18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kinematografii: promocja "Filmowego Pałacu"

Łukasz Kaczyński
Spotkanie promujące wydaną z okazji 25-lecia Muzeum Kinematografii w Łodzi dwutomową książkę pt. "Filmowy pałac ziemi obiecanej" odbywa się w czwartek.
Spotkanie promujące wydaną z okazji 25-lecia Muzeum Kinematografii w Łodzi dwutomową książkę pt. "Filmowy pałac ziemi obiecanej" odbywa się w czwartek. Materiały promocyjne
Spotkanie promujące wydaną z okazji 25-lecia Muzeum Kinematografii w Łodzi dwutomową książkę pt. "Filmowy pałac ziemi obiecanej" odbywa się w czwartek o godz. 17 w siedzibie muzeum przy pl. Zwycięstwa 1 w sali balowej.

Oprócz redaktorów książki, autorów zamieszczonych w niej opracowań i artykułów, spodziewani są potomkowie rodziny Scheiblerów.

Od bawełny do pałacu filmu

Ekskluzywne wydawnictwo o charakterze monograficznym, w którym losy siedziby Muzeum Kinematografii - XIX-wiecznego pałacu Karola Scheiblera,uzupełnia filmowa historia obiektu. Pałac "króla bawełny" jest najczęściej wykorzystywaną przez filmowców łódzką rezydencją. Tu gdzie w zabytkowych wnętrzach Andrzej Wajda kręcił "Ziemię obiecaną", a Goran Bregovic teledysk "Mój przyjacielu" dziś pracują studenci łódzkiej Szkoły Filmowej.

Z pierwszego tomu - "W stronę Scheiblerów" - dowiadujemy się o dziejach rodu, w tym o Karolu Wilhelmie nazywanym "pierwszym", budowniczym pałacu, i jego dwóch potomkach. Poznamy mało znane szczegóły powstania tekstylnego imperium fabrykantów, którzy jako pierwsi w Łodzi otworzyli dla dzieci pracowników szkołę przyfabryczną (na Księżym Młynie) i organizowali życie kulturalne (otwarto czytelnię, w sali widowiskowej działał pierwszy na ziemiach polskich teatr dla robotników tworzony przez zawodowych aktorów).

Ciekawie prezentuje się rozdział ukazujący możliwe źródła inspiracji dla zespołu fabryczno-mieszkalnego Scheiblerów. Dla wnikliwych zaś zestawiono niemieckiego potentata Hermana Bucholca z kart "Ziemi obiecanej" W. S. Reymonta z Karolem Scheiblerem. O tym, że "królowie bawełny" i dziś inspirują, świadczą kończące tom literackie formy (w tym zapiski "Z pamiętnika konia rodziny Scheiblerów").

Wielcy kina gośćmi Scheiblerów

Ten udany aperitif kieruje czytelnika do tomu drugiego, czyli "w stronę muzeum" i "w stronę filmu". Tutaj twarzą w twarz staniemy ze znamienitymi gośćmi, którzy z różnych powodów gościli w pałacu. Ich liczba onieśmiela. Z podróży tej wracamy bogatsi o wiedzę na temat powstania Muzeum Kinematografii jako samodzielnej instytucji, zabytkowych wnętrz i zakresu prac konserwatorskich ratujących obiekt przed degradacją. Książkę ilustruje ponad dwieście zdjęć pozyskanych m.in. z ambasady Austrii, Filmoteki Narodowej, Muzeum Scheiblerów w Nadrenii.

Wydawcami "Filmowego pałacu..." są Stowarzyszenie Miłośników off Kultury SMoK i Muzeum Kinematografii w Łodzi przy finansowej pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i prezydent Łodzi.

***

Podczas promocji książki odbędzie się również prezentacja wydawnictwa "Miasto w mieście", które jest suplementem do "Filmowego pałacu...". Jego autorem jest Zygmunt Skonieczny, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, związany przez lata z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE:
Muzeum Kinematografii: pałac nie tylko filmowy
Pieniądze na książki o Łodzi

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
JUBILEUSZ MUZEUM KINEMATOGRAFII
KONCERT Z OKAZJI 25-LECIA MUZEUM KINEMATOGRAFII
25 LAT MUZEUM KINEMATOGRAFII

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki