18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moratex świętuje 60-lecie. Tu powstają najnowocześniejsze hełmy i kamizelki kuloodporne [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbyła się we wtorek uroczystość z okazji 60-lecia Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi.

Laboratorium Przemysłu Tkanin Technicznych powstało 1 grudnia 1953 r. w Łodzi. Później wielokrotnie zmieniało nazwę, siedzibę, zakres badań i asortyment produkcji. W 1990 roku w nazwie placówki po raz pierwszy pojawiło się słowo "Moratex", wynikające stąd, że były tu opracowywane tekstylia wykorzystywane na morzu - przez Marynarkę Wojenną.

15 lat temu Instytut Technicznych Wyrobów Włókienniczych "Moratex" trafił pod nadzór ministra spraw wewnętrznych, który w 2006 r. nadał mu obecną nazwę.

W ciągu 60 lat istnienia instytut opracował wiele oryginalnych technologii wytwarzania wyrobów włókienniczych do celów konstrukcyjno-zbrojeniowych, filtracyjnych, izolacyjnych, opatrunkowych, uszczelniających itd. To tutaj opracowano tekstylia, w które wyposażony był polski fiat 126p. Również w tym instytucie wytworzono i wykonano tkaninę, która pokrywała konstrukcję dachu Opery Leśnej w Sopocie, dobrze chroniąc przed deszczem wykonawców i widzów na kolejnych festiwalach piosenki.

Obecnie w instytucie powstają m.in. konstrukcje i technologie służące ochronie życia i zdrowia osób narażonych na pociski, odłamki, szkodliwe środki chemiczne lub biologiczne. Chodzi o żołnierzy, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy innych służb i ratowników.

Moratex specjalizuje się w osobistych ochronach balistycznych - m.in. tarczach, hełmach i kamizelkach kuloodpornych. Opracowane tu kamizelki po raz pierwszy wykorzystali polscy żołnierze w 1992 r. na pokojowej misji ONZ w byłej Jugosławii. Niektórzy przychodzili później do instytutu i ze łzami w oczach dziękowali za uratowanie życia. Międzynarodowe uznanie dała instytutowi pierwsza w Europie kamizelka kuloodporna dla kobiet, która podkreśla kształt sylwetki, jest bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.

Instytut ma na swym koncie ponad 100 patentów, ponad 140 wzorów użytkowych i liczne medale na międzynarodowych targach innowacji. Wczoraj otrzymał m.in. odznakę "Za zasługi dla woj. łódzkiego". Medale i odznaczenia dostali też zasłużeni pracownicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki