Msza po łacinie w kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie

  Msza po łacinie w kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie

  Katarzyna Renkiel

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Do pierwszej od czasu wprowadzenia reformy liturgicznej Mszy w tradycyjnym (klasycznym) rycie rzymskim pomysłodawcom tej inicjatywy już udało się doprowadzić. Teraz chcą, żeby odprawiać ją w Piotrkowie znacznie częściej.
  Msza trydencka odbędzie się w kościele o. Bernardynów

  Msza trydencka odbędzie się w kościele o. Bernardynów ©Dariusz Śmigielski

  Msza trydencka nazywana Mszą Wszechczasów odprawiana jest po łacinie. Jej liturgia wywodzi się z czasów apostolskich, a od VI wieku pozostaje w zasadzie niezmieniona.

  Skąd taka nazwa? Na polecenie Soboru Trydenckiego (1545-1563) Papież św. Pius V skodyfikował i ujednolicił istniejący obrządek, czyli "ryt trydencki". W 1570 r. Papież św. Pius V bullą "Quo Primum" zezwolił po wsze czasy każdemu kapłanowi rzymskokatolickiemu na odprawianie Mszy w tradycyjnym rycie rzymskim (trydenckim), bez narażania się na jakiekolwiek kary kościelne. Bulla ta obowiązuje na zawsze i nigdy nie może być zniesiona, dlatego używamy określenia Msza Święta Wszechczasów.

  W lipcu w Piotrkowie taką mszę pierwszy raz od około 50 lat odprawił ksiądz Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w Krakowie.
  Organistą był wówczas Bartłomiej Chmielewski, 16-latek z Krakowa. Kolejna, historyczna msza zostanie odprawiona w Piotrkowie 19 września o godz. 20 w Kościele oo. Bernardynów. Odprawi ją ten sam duchowny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo