ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Musimy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców

  Musimy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców

  Materiał partnera

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Rozmowa z Tomaszem Łyskiem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
  Tomasz Łysek - prezes WFOŚiGW w Łodzi

  Tomasz Łysek - prezes WFOŚiGW w Łodzi

  Proszę o krótkie podsumowanie dotychczasowych wysiłków Funduszu na rzecz poprawy jakości powietrza w woj. łódzkim. Jakie programy zostały dotąd zrealizowane?

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi od lat w swojej strategii działania jako jeden z kluczowych elementów programu ochrony środowiska wskazuje ochronę powietrza i atmosfery. Swoją pomoc kierujemy zarówno do tych dużych - podmiotów gospodarczych, wielkich zakładów przemysłowych czy elektrowni - jak i do tych małych - odbiorców indywidualnych. Nasze działania są wielowymiarowe, ale wśród olbrzymich inwestycji, jakie zostały zrealizowane przy udziale naszych środków, wskazać należy choćby montaż filtrów na kominach elektrowni Bełchatów - największej na świecie elektrowni węglowej wytwarzającej energię elektryczną z węgla brunatnego.

  Wśrod naszych działań w tym obszarze wskazać należy przede wszystkim wsparcie dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji obiektów, w tym wymiany źródła ciepła a także modernizacji i rozbudowy sieci cieplnej. W samym 2015 r. wypłaciliśmy na te cele ponad 97 milionów złotych.

  Do tego dochodzi nie mniej istotne finansowanie działań z zakresu edukacji ekologicznej oraz w zakresie badań naukowych, a także monitoringu środowiska. Do osób fizycznych od lat kierujemy nasze programy priorytetowe, które także zwykłemu Kowalskiemu umożliwiają wymianę np. starego węglowego pieca.

  Czy obecne wsparcie na rzecz modernizacji systemów ogrzewania i termomodernizacji domów jest wystarczające? Co jeszcze można w tej materii zrobić?

  W moim przekonaniu potrzebne jest wsparcie na poziomie krajowym. Widać olbrzymie zainteresowanie oferowanymi przez nas programami. Zwykle lokowane w programach środki wyczerpują się już w pierwszych miesiącach naboru. A mówimy tu przecież o dziesiątkach milionów złotych. Dobrze byłoby, aby pomoc finansowa oferowana przez WFOŚiGW było uzupełnione także z innych źródeł. Czasami pokrycie nawet połowy kosztów wymiany systemu ogrzewania przekracza możliwości osoby fizycznej. Pamiętajmy też, że często z pieców węglowych korzystają osoby gorzej sytuowane finansowo.

  W minionym roku dużym powodzeniem cieszył się program „Kawka”. Jego przerwanie spotkało się z rozczarowaniem. Czy będzie on kontynuowany?

  Decyzje ws. Kawki podejmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Z naszych informacji wynika, że szykowany jest program, który Kawkę zastąpi. My na poziomie regionalnym jesteśmy oczywiście gotowi do realizacji każdego nowego mechanizmu pomocy finansowej. Sami chcielibyśmy przygotować program, który ewentualnie uzupełni lukę powstałą po tym popularnym programie. Ważne, żeby środki z programu krajowego i regionalnego się nie powielały, a raczej uzupełniały. Musimy dotrzeć do jak największej ilości odbiorców, bo od tego zależy skuteczność walki o czyste powietrze.

  Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo