Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki w Łodzi wydaje komiks [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Muzeum Sztuki w Łodzi wydaje swój pierwszy… komiks. To niecodzienna zapowiedź obszernej wystawy poświęconej Stefanowi i Franciszce Themersonom, parze niezwykle oryginalnych artystów awangardowych, których dorobek artystyczny wymyka się jednoznacznej klasyfikacji.

Groteskowy komiks "Ubu" Franciszki Themerson powstał w latach 50. i 60. XX wieku. Od tego czasu postać budzącego grozę Ubu króla, zaczerpniętego ze sztuki "Ubu król, czyli Polacy" autorstwa Alfreda Jarry'ego - jednego z patronów teatru absurdu, stał się lejtmotywem w twórczości Franciszki Themerson na ponad dwadzieścia lat. Najpierw, w latach 50., zajęła się rysunkami do dramatu, później projektowała kostiumy i scenografie do jego wystawienia.

W wersji anglojęzycznej komis wydany został w 1970 roku - teraz zostanie opublikowany po raz pierwszy w Polsce. Składa się z 90 rysunków. Pierwotnie każdy z nich miał szerokość metra. Franciszka Themerson rysowała je różnymi technikami - czasem grubą kreską, innym razem cienkim piórkiem lub długopisem. W efekcie nie przypominają one komiksowych historii znanych nam dzisiaj.

Wystawę "Themersonowie i awangarda" będzie można oglądać w ms2 od 22 lutego. Będzie ona ukazywać charakter współpracy między dwojgiem niezwykłych artystów, a także między nimi a postawami innych twórców awangardowych. Pokaźna część prac zostanie pokazana w Polsce po raz pierwszy.

Themersonowie wierzyli w sztukę, która może odmienić świat. Traktowali ją jako nieustanne poszukiwanie, a wyrażali się w różnorodnych formach i dziedzinach sztuki. Franciszka malowała, ilustrowała książki, projektowała kostiumy i scenografie. Stefan tworzył literaturę w trzech językach, pracował z fotografią i filmem. Sam zaprojektował stół trickowy. Wspólnie Themersonowie zrealizowali siedem filmów eksperymentalnych. Już w latach 30. ubiegłego stulecia zaproponowali bezprecedensową formułę filmu eksperymentalnego.

Na wystawie ujrzeć będzie może ocalałe z wojny filmy: "Przygoda człowieka poczciwego" (1937), "Calling Mr. Smith" (1943), "Oko i ucho" (1944-45), obszerny zbiór związanych z filmem kolaży i fotogramów Stefana Themersona. Nie braknie prac rysunkowych i malarskich Franciszki Themerson.

Dopełnieniem wystawy będą dwie prace współczesne - Jarosława Kozłowskiego i Wojciecha Pusia. Także od 22 lutego w Muzeum Sztuki można będzie kupić polskie wydanie komiksu "Ubu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki