród pozostanie ogólnodostępny i otwarty dla mieszkańców – zapewnia Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Renowacja pałacu Steinertów, który był w opłakanym stanie i groził kompletnym zrujnowaniem, to jedna z najlepszych tego typu realizacji w ciągu 30 lat w Łodzi. Pochłonęła prawie 40 mln zł.

Ogród dodatkowa atrakcją rezydencji

Najpierw inwestorzy przywrócili dawną świetność wnętrzom i murom zewnętrznym, a potem odnowili ogród. Wzrok przyciągają zarówno nowe kwiaty, krzewy i drzewa, jak i żywopłoty z bukszpanami i pergole z pnącymi różami. Do tego dochodzą alejki ze stylowymi ławkami, koszami i oświetleniem. Nowe nasadzenia są jak najbardziej wskazane, bowiem ze starych drzew zachowały się tylko trzy: lipa i dwa kasztanowce.

Wewnątrz rezydencji starannie odnowiono wszystkie pomieszczenia i klatki schodowe przywracając – jak tylko było to możliwe – pierwotny wygląd. Puste wnętrza czekają na wyposażenie, czym zajmą się już najemcy.

Wzrok przyciąga bogata, „zwierzęca” dekoracja na elewacji

Pałac zbudowano w 1909 roku stylu manieryzmu północnego. Ozdobą fasady są dwie bramy, dwa duże wykusze, trzy szczyty neobarokowe i facjatki w dachu mansardowym. Wzrok przyciąga bogata, „zwierzęca” dekoracja na elewacji, jak np. żuraw, pszczoły czy dwa lwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki