Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moratex nagrodzony za zestaw, który pomaga walczyć z powodzią

Paweł Patora
W przypadku zagrożenia przelaniem się wody przez wały, rękawy przeciwpowodziowe można ułożyć szybciej niż worki z piaskiem
W przypadku zagrożenia przelaniem się wody przez wały, rękawy przeciwpowodziowe można ułożyć szybciej niż worki z piaskiem Moratex
Instytut Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi odniósł sukces. Mobilny zestaw przeciwpowodziowy opracowany przez konsorcjum, którego liderem był Moratex, został wyróżniony medalem na XI Międzynarodowej Wystawie Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa EDURA 2014 w Kielcach.

Sprzęt stosowany do tej pory wypełnia 8-tonowy kontener, a jego przewiezienie wymaga dźwigu i tira. Zestaw, którego prototyp zaprezentowano na wystawie EDURA 2014, zajmuje dużo mniej miejsca, jest znacznie lżejszy i może być przewożony na przyczepie samochodowej lub specjalnie do tego celu skonstruowanej amfibii. Może ona w jedną stronę przewozić sprzęt, a w drugą - powodzian, z zalanych terenów w bezpieczne miejsca.

Częścią zestawu są rękawy przeciwpowodziowe o łącznej długości 750 m. W przypadku groźby przelania się wody przez wał ochronny, na wale tym układa się rękaw przeciwpowodziowy wypełniony wodą. Trwa to dużo krócej, niż układanie worków z piaskiem. Jeżeli na wale położy się trzy takie rękawy (dwa obok siebie na dole i trzeci na górę), wtedy wysokość wału można zwiększyć o 70 cm. Może to przesądzić o tym, że zagrożone tereny nie zostaną zalane.

Zaletą nagrodzonego projektu jest jego kompleksowość. Oprócz sprzętu przeciwpowodziowego, opracowano też system szkolenia osób, które będą ten sprzęt wykorzystywać, a także przygotowano raport wskazujący na konieczne zmiany w przepisach, by z nowego sprzętu mogły korzystać służby ratownicze.

Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a realizowało go siedem instytucji: Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuli-szkowskiego, Delta Rescue, Zakład Pracy Chronionej PPHU LESTER, Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. H. Chodkowskiej, AMZ Kutno Sp. z o.o., Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz - w roli lidera - ITB "Moratex".

Kierownikiem projektu była mgr inż. Grażyna Grabowska, która twierdzi, że trwają prace, których celem jest wprowadzenie nagrodzonego zestawu do wyposażenia polskich służb ratowniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki