MSWiA przedstawiło założenia nowej ustawy o cudzoziemcach. „Większa skuteczność postępowań”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
MSWiA przedstawiło założenia nowej ustawy o cudzoziemcach. „Większa skuteczność postępowań”
MSWiA przedstawiło założenia nowej ustawy o cudzoziemcach. „Większa skuteczność postępowań” Wojciech Wojtkielewicz
- Projektowane rozwiązania zapewniają skuteczniejsze niż dotychczas środki w celu sprawnego przeprowadzania postępowań w sprawie przekroczenia granicy wbrew przepisom prawa oraz udzielenia ochrony międzynarodowej – tłumaczył w środę wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, przedstawiając założenia nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Na zmianę przepisów krytycznie patrzy część organizacji pozarządowych, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium naszego kraju.

Wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki, przedstawiając założenia nowych przepisów, przekonywał, że zostały one wprowadzone, aby dostawać obecne prawo do aktualnej sytuacji migracyjnej.

Grodecki: Dotychczasowe rozwiązania dostępne dla cudzoziemców

Wskazał przy tym, że zaproponowane rozwiązania „zapewniają skuteczniejsze niż dotychczas środki w celu sprawnego przeprowadzania postępowań w sprawie przekroczenia granicy wbrew przepisom prawa oraz udzielenia ochrony międzynarodowej”.

Dodał, że nowe przepisy usprawnią działania straży granicznej w zakresie zapobiegania nielegalnym przekroczeniom granicy i były one konsultowane ze służbami. - Zmiana przepisów ma wpływ na zapewnienie cudzoziemcom przebywającym w Polsce dostępu do właściwych procedur udzielania ochrony międzynarodowej (…) Możliwość ubiegania się o ochronę międzynarodową zgodnie z krajowym i unijnymi ramami prawnymi, a także zobowiązaniami wynikającymi z konwencji genewskiej. Te zobowiązania w dalszym ciągu będą dostępne dla osób ubiegających o ochronę na terytorium RP – zapewniał wiceszef MSWiA.

Dalsze procedowanie projektu odbędzie się 15 września.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie o projekcie

Do założeń nowej ustawy odniosła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej zdaniem nowa ordynacja łamie zasady unijnego prawa azylowego oraz mogą być wykorzystywane do „bezprawnego wydalania z terytorium Polski cudzoziemców, którzy kwalifikują się do udzielenia im ochrony międzynarodowej”.

HFPC wskazała, że zawarte w projekcie przepisy dają podstawę do wydalenia cudzoziemca z Polski, nawet gdy wystąpi on z wnioskiem o udzielenie ochrony międzynarodowej.

„Tymczasem zgodnie z unijnym prawem azylowym cudzoziemiec ubiegający się o ochronę międzynarodową nie może być wydalony z terytorium państwa członkowskiego w czasie rozpatrywania złożonego przez niego wniosku” - napisano w komunikacie.

Organizacja zwraca uwagę, że projekt wprowadza również możliwość pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, gdy został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE wbrew przepisom prawa.

„To rozwiązanie również jest niezgodne z prawem UE, gdyż takie okoliczności mogą być co najwyżej podstawą do przyspieszonego rozpoznania wniosku, a nie wyjątkiem od zasady pozostawienia go bez rozpoznania. Dodatkowo określenie, czy dane państwo trzecie było bezpieczne dla cudzoziemca, wymaga spełnienia szczegółowych warunków określonych przez prawo UE” - czytamy.

Co znajduje się w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach?

Pod koniec sierpnia opublikowano projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że nowelizacja ma na celu m.in. usprawnienie prowadzonych przez organy Straży Granicznej postępowań w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, tak „aby wobec cudzoziemców, którzy nie poszukują ochrony międzynarodowej, a zostali zatrzymani bezpośrednio po przekroczeniu granicy zewnętrznej, móc wdrożyć pilne działania zmierzające do zorganizowania im opuszczenia terytorium RP”.

W nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, znalazły się przepisy dotyczące cudzoziemców, którzy są zobowiązani opuścić terytorium Polski przed upływem okresu pobytu objętego wizą Schengen lub wizą krajową oraz przed upływem okresu ważności tej wizy (art. 299 ust. 1 ).

Muszą to robić, gdy wydane zostanie zarządzenie wskazujące na obowiązek powrotu cudzoziemca z terytorium Polski oraz określające zakaz ponownego wjazdu na teren naszego kraju i innych państw obszaru Schengen. Zakaz taki może trwać od pół roku do sześciu lat.

W założeniu przepisy te mają ograniczyć formalności, które wykonuje Straż Graniczna i tym samym przyspieszyć postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

Z kolei nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski mówi m.in. o kompetencjach Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Mianowicie, podczas udzielania cudzoziemcom ochrony, będzie mógł mógł on robić to wedle swojego uznania (poza wyjątkami).

„Szef Urzędu może pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, który został złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu wbrew przepisom prawa granicy zewnętrznej (…) chyba że cudzoziemiec ten przybył bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawił wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy” - głosi art. 33 ust. 1a ustawy.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: MSWiA przedstawiło założenia nowej ustawy o cudzoziemcach. „Większa skuteczność postępowań” - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie