Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można zapobiec wadom wzroku

dr n. med. Arleta Waszczykowska
Nigdynie jest za wcześnie, aby udać się na pierwszą wizytę do okulisty. Jeśli rodzice zauważają jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie oczu, powinni poradzić się specjalisty. U kilkuletnich dzieci problemy ze wzrokiem mogą być mylnie interpretowane jako np. trudności ze skupieniem uwagi. W okresie szkolnym dziecko może być odbierane jako niechętne do nauki, niezbyt zdolne. Zdarzają się błędne rozpoznania dysleksji. Dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy czy oczu, szybkie męczenie się wzroku. Tymczasem po badaniu w gabinecie okulistycznym może się okazać, że przyczyną takich zachowań jest wada wzroku.

Najpopularniejszą formą korekcji wzroku u dzieci pozostają okulary. Jednakże korzyści wynikające z korekcji wady wzroku za pomocą soczewek kontaktowych u dzieci sprawiają, że stają się one zdrową i wygodną alternatywą, a najlepszą opcją dla dzieci są jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe. Jedną z podstawowych przewag korekcji soczewkowej nad okularową jest lepsze widzenie stereoskopowe i peryferyjne. Prawidłowa korekcja wzroku dzieci jest szczególnie istotna, ponieważ uważa się, że widzenie przestrzenne kształtuje się do 10. roku życia. Szczególnie ważna jest korekcja dużej różnowzroczności, dająca szansę na wykształcenie widzenia obuocznego, niezmiernie istotnego dla prawidłowego rozwoju psychoruchowego i intelektualnego dziecka.

Soczewki kontaktowe bardzo dobrze sprawdzają się w korekcji wad wzroku u dzieci, mając na uwadze również ich styl życia. Wiek dziecięcy to czas aktywności sportowych, budowania świadomości własnej tożsamości. Ważnym czynnikiem wartym rozważenia podczas wybierania sposobu korekcji wady wzroku jest bezpieczeństwo. Problemy u dzieci noszących okulary pojawiają się podczas uprawiania sportu, gry na instrumentach muzycznych lub po prostu podczas nauki, czy zabawy.

Dzieci, które wymagają dużej korekcji okularowej mają często przepisywane zwolnienia z wychowania fizycznego, co pogrąża je w wyobcowaniu względem grupy rówieśniczej lub przez to, że zdejmują okulary w trakcie gier zespołowych osiągają gorsze wyniki sportowe.

Soczewki kontaktowe pozwalają im podbudować zachwiane poczucie własnej wartości, a co za tym idzie poprawę wyników sportowych oraz wyników w nauce.

Nie ma wyznaczonych granic wiekowych dla użytkowników soczewek kontaktowych. Nie określa się górnej ani dolnej granicy wieku. Soczewki kontaktowe znajdują zastosowanie we wszystkich grupach wiekowych, w tym także u dzieci. Na obniżenie wieku dla aplikacji soczewek wpływ miało m.in. wprowadzenie soczewek jednodniowych silikonowo-hydrożelowych, które jako pierwsi stworzyli i wprowadzili na rynek specjaliści firmy Johnson & Johnson Vision Care, producenta soczewek kontaktowych marki Acuvue.

W aplikacji soczewek nie wiek pacjenta jest najważniejszym kryterium kwalifikacji a postawa rodziców. U dzieci, w przypadku których zdolności manipulacyjne są jeszcze niedostatecznie, nadzór nad właściwym zakładaniem soczewek oraz ich higieną muszą sprawować rodzice.

Niestety nie wszyscy, nawet najbardziej troskliwi rodzice, zdają sobie sprawę z konieczności regularnego badania wzroku swoich pociech. Standardem postępowania jest dokonywanie bilansów zdrowia, wykonywanie szczepień ochronnych czy kontrole stomatologiczne. Do okulisty dzieci trafiają najczęściej dopiero w szkole podstawowej. Tymczasem wcześniejsza pełna korekcja wzroku mogłaby zapobiec postępowaniu wady.

dr n. med. Arleta Waszczykowska,
specjalista w dopasowywaniu soczewek dzieciom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Można zapobiec wadom wzroku - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki