Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Łódź. W łódzkich tramwajach 11 B i 9 B wyświetlają filmy o mijanych rzekach i parkach

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Paweł Łacheta/archiwum Polska Press
Na oryginalny wpadli pracownicy MPK Łódź, którzy chcą przybliżyć łodzianom dzieje rodzinnego miasta. Dlatego w tramwajach wyświetlane są krótkie filmy dotyczące atrakcyjnych miejsc pośród mijanych terenów.

Od poniedziałku kursuje tzw. tramwaj wodny, w którym można obejrzeć filmy o mijanych rzekach, a także tzw. tramwaj rekreacyjny, w którym pasażerowie zdobywają informacje o mijanych parkach. W maju zaś wyruszy w trasę tzw. tramwaj fabryczny z filmami o mijanych zakładach przemysłowych.

Tramwaj wodny to tramwaj linii 11B kursujący z Helenówka do Portu Łódź, który na swojej trasie przecina 12 rzek. Wśród nich są tak znane jak Ner, Jasień, Łódka, Olechówka czy Sokołówka.

Tramwaj rekreacyjny to tramwaj linii 9 B, który na trasie Olechów - Zdrowie mija siedem parków i dowozi pasażerów do miejsc tak popularnych. jak aquapark Fala oraz dwa ogrody: botaniczny i zoologiczny. Mijane zieleńce to m.in. park 3 Maja, park Staszica, park Moniuszki i park Na Zdrowiu.

Tramwaj fabryczny, który ruszy w maju, to tramwaj linii 6 mijający aż 12 fabryk. Wśród nich są m.in.: fabryka Biedermanna przy ul. Smugowej, zakłady Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, fabryka Gustawa Lorenza przy ul. Kościuszki 12, zakłady bawełniane Markusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 242, fabryka Karola Steinerta przy ul. Piotrkowskiej 274, zakłady bawełniane Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 282 oraz fabryka Stolarowa przy ul. Rzgowskiej.

Jak nas poinformowała Agnieszka Magnuszewska, rzecznik MPK Łódź, filmy trwają od 1 minuty 15 sekund do 1 minuty 30 sekund i są wyświetlane na ekranach, które znajdują się w większość tramwajów na wspomnianych liniach.

- Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmu o najbardziej "wodnym" tramwaju w mieście łodzianie zainteresują się jeszcze bardziej tematem dawnych strug. Zobaczą choćby dostępną w internecie "mapę dawnych łódzkich rzek" lub odwiedzą dwa punkty widokowe podziemnych strug : rzeki Lamus w parku Kilińskiego i rzeki Łódki w parku Staromiejskim. Chcemy uświadomić łodzianom, że tramwaj pokonując każde zagłębienie w ulicy przekracza tym samym dawną lub płynącą jeszcze rzeczkę. Najbardziej zauważalne są doliny Sokołówki na ul. Zgierskiej przy parku Julianowskim, Bałutki przy ul. Dolnej, Łódki przy parku Staromiejskim oraz Jasienia przy Białej Fabryce Ludwika Geyera - twierdzi Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki