My, producenci śmieci

  My, producenci śmieci

  Witaszczyk na dziś

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jak można było spaprać to, co działało prawidłowo? - pyta internauta, pisząc o ustawie śmieciowej. I w połowie ma rację: że ustawa jest skopana.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Bo polityk spaprze wszystko, za co się weźmie. Jeśli natomiast 30 proc. śmieci ląduje w lasach, to trudno się zgodzić, że "działało prawidłowo". Kilka lat temu jechałem pociągiem z Łodzi Fabrycznej do Warszawy. Już w pierwszym lasku po obu stronach toru leżały zwały śmieci!

  Mimo to śmieciowa rewolucja nie była potrzebna. Wystarczyło, by samorządy sprawdzały, kto nie ma umowy na wywóz śmieci. No, ale to zbyt trudne zadanie. Zresztą, jeśli samorządowców nie rażą zafajdane chodniki, to dlaczego miał ich ruszać smród i brud w lesie?

  Efekt śmieciowej rewolucji jest taki, że za wywóz tych samych śmieci zapłacimy więcej, mimo że zapłacą także ci, którzy dotąd nie płacili.
  Dlaczego zapłacimy więcej? Tego nikt nie wie. Rzecz jasna, oprócz tych, którzy wiedzą, jak się trzepie kasę. Pomyśleć, że moglibyśmy płacić mniej i sprawiedliwie. Wystarczyło do towarów, których opakowania wyrzucamy, dodać mikroskopijną opłatę śmieciową. I na tym poprzestać. Nikt by tego nie odczuł.

  Co jeszcze denerwuje w śmieciowej rewolucji? Wiele. Na przykład twierdzenie "fachowców", że to my "produkujemy" śmieci. Bezczelność! Kiedyś brałem kankę, w sklepie lali do niej mleko. Potem mleko było w zwrotnych butelkach. Dziś do mojego sklepu mleko wożą z drugiego końca Polski w jednorazowej plastikowej butelce lub tekturowo-plastikowym pudełku. I kto tu produkuje śmieci? Ja?!

  Jerzy Witaszczyk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  "My, producenci śmieci"

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 12

  Wręcz duma mnie rozpiera, że dzięki moim pieniądzom, które UMŁ zarobi na śmieciach powstaną w Łodzi dwa nowe stadiony piłkarskie za 350 mln zł. Dla drużyny ŁKSu w III lidze oraz Widzewa Łódź,...rozwiń całość

  Wręcz duma mnie rozpiera, że dzięki moim pieniądzom, które UMŁ zarobi na śmieciach powstaną w Łodzi dwa nowe stadiony piłkarskie za 350 mln zł. Dla drużyny ŁKSu w III lidze oraz Widzewa Łódź, który w przyszłym sezonie wyląduje w I lidze. Warszawa nie zdążyła i przynajmniej do końca roku będą mieszkańcy płacili dotychczasowe stawki. Łódź zdążyła i dzięki temu, będę płaciła za śmieci o 300% więcej od 1 lipca 2013r. Pani Prezydent Zdanowska domaga się, abyśmy byli z tego zadowoleni, bo Łódź zdążyła na czas! Chwała Jej za to! A jakiś okres przejściowy dla Łodzi?
  Z moich rodzinnych Bałut śmieci ma wywozić firma Eko Serwis z… KUTNA. Też fajnie.
  W przyszłym roku emerytury mają wzrosnąć o 10 – 15 zł. Jakby nie liczyć nie wystarczy na pokrycie kosztu wywozu śmieci. Zgodnie z zaleceniami Posła Profesora Stefana Niesiołowskiego cały czas jadę na szczawiu. Mirabelki na deser - nieosiągalne. Ale stadiony się wybuduje. Śmieciowe stadiony dla pseudo piłkarzy.
  PS Nie wiem dlaczego, ale jak widzę Ministra Finansów Pana Jacka Vincenta Rostowskiego to mam automatyczne skojarzenie z dziełem Janusza Korczaka: BANKRUCTWO MAŁEGO DŻEKA.
  PS2 Właśnie przeczytałam, w jak drakoński sposób uderzy Ustawa Śmieciowa w szpitale. Kolosalny wzrost kosztów wywózki śmieci. Pacjenci winni omijać szpitale, aby te nie generowały dodatkowych kosztów. Na leczenie i leki w szpitalach nie wystarcza pieniędzy, ale na śmieci musi wystarczyć.
  Kojarzy mi się serial "Daleko od noszy"zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo