Moratex świętuje 60-lecie. Tu powstają najnowocześniejsze...

  Moratex świętuje 60-lecie. Tu powstają najnowocześniejsze hełmy i kamizelki kuloodporne [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Moratex świętuje 60-lecie. Tu powstają najnowocześniejsze hełmy i kamizelki kuloodporne [ZDJĘCIA]
  1/42
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  W Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbyła się we wtorek uroczystość z okazji 60-lecia Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi.
  Laboratorium Przemysłu Tkanin Technicznych powstało 1 grudnia 1953 r. w Łodzi. Później wielokrotnie zmieniało nazwę, siedzibę, zakres badań i asortyment produkcji. W 1990 roku w nazwie placówki po raz pierwszy pojawiło się słowo "Moratex", wynikające stąd, że były tu opracowywane tekstylia wykorzystywane na morzu - przez Marynarkę Wojenną.

  15 lat temu Instytut Technicznych Wyrobów Włókienniczych "Moratex" trafił pod nadzór ministra spraw wewnętrznych, który w 2006 r. nadał mu obecną nazwę.

  W ciągu 60 lat istnienia instytut opracował wiele oryginalnych technologii wytwarzania wyrobów włókienniczych do celów konstrukcyjno-zbrojeniowych, filtracyjnych, izolacyjnych, opatrunkowych, uszczelniających itd. To tutaj opracowano tekstylia, w które wyposażony był polski fiat 126p. Również w tym instytucie wytworzono i wykonano tkaninę, która pokrywała konstrukcję dachu Opery Leśnej w Sopocie, dobrze chroniąc przed deszczem wykonawców i widzów na kolejnych festiwalach piosenki.

  Obecnie w instytucie powstają m.in. konstrukcje i technologie służące ochronie życia i zdrowia osób narażonych na pociski, odłamki, szkodliwe środki chemiczne lub biologiczne. Chodzi o żołnierzy, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy innych służb i ratowników.

  Moratex specjalizuje się w osobistych ochronach balistycznych - m.in. tarczach, hełmach i kamizelkach kuloodpornych. Opracowane tu kamizelki po raz pierwszy wykorzystali polscy żołnierze w 1992 r. na pokojowej misji ONZ w byłej Jugosławii. Niektórzy przychodzili później do instytutu i ze łzami w oczach dziękowali za uratowanie życia. Międzynarodowe uznanie dała instytutowi pierwsza w Europie kamizelka kuloodporna dla kobiet, która podkreśla kształt sylwetki, jest bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.

  Instytut ma na swym koncie ponad 100 patentów, ponad 140 wzorów użytkowych i liczne medale na międzynarodowych targach innowacji. Wczoraj otrzymał m.in. odznakę "Za zasługi dla woj. łódzkiego". Medale i odznaczenia dostali też zasłużeni pracownicy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo