Murale w Łodzi: jest ich sporo, ale niewiele nawiązuje do historii miasta

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Mural przy ulicy Rewolucji 1905 r., jest poświęcony jej historii
Mural przy ulicy Rewolucji 1905 r., jest poświęcony jej historii Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Łódź muralami stoi. Jednak tylko kilka z nich poświęcono tym, którzy to miasto budowali. ZWiK upamiętnił pierwszych pracowników wodociągów. Może łódzkie włókniarki też powinny mieć mural?

Mural przedstawiający budowniczych łódzkich kanałów, który powstał na ścianie siedziby Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, został oficjalnie odsłonięty w tym tygodniu. To dopiero trzecie malowidło nawiązujące do historii Łodzi, więc może warto się zastanowić, czy nie powinno ich być więcej.

- Mural jest ostatnim akcentem obchodów 90-lecia łódzkich wodociągów. Powstał na podstawie archiwalnego zdjęcia z 1927 roku i przedstawia 24 budowniczych kanału przy ulicy Pienistej - mówi Romuald Bosakowski, prezes ZWiK. - To trzeci mural nawiązujący do historii naszego miasta, po muralu poświęconemu Rewolucji 1905 roku oraz Rubinsteinowi.

CZYTAJ TEŻ: Murale PRL w Łodzi. Niewiele z nich się zachowało

Mural ZWiK jest oryginalny, bo pokazuje prawdziwych budowniczych Łodzi.

- Zapraszamy do nas tych, którzy odnajdą na muralu swoich przodków, bo chcemy poznać ich historie. Łódź zawdzięcza swój dynamiczny rozwój nie tylko fabrykantom - ich pieniądzom i przedsiębiorczości, ale przede wszystkim ciężko pracującym ludziom. Mural ZWiK to hołd dla robotników, którzy ucywilizowali Łódź - podkreśla Miłosz Wika, rzecznik ZWiK. - Często przy kopaniu, murowaniu kanałów, regulowaniu łódzkich rzek pracowali bezrobotni włókniarze zatrudniani ze środków z Funduszu Pracy. Musieli nauczyć się nowych zwodów: murarza, cieśli. Mamy więc mural poświęcony łódzkim robotnikom - pracownikom wodociągów. Może przyszedł już czas na mural poświęcony łódzkim włókniarkom.

Na razie miasto planowało tylko stworzyć plac Włókniarek Łódzkich. Miałby on powstać w pierwszym kwartale przeznaczonym do rewitalizacji obszarowej, czyli wyznaczonym ulicami: Rewolucji 1905 r. - Włókienniczej - Kilińskiego - Wschodniej, dokładnie na tyłach Teatru Jaracza.

Nazwę placu wymyślili mieszkańcy kwartału podczas konsultacji, które przeprowadzono w 2014 roku. Oczekują, że plac między ulicą Jaracza a Włókienniczą stanie się miejscem spotkań, którego obecnie im brakuje. Jednak czy będzie to wystarczająca forma do upamiętnienia łódzkiej włókniarki?

CZYTAJ TEŻ: Nowy mural przy Sienkiewicza w Łodzi

- Zwykła tabliczka z nazwą nawet najpiękniejszej ulicy, pasażu lub placu nikomu nic nie powie o ciężkiej pracy tych kobiet. Trzeba pokazać ich twarze. Poszukajmy dobrze w archiwach - apeluje Miłosz Wika.

Mural mógłby powstać na podstawie zdjęcia wykonanego przez Włodzimierza Małka, które prezentuje jedną z łódzkich włókniarek. Fotografia trafiła do tego samego albumu, co zdjęcia dokumentujące powstawanie pomnika Władysława Reymonta.

- Kilka zdjęć z tkalni i przędzalni łódzkiej jest absolutnie zachwycających, więc poprosiłem pana Włodzimierza o ich udostępnienie „Pociągowi do Łodzi”, czyli firmie, którą prowadzę. Planowałem wykorzystać je, jako element łódzkiej tożsamości, na gadżetach lub torbach - tłumaczy Michał Kędzierski z firmy „Pociąg do Łodzi”. - Sądzę, że nie byłoby problemu z przeniesieniem zdjęcia na mural.

Artyści, którzy stworzyli mural poświęcony budowniczym łódzkich kanałów, wybrali dosyć nietypowy sposób, bo namalowali go pędzlami,a nie farbą w sprayu. Autorami malowidła są łodzianie Katarzyna Zielińska oraz Marek i Piotr Chrzanowscy.

Natomiast grupa artystyczna Takie Pany ukończyła niedawno mural rewolucyjny, którego pomysłodawcą jest Klub Krytyki Politycznej. Obraz upamiętniające strajki robotników w 1905 roku, walczących o godne warunki pracy, powstało przy ulicy Rewolucji 1905 r. pod numerem 58.

Trzeci mural nawiązujący do historii Łodzi znajduje się na kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 18 i upamiętnia Artura Rubinsteina. Malowidło zostało wykonane przez brazylijczyk Eduardo Kobra.

CZYTAJ TEŻ: Murale bardziej łódzkie. I w ogniu dyskusji

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

?
Albo Bogusława Kowalskiego w trakcie składania donosu?
A może jak sędzie Kryże skazuje opozycjonistę Komorowskiego za składanie kwiatów w dniu 11 listopada?
T
Trynkiewicz
To by były piękny łódzkie murale.
j
jb
Nie mogę doczekać się muralu, na którym Iwona Śledzińska - Katarasińska będzie przedstawiona w trakcie pisania swoich żydożerczych tekstów do Dziennika Łódzkiego w marcu 1968 roku :
A
Alex
Łódzkie włókniarki głodowały, a górnicy dostawali dopłaty do nierentownych kopalni. W Łodzi zamykano zakłady i nazywano to restrukturyzacją, na Śląsku dopłacano do 14 pensji w roku i też nazywano to restrukturyzacją. Teraz włókniarki dostaną mural i nadal będą dopłacały do nierentownych kopalni.

Kiedy w końcu ktoś zajmie się tym miastem na poważnie?
Dodaj ogłoszenie