Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mucha, dzik i człowiek - to zagrożenia dla twojego gospodarstwa

s
pixabay.com
Jak pokazały ostatnie lata, największe kłopoty z afrykańskim pomorem świń zaczynają się w maju, trwają do sierpnia. Stąd alarm branży - hodowcy trzody chlewnej muszą zachować szczególną ostrożność.

Bez niebieskiej strefy wirusa ASF są oficjalnie kolejne gminy. Przypomnijmy, Główny Lekarz Weterynarii zgłosił Komisji Europejskiej, by zmniejszyć zasięg obszaru zagrożenia, który dotyczył 77 gmin lub ich części (w województwach podkarpackim, lubelskim, warmińsko - mazurskim, mazowieckim, podlaskim). Komisja zmieniła status jedynie dla dziesięciu gmin.

Zmiany dotyczą gmin powiatów - mińskiego, ciechanowskiego i mławskiego.

Główny Lekarz Weterynarii nadal będzie starał się o zmniejszenie zasięgu stref niebieskich ASF, ale to nie znaczy, że hodowcy nie muszą mieć się na baczności. Nadchodzi okres letni, który może przynieść dużą liczbę zakażeń świń - trzeba wyjątkowo skupić się na zagrożeniu ASF.

Jak działać? Przypominają o tym Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, Polskie Mięso i Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Podstawa: trzymaj dziki z dala od swojej fermy (ogrodzenie na całej długości, zamykane bramy). Ważne, by raz na dwa tygodnie kontrolować teren wokół gospodarstwa. Jeśli dostrzeżesz ślady bytowania dzików, jak czytamy w apelu, zamontuj ogrodzenie elektryczne, zastosuj preparaty odstraszające dziki, sznury hukowe. Uwaga! Zwierzęta mogą się do nich przyzwyczaić, więc stosuj je przez kilka dni z rzędu, potem zrób przerwę. Stosuj je naprzemiennie.

Warto zabezpieczyć się też przed ptakami - pomoże tania siatka podtynkowa.

Zapylenie oraz kurz ograniczają działanie wielu preparatów.

Istotne, by zabezpieczyć miejsce składowania padliny (dezynfekcja, preparaty przeciw owadom). Kontener do padliny powinien znajdować się jak najdalej od chlewni. Dbajmy o teren całego gospodarstwa - rampy, podjazdy, okolice silosów, oraz o sprzęt rolniczy i pojazdy wjeżdżające na nasz teren.

"Stosuj poprawnie preparaty przeciw owadom na zewnątrz obiektów, jak i w środku. Stosuj środki przeciw postaciom dorosłym i larwom (bytującym w kale i gnojowicy)", uczula branża trzodziarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mucha, dzik i człowiek - to zagrożenia dla twojego gospodarstwa - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki