Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki w Łodzi przy Więckowskiego czeka rewitalizacja

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Rozpoczął się kolejny etap odnowy infrastruktury Muzeum Sztuki w Łodzi. A w Madrycie prezentowane są dzieła z łódzkiej kolekcji

Siedziba główna Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego zmienia się coraz bardziej. Rozpoczął się już kolejny etap prac związanych z jej rewitalizacją i przebudową, tym razem wart 27 mln złotych.

- Muzeum Sztuki już od ponad dziesięciu lat pracuje nad poprawą infrastruktury, która jest w jego posiadaniu - podkreśla Jarosław Suchan, dyrektor placówki. - Przez ten czas zrealizowane zostały trzy projekty za blisko 80 milionów złotych: budowa ms2, rewitalizacja pałacu Maurycego Poznańskiego, gdzie mieści się Muzeum Sztuki oraz zespołu pałacowo-parkowego Edwarda Herbsta. Teraz rozpoczęły się dwa kolejne przedsięwzięcia: budowa magazynów studyjnych oraz przebudowa budynków Muzeum od ulicy Gdańskiej.

**

Start Roku Awangardy w Łodzi [ZDJĘCIA]

**

W ramach tzw. mniejszego projektu częściowo wyburzone zostaną stare magazyny i pomieszczenia techniczne, a na ich miejscu powstanie nowoczesny magazyn studyjny. Drugi, „większy” projekt polega na przebudowie i nadbudowie budynku znajdującego się przy ul. Gdańskiej 43. Główne wejście do siedziby Muzeum Sztuki, już w przyszłym roku, znajdować się będzie właśnie w zrewitalizowanej kamienicy przy ulicy Gdańskiej. Jak podkreślają realizatorzy projektów, najważniejszym efektem będzie dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób z niepełnosprawnością - przede wszystkim poprzez zainstalowanie wind w każdym z budynków poddawanych przebudowie. Dzięki temu, wystawy organizowane w pałacu przy ul. Więckowskiego będą dostępne m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na parterze budynku od strony ul. Gdańskiej dobudowane zostaną arkady, pod którymi zlokalizowane zostanie wejście główne do Muzeum. Znajdą się tam lobby, szatnia i księgarnia, zaś nowa klatka schodowa i winda połączą pomieszczenia przy ul. Gdańskiej z budynkiem pałacu przy ul. Więckowskiego. Na pierwszym piętrze znajdzie się wielofunkcyjna sala edukacyjna o powierzchni ponad 125 m kw., ponadto na każdym z pięter zlokalizowane zostaną miejsca pracy działów merytorycznych Muzeum. Ostatnia kondygnacja zostanie nadbudowana, w dużej mierze w postaci konstrukcji szklanej. Powstanie również taras widokowy, z dostępem dla osób odwiedzających bibliotekę i czytelnię Muzeum. W budynku znajdą się również magazyny biblioteczne wyposażone w klimatyzację i własną windę. Magazyn studyjny zaś będzie miał dwie kondygnacje o powierzchni użytkowej 600 m kw., z przeznaczeniem na magazyn dzieł dostosowany do prowadzenia działań edukacyjnych i warsztatowych.

- Nasza kolekcja jest jedną z największych w Europie i liczy ponad 19 tysięcy obiektów - wyjaśnia Jarosław Suchan. - Nowe przestrzenie sprawią, że zbiory będą przechowywane w odpowiednich warunkach, będą także dostępne dla badaczy i do działań edukacyjnych.

**

Stulecie awangardy polskiej. Łódź będzie świętować

**

Wyłonionym w przetargu wykonawcą przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum z Wrocławia, a projekt przygotowało łódzkie studio Design Lab Architects. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych oraz wkładu własnego Muzeum Sztuki i zarządzającego nim Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. - Zakończenie prac i ich rozliczenie powinno nastąpić w 2018 roku - zapewnia Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Warto dodać, że kilka dni temu w Madrycie została otwarta wystawa „Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Prototypy awangardy”, zorganizowana wspólnie przez tamtejsze Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Kuratorem wystawy jest Jarosław Suchan. Publiczność ma okazję poznać 150 dzieł obojga artystów: rzeźby, kompozycje przestrzenne, rysunki, obrazy, czy projekty mebli, a nawet zrekonstruowaną Salę Neoplastyczną projektu Władysława Strzemińskiego. Zorganizowaną w ramach obchodów Roku Awangardy wystawę oglądać można w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie do 18 września.

MATURA 2017. Egzaminy maturalne - pytania, odpowiedzi, arkusze CKE. Sprawdź nasz serwis

Matura z polskiego 2017. Co może być na maturze z polskiego 2017? [PEWNIAKI MATURALNE]
MATURA 2017. Terminy CKE. Harmonogram egzaminów maturalnych
**

Matura międzynarodowa 2017 w IV LO w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

Matura międzynarodowa 2017 [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

MATEMATYKA ODPOWIEDZI. MATURA 2017 MATEMATYKA ZADANIA ARKUSZE ODPOWIEDZI

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom podstawowy, rozszerzony ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

MATURA 2017 POLSKI ROZSZERZONY ARKUSZ [MATURA 2017 Polski rozszerzony ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 POLSKI PODSTAWOWY ARKUSZ [MATURA 2017 Polski ODPOWIEDZI]**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki