Morskie gady w... skale pod Opocznem

  Morskie gady w... skale pod Opocznem

  Andrzej Wdowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wykopaliska rozpoczęła 10-osobowa grupa badaczy
  1/2
  przejdź do galerii

  Wykopaliska rozpoczęła 10-osobowa grupa badaczy ©Dr Adrian Kin/archiwum

  W kamieniołomie Owadów-Brzezinki (powiat opoczyński), gdzie w ubiegłym roku skamieniałości sprzed 148 mln lat odkrył dr Adrian Kin, rozpoczęły się w poniedziałek trzytygodniowe wykopaliska. Jest to już drugi międzynarodowy obóz badawczy, w którym udział biorą studenci i doktoranci wielu polskich i zagranicznych uczelni.
  W kamieniołomie, należącym do firmy Nordkalk, znaleziono m.in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), pierwszego skrzydła ważki jurajskiej, liczne skrzypłocze oraz ryby.

  Odkryto tu m.in. szczątki niewielkich morskich gadów, rzadkie amonity, a także lądowe owady, np. ważki i koniki polne. Udało się też znaleźć zapis kopalny pierwszego polskiego tsunami.


  - Zdecydowana większość rozpoznanych skamieniałości reprezentuje gatunki nowe dla nauki. Trudno przecenić znaczenie tego stanowiska - uważa dr Błażej Błażejowski, kierownik badań z Instytutu Paleobiologii PAN.

  Projekt ma interdyscyplinarny charakter. Naukowcy chcą skupić się na uzyskaniu i późniejszym zinterpretowaniu nowych materiałów paleontologicznych ze szczególnym uwzględnieniem wybranych grup bezkręgowców, w tym skrzypłoczy i amonitów, a także morskich gadów, pterozaurów oraz owadów.

  W poniedziałek młodzi badacze prace w kamieniołomach rozpoczęli od... szkolenia BHP.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny