Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murale Dzieci Bałut na trzech kamienicach [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Kwiaty pod pomnikiem Pękniętego Serca i trzy nowe murale Dzieci Bałut. W taki sposób łodzianie upamiętnili 70. rocznicę utworzenia Obozu dla dzieci i młodzieży polskiej przy ulicy Przemysłowej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Łodzi oraz uczniowie. Jak podkreślała Joanna Podolska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, obóz był wyjątkową instytucją w wojennej Polsce. Trafiały do niego dzieci, których rodziców uwięziono lub takie, które popełniły drobne kradzieże.

- Dzieci pracowały przy wyrobie obuwia lub prostowaniu igieł. Mieszkały w barakach - tłumaczyła Podolska.

Najmłodsze miały dwa, trzy lata, najstarsze - 16. Obóz działał ponad trzy lata. Było w nim 1,5 tys. dzieci, zmarło kilkadziesiąt. Zdjęcie zrobione na jednym z obozowych apeli posłużyło stowarzyszeniu "Na co dzień i od święta" do wykonania murali. Na kamienicach przy ul. Wojska Polskiego 112 i 116 oraz przy ul. Reja 7, namalowano wizerunek trzech chłopców uwiecznionych na zdjęciu.

Autorem murali są Piotr Saul, asystent na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz student łódzkiej ASP Damian Idzikowski.

- To niesamowite, że możemy zobaczyć te dzieci na zdjęciach, a ludzie o nich pamiętają - oceniały murale Dominika, Agata i Martyna z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3 w Łodzi.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki