Mural Żołnierzy Wyklętych zniszczony przez wandali [ZDJĘCIA]

  Mural Żołnierzy Wyklętych zniszczony przez wandali [ZDJĘCIA]

  Maciej Wiśniewski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mural Żołnierzy Wyklętych zniszczony przez wandali [ZDJĘCIA]
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Wiśniewski

  Namalowany w sierpniu w centrum Bełchatowa mural, poświęcony żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Armii Krajowej, został we wtorek zniszczony przez wandali. Obrzucono farbą symbol NSZ, a na grafice, przedstawiającej powstańczy oddział na tle lasu, ktoś wymalował sprejem hasło: "NSZ pod sąd, nie na pomniki".
  - To wyjątkowy akt wandalizmu - mówi Jacek Niewieczerzał, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie i zarazem jeden z twórców grafiki na murze w pobliżu muzeum. Jego zdaniem to nie jest przypadek, że mural został zniszczony w nocy, 17 września, czyli w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku.

  - 74 lata temu Armia Czerwona wbiła nam nóż w plecy, a teraz ktoś dokonał tak haniebnego aktu. To bolesne - podkreśla Jacek Niewieczerzał.

  Napis na muralu we wtorek o piątej nad ranem zobaczyli strażnicy miejscy. Do tej pory nie udało się jednak ustalić, kto jest sprawcą. - Analizujemy materiały z miejskiego monitoringu, jednak w tym miejscu nie ma akurat kamery - mówi Sławomir Barasiński, komendant Straży Miejskiej w Bełchatowie. - Sprawdzamy zapis z innych kamer, może uda się wytypować podejrzanego. Widać, że była to przygotowana akcja, specjalnie na 17 września - dodaje.

  Mural w centrum Bełchatowa powstał na początku sierpnia w związku z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Już wtedy budził kontrowersje, zwłaszcza że na murze znalazły się postaci, m.in. Ludwika Danielaka, który po wojnie działał w okolicach Bełchatowa, walcząc z władzą ludową, a w okolicy żyją ludzie, którzy podważają metody tej walki.

  Zdaniem Józefa Wodzińskiego, wieloletniego szefa bełchatowskiego Strzelca, który napisał książkę o Danielaku, wandalizmu dokonał ktoś ze środowisk lewicowych lub wręcz lewackich. - W Bełchatowie prężnie działa Młodzież Wszechpolska, która kultywuje tradycje Żołnierzy Wyklętych. Moim zdaniem to właśnie atak na Młodzież Wszechpolską - dodaje Antoni Owczarek z Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego.

  Dyrekcja muzeum rozważa zgłoszenie sprawy organom ścigania. Jacek Niewieczerzał zapowiada także, że napis, który pojawił się na murze, zostanie przekształcony, zgodnie z ideą muralu. - To będzie niespodzianka i nasza odpowiedź dla tych, którzy to namalowali - zapowiada dyrektor muzeum.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja to dopiero mam dylemat

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Zgadzam się ze wszystkimi postami tu zawartymi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bandyci

  Maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 20

  Grupy przestępcze spod znaku WiN, NSZ i innych, które swą działalnością przyczyniały się do osłabiania powojennej Polski i legalnie ustanowionej władzy.
  "Żołnierze wyklęci" zamiast zająć się...rozwiń całość

  Grupy przestępcze spod znaku WiN, NSZ i innych, które swą działalnością przyczyniały się do osłabiania powojennej Polski i legalnie ustanowionej władzy.
  "Żołnierze wyklęci" zamiast zająć się odbudową kraju, walczyli z legalną władzą socjalistyczną mającą poparcie wśród społeczeństwa. W tym celu "patriotycznie" mordowano aktywistów lewicy, napadano na przedsiębiorstwa i spółdzielnie, rozbijano posterunki MO (obniżając tym samym bezpieczeństwo w okolicy).
  Sprzeciw wobec wychwalaniu się bandytów, którzy pod przykrywką walki o kraj, rabowali i osiągali osobiste korzyści.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ignorancja czy V kolumna?

  Wilczan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Legalnie ustanowionej władzy? Przywiezionej na czołgach przez Armię Czerwoną? Proponuję zrobić powtórkę z historii, z okresu 2 wojny światowej. To właśnie nowa władza komunistyczna była nielegalną...rozwiń całość

  Legalnie ustanowionej władzy? Przywiezionej na czołgach przez Armię Czerwoną? Proponuję zrobić powtórkę z historii, z okresu 2 wojny światowej. To właśnie nowa władza komunistyczna była nielegalną władzą.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  V Kolumna o której mówi dr Leszek Żebrowski

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  warto obejrzeć jego wykłady na Youtube

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mural

  Jan Osik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Wartość artystyczna murali jest naprawdę dyskusyjna. To taki nowoczesny kicz. Bohaterów uchonorowałbym zupełnie inaczej. Więcej literatury, artykułów w przystępnych cenach. Bo widzę, że nawet IPN...rozwiń całość

  Wartość artystyczna murali jest naprawdę dyskusyjna. To taki nowoczesny kicz. Bohaterów uchonorowałbym zupełnie inaczej. Więcej literatury, artykułów w przystępnych cenach. Bo widzę, że nawet IPN na swoich publikacjach zarabia niezłą kasę.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Ewkaaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  *uhonorowałbym

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gnoje

  Leon 1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  To nie zrobili rzeczywiści przeciwnicy Żołnierzy Wyklętych, to jakiejś gnojki namówione przez starych pojeb...ów za kilka piw...

  Zdjęcie autora komentarza
  Ciekawe czy gdyby obraźliwie nazwano, któregoś z bohaterów żydowskich, lub zbeszczeszczono by ich po

  magda

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

  W III RP niczym w PRL autorytetem dla postkomunistów jest Armia Ludowa, Hans Kloss z NKWD i Janek Kos z LWP. Hołubią oni zbrodniczą NKWD z Armią Czerwoną oraz UB i LWP. Dopiero PO 20 latach od...rozwiń całość

  W III RP niczym w PRL autorytetem dla postkomunistów jest Armia Ludowa, Hans Kloss z NKWD i Janek Kos z LWP. Hołubią oni zbrodniczą NKWD z Armią Czerwoną oraz UB i LWP. Dopiero PO 20 latach od 1989r Wajda nakręcił film o sowieckiej zbrodni w Katyniu a Hoffman o Bitwie Warszawskiej, pokazując napaść ZSRR na Polskę w 1920 i 1939r. Zaorskiego film o polskich zesłańcach Sybiru niedawno wszedł na ekrany kin. O ukraińskim ludobójstwie Polaków na Wołyniu nikt filmu nie nakręcił bo jak nakazuje PO-prawność PO-lityczna nie wpada ich drażnić. Te filmy które jednak powstały z opóźnieniem i serial Czas Honoru nigdy nie będą tak POpularyzowane w TVP, TVN i POlsacie Tuska jak Stawka większa niż życie z sowieckim agentem NKWD Hansem Klossem. Dla prawdziwych bohaterów i polskich patriotów jak np. Witold Pilecki, żołnierz Armii Krajowej walczący z hitlerowcami i komunistami a zamordowany przez UB w PRL czy Jerzy Iwanowicz-Szajnowicz, walczący na zachodzie z hitlerowcami pod rozkazami Brytyjczyków nie ma miejsca w POlskiej telawizji. POdobnie jest z POpularyzacją Żołnierzy Wyklętych, walczących od 1939r z komunistami i nazistami a po 1945r z bezprawiem komunistów Stalina: Bieruta, Minca, Bermana, Jaruzelskiego itp. Żołnierzy Wyklętych szef SLD z Radomska nazwał przeklętymi i nikt z prokuratury nie zareagowal. Ciekawe czy gdyby obraźliwie nazwano, któregoś z bohaterów żydowskich, lub zbeszczeszczono by ich pomnik to prokuratura by nie reagowała? Czy też zastanawiano by się czy wogóle sprawę zgłosić do prokuratury?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chwała rotmistrzowi Pileckiemu!

  Chwała rotmistrzowi Pileckiemu! gnoić lewactwo! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

  Chwała rotmistrzowi Pileckiemu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lwicowi śmiecie

  gejstremiści znów się ujawniają (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  gejstremiści znów się ujawniają

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  efekty propagandy lewactw w Gazecie Wyborczej, TVN, Ruchu Palikota

  efekty propagandy lewactw w Gazecie Wyborczej, TVN, Ruchu Palikota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

  efekty propagandy lewactw w Gazecie Wyborczej, TVN, Ruchu Palikota

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sowieckie śmieci w akcji

  Joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

  Za coś takiego powinno się rozstrzeliwać jak za zdradę ojczyzny. Jakim prawem jakiś sowiecki pomiot i komusza świnia obraża Polaków - patriotów w ich własnym kraju i to jeszcze w rocznicę napaści...rozwiń całość

  Za coś takiego powinno się rozstrzeliwać jak za zdradę ojczyzny. Jakim prawem jakiś sowiecki pomiot i komusza świnia obraża Polaków - patriotów w ich własnym kraju i to jeszcze w rocznicę napaści sowieckich śmieci - sojuszników Hitlera na Polskę? Mam nadzieję, że złapią tych bandytów i podadzą naziska do publicznej wiadomości. Polscy patrioci już bedą wiedzieli, co z nimi zrobić.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lewactwo

  człowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 14

  lewackie parchy, wolnomysliciele wam by bylo najlepej jak byscie mogli pracowac w ub i mordowac patriotow nigdy sie przez was kraj nie zmieni... CHWAŁA BOHATEROM!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo