Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne Kolory Polski w Lutomiersku i Dobroniu

Dariusz Pawłowski
Z piosenkami Anny German zmierzy się w Lutomiersku m.in. Anna Ozner
Z piosenkami Anny German zmierzy się w Lutomiersku m.in. Anna Ozner materiały promocyjne
Lutomiersk i Dobroń - w tych miejscowościach gości w najbliższy weekend 14. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Piosenki Anny German spotkają się z utworami Krzysztofa Komedy, Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Chcę być kochana - to tytuł koncertu, który zaplanowano na sobotę, 3 sierpnia, w Lutomiersku, dokładnie w klasztorze księży salezjanów przy ul. Kopernika 3. Początek imprezy o godz. 19.

"Chcę być kochana" to również tytuł jednej z piosenek Anny German, urodzonej 14 lutego 1936 roku w Urgenczu w Uzbeckiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, jednej z najważniejszych polskich piosenkarek. Artystka z wykształcenia była… geologiem. Studia na Uniwersytecie Wrocławskim ukończyła z wyróżnieniem składając pracę magisterską "Zdjęcie geologiczne okolic Zatonia (Ustronie)".

Jej ojcem był Eugeniusz German, księgowy urodzony w Łodzi, matka natomiast, Irma German, wywodziła się z holenderskich menonitów. Ich córka jako piosenkarka zadebiutowała w 1960 roku we wrocławskim teatrze "Kalambur". W 1963 roku wzięła udział w III edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór "Tak mi z tym źle", rok później natomiast zdobyła również II nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu, śpiewając "Tańczące Eurydyki". Podczas następnej edycji tej samej imprezy zdobyła I nagrodę za piosenkę "Zakwitnę różą".

Był to szczęśliwy okres nie tylko dla jej kariery, ale także w życiu prywatnym - w tym czasie spotkała swojego przyszłego męża, Zbigniewa Tucholskiego.

Jej kariera toczyła się błyskawicznie - została zaproszona przez firmę fonograficzną Company Discografica Italiana do Włoch, gdzie podpisała trzyletni kontrakt, w tym samym roku wystąpiła też na scenie paryskiej Olimpii. W 1967 roku jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka wystąpiła podczas słynnego Festiwalu w San Remo. Jej karierę na pewien czas przerwał nieszczęśliwy wypadek samochodowy, po którym długo powracała do zdrowia. W połowie lat 70. wykryto u niej nowotwór. Po dwóch latach leczenia niestety przegrała walkę z chorobą.

W Lutomiersku z repertuarem Anny German zmierzą się: Olga Szomańska - wokalistka i aktorka estradowa, znana z występów w oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka "Tu Es Petrus", oraz Anna Ozner - laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in. Konkursu "Tańczące Eurydyki" i "Face to Face" (Garnd Prix, 2011). Usłyszymy największe przeboje Anny German w nowych aranżacjach pianisty i kompozytora, Hadriana Filipa Tabęckiego.

W niedzielę, o godz, 19, w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Sienkiewicza 41 w Dobroniu zaprezentuje się wokalistka Beata Przybytek z zespołem. W programie piosenki z płyty "I'm gonna rock you", a także utwory z repertuaru Krzysztofa Komedy oraz Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Obu koncertom towarzyszą: spacer po mieście z przewodnikiem TPŁ (w Lutomiersku, od godz. 16) oraz wystawy, ognisko z muzyką biesiadną i degustacja potraw regionalnych (od godz. 20.30 w Dobroniu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki