Na cmentarzach w Łódzkiem nie segreguje się śmieci [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Cztery miesiące po wprowadzeniu rewolucji śmieciowej nadal nie obowiązuje ona na cmentarzach. Śmieci, które zostały po dniu Wszystkich Świętych, w większości nie będą segregowane. Zarządcy cmentarzy tłumaczą, że nikt nie będzie wydłubywał wosku ze zniczy i wyciągał kokardek z bukietów...

Na cmentarzu katolickim na Dołach w Łodzi wszystkie śmieci wciąż wyrzuca się do jednego kontenera. - Byłam niedawno na cmentarzu i bardzo mnie to zdziwiło - mówi pani Alicja, łodzianka. - W domu jedną rzecz rozkładam czasem na kilka pojemników, tu do jednego kontenera poszły stare znicze, bukiety i torby foliowe.

Śmieci nie segreguje się także na wielu innych cmentarzach archidiecezji łódzkiej, m.in. w Wolborzu. Jak wyjaśnia ks. Grzegorz Gogol, proboszcz parafii św. Mikołaja, przy obecnym stanie świadomości społeczeństwa jest to niewykonalne.

- Musielibyśmy na stałe postawić przy śmietniku kogoś, kto pilnowałby segregowania odpadów - mówi proboszcz. - W przeciwnym razie osoby odwiedzające groby bliskich wrzucałyby nieposegregowane śmieci, a my zapłacilibyśmy ogromne kary.

Niemożność segregacji powoduje wzrost kosztów dla parafii. - Po zmianach w przepisach płacimy więcej - przyznaje ks. Gogol.

Także w Radomsku nie ma segregacji śmieci przy cmentarzach. Powodem jest specyfika cmentarnych śmieci - z trudem nadają się do segregacji. - Ze względu na zanieczyszczenia nikt w Polsce nie przyjmuje tego typu odpadów do recyklingu - mówi Marek Komala, kierownik zakładu oczyszczania miasta w Radomsku.

Jak wyjaśnia prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku Wiesław Kamiński z powodu pozostałości parafiny i innych zanieczyszczeń w szklanych zniczach i plastikowych wkładach nie można ich poddać recyklingowi. "A właśnie te odpady oraz wieńce i wiązanki wykonane z tworzyw sztucznych, które nie kwalifikują się do recyklingu, stanowią 90 proc. wszystkich zbieranych odpadów" - wyjaśnia w piśmie.

W Piotrkowie na cmentarzu rzymskokatolickim nie segreguje się śmieci, choć administracja cmentarza to rozważała. Są jednak duże worki na liście. Także na dwóch cmentarzach znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Sieradz, przy ul. Wojska Polskiego i w Męce, śmieci nie są segregowane.

Nowe przepisy śmieciowe dają administratorom cmentarzy dużą dowolność w gospodarce odpadami. - Cmentarze są wyłączone spod działania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wyjaśnia Grzegorz Gawlik z biura prasowego łódzkiego magistratu. - Zarządcy cmentarzy podpisują umowy z firmami odbierającymi odpady we własnym zakresie - sami też negocjują stawki za odbiór odpadów.

Jednak mimo niesprzyjających okoliczności niektórzy próbują segregować. Pojemniki do segregacji stoją na cmentarzach komunalnych w Łodzi. Pojawiły się na długo przed 1 lipca. Jednak - jak dowiadujemy się w Łódzkim Zakładzie Usług Komunalnych - ludzie i tak wyrzucają wszystko do jednej puszki. - Po zabraniu śmieci sami je segregujemy - mówi pracownica ŁZUK.

Firma może sobie na to pozwolić, bo sama odbiera od siebie odpady. - Pozostaje nam apelować, by ludzie przychodzący na cmentarz segregowali śmieci - podsumowuje ks. Rafał Leśniczak z biura prasowego łódzkiej kurii.

wsp. kn, tyka,pg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zgodnie z prawem RP
czy to grzech? moja WM też nie segreguje
o
oki
szczątkowa bo mało kontenerów i źle oznakowane, ale jest.
K
Kot789
Skoro w domu się da, to na cmentarzu też. Chyba, że jest się księdzem, to wtedy łaska boża sprawia, że o środowisko dbać nie trzeba
Z
Zdumiona
A są miejsca w PL gdzie na cmentarzu można część odpadów wrzucić do tzw. kompostownika -> żywe kwiaty. Wkłady do zniczy są przeznaczone do zbiornika z napisem plastik. Tam też trafiają zużyte sztuczne kwiaty. Można? Można.
l
lodzianka
alicja niech leczy sie bo padło jej na rozum
d
dr-no
Pani Witkowska, pani chyba sobie kpi.
s
sąsisd
czy wszystko jest w porządku z alicją ????
j
jan
na cmentarzach śmieci się podpala.
.
Jak świadomość wzrośnie, to ksiądz zostanie bezrobotnym. przy obecnym stanie świadomości społeczeństwa jest to niewykonalne, jak sam trafnie zauważa.
Dodaj ogłoszenie