MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Książki Artystycznej zostanie w willi Grohmana na Księżym Młynie

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński
Nad zagrożonymi likwidacją Muzeum Książki Artystycznej i Zespołem Pieśni i Tańca „Poltex” dyskutowała komisja kultury. I apeluje do prezydent.

Radni Komisji Kultury dyskutowali o Reprezentacyjnym Zespole Pieśni i Tańca „Poltex”, marginalizowanym w Bałuckim Ośrodku Kultury. Wysłuchawszy opinii młodzieży z Zespołu, ich rodziców, p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Kultury i dyrektora BOK, komisja wystosowała apel do prezydent Łodzi, by z Wydziałem Kultury znalazła rozwiązanie organizacyjne, które zapewni istnienie „Polteksu” i ochronę jego majątku (m.in. cennych strojów ludowych).

Szefujący komisji, Grzegorz Matuszak (SLD) podkreślił, że na mocy umowy z 1990 r., władze mają ku temu moralny i prawny obowiązek. Wyraził też przekonanie, iż to dyrektor BOK, Bogumił Woźniakowski, przyczynił się do osłabienia „Polteksu”. Ma to być, zdaniem cześci radnych, np. Bartłomieja Dyby-Bojarskiego (PiS), skutek personalnego konfliktu dyrektora BOK z kierownikiem zespołu, Dariuszem Nawrockim.

Wiele uwagi radni poświęcili sytuacji Muzeum Książki Artystycznej, która wywołała aż reakcję ministra kultury. Piszemy o sprawie od czwartku. We wtorek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski przeprosił małżeństwo Tryznów, twórców MKA, także w imieniu prezydent Łodzi, za pismo wiceprezydenta Ireneusza Jabłońskiego nakazujące usunięcie się z willi Grohmana do końca roku.

Ta decyzja urzędu ma być cofnięta. Piątkowski obiecał też wpólną z MKA i ministrem pracę nad rozwiązaniem sprawy. Radni wskazali na konieczność negocjacji z ZUS sprawy umorzenia długu nieistniejącej fabryki, który obciąża hipotekę willi. Duża w tym rola prezydent Łodzi, do której wystosowano kolejny apel. Przewodniczący komisji zaczął posiedzenie od podziękowania „Dziennikowi Łódzkiemu” za opisanie spraw MKA i „Polteksu”.

CZYTAJ TEŻ:Władze Łodzi wyrzucają Muzeum Książki Artystycznej na bruk

Komisja przyjęła też autopoprawki do budżetu na 2016 r., zwiększające dotację dla teatrów Powszechnego i Muzycznego o 200 tys. zł i o 285 tys. zł dla „Arlekina”. 24 tys. zł mają dostać biblioteki m.in. za zakup nowości.

Piotr Gliński staje w obronie Muzeum Książki Artystycznej i pisze do władz Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki