Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msze dla Ukraińców w Łodzi, Zgierzu i Piotrkowie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ksiądz Wasylij Berkieta od stycznia jest proboszczem parafii grekokatolickiej pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi
Ksiądz Wasylij Berkieta od stycznia jest proboszczem parafii grekokatolickiej pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi Krzysztof Sztmczak
Specjalne msze dla Ukraińców będą odprawiane od maja w Zgierzu i Piotrkowie. To nowa oferta duszpasterska dla osób pracujących w Polsce.

Msze w języku ukraińskim i we wschodnim obrządku odprawiane będą od 5 maja w parafiach św. Katarzyny w Zgierzu oraz Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. Do tej pory mieszkający w regionie Ukraińcy mogli modlić się wspólnie tylko w Łodzi.

Msze św. w języku ukraińskim to odpowiedź kościoła grekokatolickego na coraz większą rzeszę mieszkających w Polsce Ukraińców.

- Mamy informacje, że do tych właśnie miast przyjechało dużo Ukraińców. Chcemy im zaproponować opiekę duszpasterską - mówi ks. Wasyl Berkyta, proboszcz parafii greckokatolickiej z Łodzi.

**

Praca w Łódzkiem. Coraz więcej Ukraińców pracuje w regionie łódzkim

**

Kościół grekokatolicki ma wschodni obrządek, uznaje jednak władzę papieża oraz zachowuje jedność z Kościołem katolickim. Dlatego na udostępnienie kościołów rzymskokatolickich zgodził się biskup Marek Marczak.

To nie pierwsza oferta dla Ukraińców. Msze w obrządku grekokatolickim odprawiane są od kilkunastu lat w kaplicy przy kościele ojców Jezuitów w Łodzi. Do tej pory duchowni przyjeżdżali odprawić mszę św. w z innych miast Polski. Jednak w tym roku parafia się rozwinęła. W styczniu na stałe osiadł w Łodzi ks. Berkyta, od kilku tygodni pomaga mu subdiakon.

Na msze w kościele przy ul. Sienkiewicza 60 przychodzi ok. 80 osób. Kilka rodzin mieszka w Łodzi już od wielu lat, jednak większość wiernych to pracownicy tymczasowi albo studenci. Wpadają też dwie osoby wyznania rzymskokatolickiego, które przychodzą, by poznać grecką liturgię.

Ks. Berkyta podkreśla, że Ukraińcy są bardzo religijni, także studenci.

- Większość osób na mszy św. to ludzie młodzi i w średnim wieku. Starszych osób jest niewielu - podkreśla proboszcz.

Co robią u nas Ukraińcy

Ks. Berkyta na co dzień mieszka w klasztorze ojców Bonifratrów i zajmuje się też przybliżaniem liturgii grekokatolickiej łodzianom. Był już m.in. w wyższym seminarium duchownym.

- W ostatnich miesiącach łodzianie wiedzą o tej liturgii coraz więcej - zapewnia.

Ukraińcy w Łodzi: - Mamy tu przyjaciół, choć potraficie patrzeć z wyższością

Ukraińców w regionie łódzkim jest coraz więcej. Tylko na łódzkich uczelniach studiuje ich około tysiąca. W ubiegłym roku do łódzkiego urzędu wojewódzkiego wpłynęło prawie 5 tys. wniosków o pozwolenie na pracę dla osób z Ukrainy. 22 osoby otrzymały status uchodźcy, a 75 -ochronę.

Msze w języku ukraińskim i obrządku wschodnim odprawiane będą o godz. 9 w Łodzi, o godz. 12.30 w Piotrkowie i o 16 w Zgierzu.

To kolejna już oferta religijna dla imigrantów. W Łodzi można też uczestniczyć we mszy św. po angielsku (parafia św. Teresy godz. 10).

**

Łowiczanie się skarżą, że firmy preferują Ukraińców

**

GrekokatolicyI

Kościół greckokatolicki zwany jest też kościołem unickim
Powstał w 1596 r. w wyniku unii brzeskiej zawartej między kościołem katolickim i prawosławnym. W jej wyniku mieszkający na wschodnich terenach Rzeczpospolitej prawosławni uznali zwierzchnictwo papieża, zachowali jednak swoje zwyczaje i liturgię. Większość wyznawców tego kościoła stanowią Ukraińcy.
Wschodnie tradycje
W kościołach greckokatolickich tak jak w cerkwiach znajduje się ikonostas. Niedzielna liturgia trwa nieco ponad godzinę i jest podobna do prawosławnej. W kościele obowiązuje kalendarz juliański, więc Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia.
Księża mogą się żenić
Muszą jednak zawrzeć związek małżeński przed otrzymaniem święceń. Jeśli się ożenią nie mogą być biskupami, ani ożenić się powtórnie, jeśli zostaną wdowcami. Z 80 księży greckokatolickich w Polsce niemal połowa ma żony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki