Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne: Dwudniowe "Wariacje Kolbergowskie" w Łodzi i Łęczycy

Łukasz Kaczyński
Kapela Ludowa Tadeusza Kubiaka działa od 1994 r. Od prawej: Andrzej Dobierzewski, Paweł Ladoruski i 91-letni Tadeusz Kubiak
Kapela Ludowa Tadeusza Kubiaka działa od 1994 r. Od prawej: Andrzej Dobierzewski, Paweł Ladoruski i 91-letni Tadeusz Kubiak Wojciech Bernasiak/ mat. prasowe
Na dialogu między folklorem ziemi łódzkiej a mazowieckich Kurpiów opierają się dwudniowe "Wariacje Kolbergowskie na dwa regiony"- projekt przygotowany przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Wśród gości m.in. śpiewak Adam Strug, etnograf Andrzej Bieńkowski i skrzypek Tadeusz Kubiak.

W programie zaplanowano m.in. otwarcie wystawy fotograficznej "Muzykanci ryzykanci", autorskie spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, podróżującym po kraju i archiwizującym nagrania w ramach wydawnictwa "Ostatni wiejscy muzykanci", a także koncerty zespołów ludowych: tych doświadczonych oraz przedstawicieli młodego pokolenia.

Wydarzenia odbędą się w ramach Roku Oskara Kolberga ustanowionego przez Sejm RP. Na ten cel minister kultury uruchomił w 2013 roku program "Kolberg 2014 - Promesa" przekazując 3 mln zł na 74 projekty w całym kraju (MAiE otrzymało na swój projekt 40 tys. zł).

- Tym samym dostrzeżono i zaakcentowano 200. rocznicę urodzin tego wybitnego folklorysty i etnografa. Prawdziwego tytana pracy, o dorobku unikalnym w skali Europy, który zajmował się także folklorem ziemi łęczyckiej - mówi prof. Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

- Nasz projekt służyć ma budowaniu więzi ponadregionalnych - mówi dr Przemysław Owczarek z działu kultur miejskich. - Oprócz wydarzeń w Łodzi zapraszamy też do Skansenu Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Tumie. U jego powstania założyliśmy bowiem, że oprócz walorów turystycznych, będzie on wspierał lokalne społeczności i artystów, umacniając kulturę regionu łęczyckiego.

W piątek 19 września o g. 13 w MEiA przy akompaniamencie kapeli kurpiowskiej Jana Kani otwarta zostanie wystawa "Muzykanci ryzykanci" złożona z fotografii ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i prezentująca instrumentalistów z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

Około g. 16 w MAiE zaczną się gawęda etnograficzna i dyskusja z Andrzejem Bieńkowskim pt. "Czy ostatni wiejscy muzykanci...?", połączone z pokazem filmu Piotra Szulkina "Dziewcę z ciortem" (produkcji łódzkiej WFO). Dwie godziny później, a także w sobotę o g. 13.30, w tumskim skansenie, zacznie się koncert "Na dwie nuty", w którym popisywać się będą muzycznym kunsztem po trzy kapele z każdego regionu: Witaszewiacy, kapele Jana Kani oraz Józefa i Stefana Kani, kapela Czesława "Grzesia" Chorążewicza i kapela Tadeusza Kubiaka - mająca renomę najlepszej w województwie łódzkim.

Ważnymi punktami programu będą też:"Pograjka", czyli zabawa muzyczno-taneczna (w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych), międzypokoleniowe warsztaty tańca (w "Łęczyckiej Zagrodzie") oraz ogólnopolski konkurs "Dawna Nowa Nuta".

Zabrzmią w nim utwory z kurpiowszczyzny i terenu łęczyckiego, które spisał Kolberg - ale w nowych aranżacjach. Do konkursu zakwalifikowało się pięć młodych kapel, m.in. pochodząca z Łodzi DiaBubu, zwycięzca konkursu "Stara Tradycja" czy 2.

Kapela Pauli Kinaszewskiej. Pula nagród wynosi 9 tys. zł, a zwycięzcy otrzymają też (jako statuetki) rzeźby dłuta Henryka Adamczyka, artysty z Łęczyckiego. W jury zasiądą m.in. śpiewak Adam Strug, etnolog Ewa Dalik, dziennikarz Jan Targowski.

Muzeum zdecydowało, że dwudniowe wydarzenie zostanie włączone w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Program wydarzeń podczas "Wariacji Kolbergowskich" jest na stronie www.maie.lodz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki