Musisz wymienić prawo jazdy! Nawet bezterminowe. Kogo...

  Musisz wymienić prawo jazdy! Nawet bezterminowe. Kogo dotyczy i jaki jest koszt? Oto ważne terminy. Do kiedy trzeba wymienić?

  Zdjęcie autora materiału

  Nowości Dziennik Toruński

  Według nowych przepisów każde prawo jazdy podlega wymianie. Dotyczy to każdego kierowcy, a jest ich w Polsce niemal 22 miliony. Nie wydaje się już dożywotnich
  1/7
  przejdź do galerii

  Według nowych przepisów każde prawo jazdy podlega wymianie. Dotyczy to każdego kierowcy, a jest ich w Polsce niemal 22 miliony. Nie wydaje się już dożywotnich dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Bezterminowe prawo jazdy należy zatem prędzej czy później wymienić. Jaki jest koszt i czas wymiany? Na ile lat wydawane jest teraz prawo jazdy? I do kiedy właściciele bezterminowego prawa jazdy muszą postarać się o nowy dokument? Sprawdźcie szczegóły w dalszej części galerii!

  WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW >>> TUTAJ <<< LUB NA KOLEJNYCH STRONACH GALERII >>>

  Kierowcy zyskają większe uprawnienia? Wkrótce rewolucyjna zmiana w prawie jazdy!

  Nowe przepisy drogowe 2021. Zmiany dla pieszych i nowe limity prędkości. To musi wiedzieć każdy kierowca!

  ©fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press

  Wymiana prawo jazdy według najnowszych przepisów dotyczy każdego kierowcy, a jest ich w Polsce niemal 22 miliony. Nie wydaje się już dożywotnich dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Bezterminowe prawo jazdy należy zatem prędzej czy później wymienić. Jaki jest koszt i czas wymiany? Na ile lat wydawane jest teraz prawo jazdy? I do kiedy właściciele bezterminowego prawa jazdy muszą postarać się o nowy dokument? Sprawdźcie szczegóły w poniższym artykule bądź galerii!
  Zobacz wideo: Nowe przepisy prawa ruchu drogowego. To się zmieni!


  Po ilu latach prawo jazdy do wymiany?


  Według nowych przepisów prawo jazdy wydawane jest teraz na piętnaście lat. Gdy lekarz stwierdzi przeciwwskazania zdrowotne, na przykład problemy ze wzrokiem, dokument może być ważny jedynie 5 lat. Oczywiście utrata ważności prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do kierowania pojazdami. Trzeba po prostu postarać się o nowy dokument.

  WIĘCEJ SZCZEGOŁÓW POZNASZ >>>> TUTAJ <<<< LUB W NASZEJ GALERII

  Zobacz galerię

  Bezterminowe prawo jazdy również do wymiany


  Kierowcy z terminowym prawem jazdy siłą rzeczy po pewnym czasie będą musieli wymienić dokument. Pojawia się pytanie, co z bezterminowym prawem jazdy, które było wydawane do 13 stycznia 2013 roku. Okazuje się, że również ono straci ważność! Kiedy to nastąpi? Do kiedy trzeba wymienić dokument?
  • O nowy dokument należy ubiegać się od 2028 roku.
  • Czas na wymianę dokumentu jest do 2033 roku.


  Wymiana prawa jazdy. Czy trzeba przejść badanie lekarskie?


  To zależy od kategorii. Ubiegając się o prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, badanie lekarskie jest nieobowiązkowe. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy prawo jazdy wydano na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Badania są natomiast niezbędne dla kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. Dokument wydawany jest wtedy na 5 lat.

  Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?


  Obecnie koszt wymiany prawa jazdy to 100,50 zł. Dodatkową opłatę możemy ponieść za odpowiednie fotografie, jeśli takowych nie posiadamy, oraz za ewentualne badanie lekarskie - 200 złotych.

  Prawo jazdy w telefonie. Jak to działa?


  Od grudnia 2020 roku prawo jazdy możemy mieć w wersji elektronicznej. Wystarczy pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore i zainstalować aplikację mObywatel, aktywować w niej mTożsamość i dodać mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym). Aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna.
  - Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od dziś nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY